Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na opravené křižovatce se po měsíci opět kope, lidé mluví o Kocourkově

  4:51aktualizováno  4:51
Před necelým měsícem skončila v Prostějově velká oprava rušné křižovatky poblíž centra, nyní tam ale opět zamířili dělníci a některé upravené a oseté plochy znovu rozkopali. Obyvatelé sídliště nechápavě kroutí hlavou a nešetří posměšky o Kocourkově. Magistrát se brání, že se práce snažil koordinovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hojně využívaná křižovatka v Tylově ulici byla v létě kvůli kompletní opravě uzavřena dva měsíce. Rekonstrukci za několik milionů korun město plánovalo na dobu prázdnin, kdy není takový provoz.

Důležité křížení ulic, které slouží i jako výjezd z přilehlého sídliště, pak prostějovský magistrát s velkou pompou otevřel poslední den v srpnu. Uběhly ale sotva tři týdny a už se zde opět kope, dělníky sem poslala energetická společnost.

Radnice je nyní terčem kritiky. Její mluvčí Jana Gáborová potvrdila, že se už několik lidí na magistrát obrátilo s dotazem, proč se v Tylově ulici, která byla nedávno zrekonstruována, opět kope.

„Jde o akci společnosti E. ON. Bohužel, přestože jsme jednali zhruba rok o koordinaci obou investic, E. ON má také své postupy a výběrová řízení a svou akci nestihl provést ve stejném termínu, kdy stavební práce provádělo město Prostějov,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček.

Podle energetiků město nepočkalo na dokončení prací

E. ON to však odmítá. V Tylově ulici dělá přeložku kabelového vedení vysokého napětí právě kvůli opravám křižovatky.

„Není pravda, že stavba není koordinována s městem. Po vzájemné dohodě jsme pod rekonstruovanými komunikacemi v předstihu položili chráničky. Bezprostředně po dokončení komunikací do nich byly vtaženy kabely. Technologicky bylo možné kabely pokládat až po provedení hrubých zemních prací,“ uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová.

„Zásahy do prostranství jsou pouze v malém rozsahu, a to v zelených pásech čerstvě osetých travním semenem. Proč s osetím město nepočkalo do doby dokončení prací na kabelech, není otázka pro E. ON,“ doplnila s tím, že firma terén uvede do původního stavu.

Podle náměstkyně primátorky Prostějova Ivany Hemerkové to není první případ, kdy radnice se správci sítí bojuje.

„My jim dáváme vždy dopředu vědět, ale už se nám i stalo, že nám před opravami chodníku tvrdili, že pět let tam v žádném případě neplánují žádnou stavbu, a sotva jsme chodník opravili, už ho rozkopali. Podle zákona mají přednost,“ zlobí se Hemerková.

Jako opačný příklad náměstkyně uvádí situaci v místní čtvrti Vrahovice. Město tam na letošek plánovalo rozsáhlé opravy chodníků, ale vzhledem k předpokládaným pokládkám sítí celou akci odložilo. „Nakonec se tam letos vůbec nic neděje,“ krčí naštvaně rameny náměstkyně Hemerková.

E. ON naopak tvrdí, že koordinace funguje. „Lze to deklarovat například na současné revitalizaci ulice Veleslavínská a okolí, kde se podařilo skloubit obnovy kanalizace, vody, plynu, veřejného osvětlení a kabelových rozvodů vysokého i nízkého napětí. Závěrem proběhnou finální úpravy komunikací a chodníků,“ obhajuje správce sítí mluvčí Herodesová.

Nové chodníky, lampy i osvětlený přechod

V Tylově ulici v Prostějově se začalo pracovat v prvních dnech letošního července. Jde o část první etapy regenerace panelového sídliště Brněnská.

„Severní část Tylovy navázala na již upravenou trasu. Po obou stranách nové vozovky jsou tři kolmá parkovací stání a parkovací stání pro invalidy. Křížení s ulicí Libušinka tvoří upravená průsečná křižovatka se čtyřmi větvemi. Vozovky jsou široké šest metrů,“ popsal náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Do nového se oblékla i celá přilehlá lokalita. Podél bytových domů vznikl chodník široký tři a půl metru, aby na něj mohla v případě potřeby vjet auta hasičů. Součástí oprav bylo i nové veřejné osvětlení nebo osvětlení přechodu pro chodce. Náklady byly 3,7 milionu korun.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Arsenal ho vyfoukl Barceloně, teď „Šavu“ sfoukl olomoucký bek Sladký

Andrej Aršavin

Španělský trenér fotbalistů kazašského týmu Kajrat Almaty Carlos Alós Ferrer už čeká, kdy ta otázka padne. Dostává ji...

Z klubového vedení se mnou nikdo nemluvil, říká Polák o konci v Brně

Brněnský fotbalista Jan Polák je zklamaný z porážky se Zlínem.

Když v květnu 2016 fotbalová Zbrojovka ohlašovala jeho příchod, byla to velká událost. K odchodu Jana Poláka naopak...

Další z rubriky

Hnutí při kampani zalévalo stromy. Akátům to mohlo uškodit, říká radnice

Akáty na Dolním náměstí v Olomouci

Zavlažovací vaky u akátů na Dolním náměstí v Olomouci a nově vysazené stromy mezi paneláky na Nových Sadech jsou...

Vyhozená mluvčí žaluje Olomoucký kraj, výpověď je podle ní neplatná

Bývalá tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová, kterou úřad...

Okresní soud v Olomouci se začal zabývat sporem bývalé tiskové mluvčí Kamily Navrátilové s Olomouckým krajem....

Ženě došla trpělivost s dlužníkem, s přáteli mu vykradla dům

Ilustrační snímek

Rázné řešení zvolila mladá žena z Olomoucka, které její známý delší dobu dlužil peníze. Protože se neměl k placení,...

Najdete na iDNES.cz