Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na opravené křižovatce se po měsíci opět kope, lidé mluví o Kocourkově

  4:51aktualizováno  4:51
Před necelým měsícem skončila v Prostějově velká oprava rušné křižovatky poblíž centra, nyní tam ale opět zamířili dělníci a některé upravené a oseté plochy znovu rozkopali. Obyvatelé sídliště nechápavě kroutí hlavou a nešetří posměšky o Kocourkově. Magistrát se brání, že se práce snažil koordinovat.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hojně využívaná křižovatka v Tylově ulici byla v létě kvůli kompletní opravě uzavřena dva měsíce. Rekonstrukci za několik milionů korun město plánovalo na dobu prázdnin, kdy není takový provoz.

Důležité křížení ulic, které slouží i jako výjezd z přilehlého sídliště, pak prostějovský magistrát s velkou pompou otevřel poslední den v srpnu. Uběhly ale sotva tři týdny a už se zde opět kope, dělníky sem poslala energetická společnost.

Radnice je nyní terčem kritiky. Její mluvčí Jana Gáborová potvrdila, že se už několik lidí na magistrát obrátilo s dotazem, proč se v Tylově ulici, která byla nedávno zrekonstruována, opět kope.

„Jde o akci společnosti E. ON. Bohužel, přestože jsme jednali zhruba rok o koordinaci obou investic, E. ON má také své postupy a výběrová řízení a svou akci nestihl provést ve stejném termínu, kdy stavební práce provádělo město Prostějov,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček.

Podle energetiků město nepočkalo na dokončení prací

E. ON to však odmítá. V Tylově ulici dělá přeložku kabelového vedení vysokého napětí právě kvůli opravám křižovatky.

„Není pravda, že stavba není koordinována s městem. Po vzájemné dohodě jsme pod rekonstruovanými komunikacemi v předstihu položili chráničky. Bezprostředně po dokončení komunikací do nich byly vtaženy kabely. Technologicky bylo možné kabely pokládat až po provedení hrubých zemních prací,“ uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová.

„Zásahy do prostranství jsou pouze v malém rozsahu, a to v zelených pásech čerstvě osetých travním semenem. Proč s osetím město nepočkalo do doby dokončení prací na kabelech, není otázka pro E. ON,“ doplnila s tím, že firma terén uvede do původního stavu.

Podle náměstkyně primátorky Prostějova Ivany Hemerkové to není první případ, kdy radnice se správci sítí bojuje.

„My jim dáváme vždy dopředu vědět, ale už se nám i stalo, že nám před opravami chodníku tvrdili, že pět let tam v žádném případě neplánují žádnou stavbu, a sotva jsme chodník opravili, už ho rozkopali. Podle zákona mají přednost,“ zlobí se Hemerková.

Jako opačný příklad náměstkyně uvádí situaci v místní čtvrti Vrahovice. Město tam na letošek plánovalo rozsáhlé opravy chodníků, ale vzhledem k předpokládaným pokládkám sítí celou akci odložilo. „Nakonec se tam letos vůbec nic neděje,“ krčí naštvaně rameny náměstkyně Hemerková.

E. ON naopak tvrdí, že koordinace funguje. „Lze to deklarovat například na současné revitalizaci ulice Veleslavínská a okolí, kde se podařilo skloubit obnovy kanalizace, vody, plynu, veřejného osvětlení a kabelových rozvodů vysokého i nízkého napětí. Závěrem proběhnou finální úpravy komunikací a chodníků,“ obhajuje správce sítí mluvčí Herodesová.

Nové chodníky, lampy i osvětlený přechod

V Tylově ulici v Prostějově se začalo pracovat v prvních dnech letošního července. Jde o část první etapy regenerace panelového sídliště Brněnská.

„Severní část Tylovy navázala na již upravenou trasu. Po obou stranách nové vozovky jsou tři kolmá parkovací stání a parkovací stání pro invalidy. Křížení s ulicí Libušinka tvoří upravená průsečná křižovatka se čtyřmi větvemi. Vozovky jsou široké šest metrů,“ popsal náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Do nového se oblékla i celá přilehlá lokalita. Podél bytových domů vznikl chodník široký tři a půl metru, aby na něj mohla v případě potřeby vjet auta hasičů. Součástí oprav bylo i nové veřejné osvětlení nebo osvětlení přechodu pro chodce. Náklady byly 3,7 milionu korun.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Čas pro šokující olomouckou odplatu

Olomoucký kouč Zdeněk Venera udílí pokyny svým svěřencům na tréninku.

Zkušený trenér olomouckých hokejistů Zdeněk Venera se zamyslí: „Asi si na nás moc lidí nevsadí.“ Brankář Branislav...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Najdete na iDNES.cz