Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodníky, hřiště i parkoviště. Jeseník 35 miliony oživí největší sídliště

  6:52aktualizováno  6:52
Nejstarší, nejrozlehlejší a současně nejlidnatější jesenické sídliště se dočká oživení za desítky milionů korun. Zoufale zanedbané prostředí, ve kterém se denně pohybuje dva tisíce obyvatel tamních paneláků, se dočká ozdravné kúry za desítky milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lidé ze sídliště 9. května se konečně dočkají nových chodníků, zeleně, klidových zón, dětských hřišť a přibudou i parkovací místa.

„Sídliště 9. května je nejstarším a zároveň největším a nejlidnatějším sídlištěm v Jeseníku, žije zde kolem dvou tisíc lidí. Chceme prostředí, ve kterém se denně pohybují, vylepšit a v maximální míře odstranit nedostatky, se kterými se musí pravidelně potýkat,“ uvedl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Tamní obyvatelé už větší investici, která by nevzhledné sídliště změnila k lepšímu, netrpělivě vyhlíželi.

„Konečně na nás přišla řada. Pořád bylo něco důležitějšího. Jsem rád, že se už město konečně rozkývalo a trochu nám to tady vylepší,“ pochvaluje si jeden z obyvatel sídliště Ondřej Hudák.

Pět částí se promění v pěti etapách

Radnice rozplánovala investici do pěti etap po dobu pěti let. Práce začnou v příštím roce a vše by mělo být hotovo do roku 2020.

„Rozkopat tak velké sídliště najednou není možné. Ruku v ruce s tím jde taky financování. Regenerace bude stát zhruba 35 milionů. Rozdělením do etap dosáhneme na vyšší dotace a taky rozložíme platby od města. Jednorázově zaplatit 15 milionů by pro město byla zbytečně velká zátěž,“ vysvětlil Procházka.

Sídliště 9. května je tak rozděleno na pět částí, každé z nich bude věnována jedna etapa prací. Projekt počítá s rekonstrukcí místních komunikací a opravou či výstavbou chodníků. Co lidé uvítají ještě víc, je přes 280 nových parkovacích míst, která vzniknou ve všech revitalizovaných částech sídliště.

Děti si zase budou moci hrát na pěti nových hřištích, která se budou lišit a budou speciálně upravena podle věku dětí. Jedno poslouží těm do tří let, dvě jsou pro děti do šesti let, další počítá s těmi od šesti do dvanácti a poslední bude pro mládež nad 12 let.

Kromě toho město myslí také na odpočinek místních a návštěvníků. V ulicích totiž vznikne několik klidových zákoutí. Na sídlišti přibude i zeleň a nové veřejné osvětlení.

Inspirace? Prievidzská v Šumperku a olomoucký Povel

„Inspirovali jsme se v jiných městech, která mají už revitalizace zdařile za sebou nebo tam právě probíhají. Například Šumperk upravuje sídliště Prievidzská,“ nastínil Procházka. Právě Prievidzská v Šumperku je dobrým příkladem, jak oživit a vylepšit prostor mezi paneláky.

„Je to dlouhodobá záležitost. Projekt Regenerace panelového sídliště Prievidzská byl zahájen v roce 2006. V letošním roce se uskutečnila 6. etapa, další tři město připravuje,“ sdělila mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Na sídlišti lidem slouží nové chodníky, další parkovací místa, hřiště pro děti, zóna s posilovacími stroji pro seniory, nová zeleň a lavičky. Město už na Prievidzské investovalo desítky milionů, z toho většinu nákladů pokryla dotace.

Do oprav panelových sídlišť dávají peníze i další samosprávy v Olomouckém kraji. Například olomoucký magistrát v průběhu několika let zrevitalizoval hlavní část sídliště Povel. Rekonstrukce jedné z nejlidnatějších obytných zón krajského města zahrnovala řešení dopravy v podobě nového okruhu, který vznikl propojením ulic Janského a Heyrovského.

„Průjezd touto lokalitou je nyní jednodušší a přehlednější. Zároveň zde vznikla pěší zóna a 400 nových parkovacích míst,“ uvedl náměstek pro investice Filip Žáček.

Uvnitř sídliště vznikla i pěší zóna, přibyla rovněž čtyři dětská hřiště, chodníky, nové osvětlení i lavičky. Na Povelu zahradníci vysadili tisíce keřů a stromů. Na další roky má magistrát připravené ještě další tři etapy, kterými regeneraci sídliště dokončí.
Nejčtenější

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Za nehodu v opilosti, při níž zemřela žena, hrozí exhokejistovi až osm let

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti řidiče auta, který v prosinci boural v olomoucké Wolkerově ulici. Při nehodě...

Čínský investor přinesl do fotbalového klubu peníze i stín sázkařské mafie

Fotbalové hřiště, tribuna a klubová šála FK Mohelnice.

Ve světě fotbalu působil donedávna klub z Mohelnice na Šumpersku rozruch nanejvýš netypickou fialovou barvou dresů. Od...

Další z rubriky

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Baziliku na Svatém Kopečku už brzy zapíší na elitní seznam památek

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Rok 2018 se významně zapíše do historie barokního areálu na Svatém Kopečku u Olomouce. Už brzy totiž tento skvost...

Najdete na iDNES.cz