Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Optické „srdce“ či součást arktického plynovodu. I tak firmy čelí krizi

  • 0
Zařízení pro plynovod v arktických podmínkách, speciální podvozek pro přepravu obřích nákladů, "srdce" digitálních projektorů nebo světlomety pro luxusní vozy BMW. I to jsou výrobky, které pomáhají firmám z Olomouckého kraje přežít krizi.

Některé firmy totiž našly recept na překonání krize - zaměřily se na špičkové výrobky či jedinečné technologie, o které je na trhu i v době útlumu stále zájem.

Kromě velkých firemních tahounů, jako je například mohelnický Siemens nebo podnik Hella Autotechnik, jejichž vedení na letošní rok plánuje i zvyšování platů pro své zaměstnance, technicky náročné zakázky zvládají také firmy a podniky na Jesenicku.

Přitom právě Jesenicko dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost a firmy se tam potýkají s nedostatkem kvalitních pracovníků.

Strojírny dodají zařízení pro arktický plynovod

Mezi ty úspěšné, které dokážou i v době krize oslovit zákazníky, patří například Ondřejovická strojírna ve Zlatých Horách.

"Připravujeme dodávku speciálního zařízení, které bude sloužit k vyrovnávání tlaku v plynovodu vedoucím přes Finsko. V extrémních arktických podmínkách totiž dochází k poklesům tlaku a poruchám. Naše mobilní zařízení má právě tyto problémy eliminovat," uvedl ředitel Ondřejovické strojírny Roman Stárek.

Zařízení za miliony korun poputuje na sever koncem ledna. Pokud dopadne ostrý test dobře, slibuje si firma další zakázky. "Když přijdeme s tak složitým výrobkem, bylo by ideální vyrábět jej ve větším počtu. Věříme, že se osvědčí a bude zájem i od dalších firem v petrochemickém průmyslu," doufá Stárek.

Obří náklady povezou podvozky z Červenky

Lukrativní kontrakt získaly také strojírny Hopax sídlící v Července na Olomoucku. "Letošek už máme zakázkově téměř vykrytý. To asi může říct málokterá firma," pochvaluje si ředitel a jednatel Hopaxu Josef Pavlík.

Firma se může opřít především o kontrakt s německou firmou zajišťující po celé Evropě přepravu nadměrných nákladů. Pro ni bude vyrábět speciální podvozky.

Společnost Hopax z Červenky na Litovelsku získala zakázku na speciální podvozky pro přepravu nadměrných nákladů.

"Technicky je to velmi náročné a je to pro nás velká výzva. Znamená práci na dva až tři roky," vysvětlil Pavlík. Jednu z největších jednorázových zakázek v kraji získal také litovelský Papcel, výrobce papírenských zařízení. Do Běloruska dodá technologii za téměř jedenáct milionů eur.

"Po složitých jednáních byl koncem září 2010 vyhlášen Papcel vítězem tendru a v listopadu byla podepsána smlouva. Předání zákazníkovi se uskuteční v létě roku 2012," přiblížil manažer firmy pro východní Evropu Jiří Slavíček.

Konečný rozsah dodávky zahrnuje kromě rekonstrukce a modernizace papírenského stroje a zvýšení jeho výkonu také novou přípravnu látky pro zpracování sběrového papíru.

Meopta vyrábí optické "srdce" digitálních projektorů

Kvůli nárůstu zakázek na letošní rok rozšířila výrobu také přerovská Meopta – optika.

"Podařilo se nám zachytit nástup nových technologií v oblasti digitální projekce filmu a jsme dnes jednou z mála světových firem, která je schopna dodávat výrobcům digitálních projektorů obrazně řečeno jejich optické srdce – hranolovou barvodělicí soustavu," uvedl jednatel společnosti Vítězslav Moťka.

Výroba optiky v Meoptě Přerov.

"V současnosti představují tyto zakázky téměř polovinu obratu celé firmy a zajišťují Meoptě práci i v roce 2012," dodal.

Na nedostatek zakázek si nemůže stěžovat ani mohelnický výrobce reflektorů na auta, společnost Hella Autotechnik. K běžícím zakázkám na vozidla řady zahraničních značek přibyly další.

Světlomety pro BMW vyrobí poprvé mimo Německo

"Pro nás je zajímavé, že jsme získali novou lukrativní zakázku na zadní skupinové svítilny pro Octavie a na světlomety malých vozů třech značek koncernu VW, a to Škody, Volkswagenu a Seatu. Od poloviny letošního roku také zahájíme výrobu světlometů pro BMW," sdělil prezident společnosti Hella Autotechnik Oldřich Svoboda.

Podle Svobody bylo dříve nemyslitelné, aby pro prestižní německou značku dodával tak důležité komponenty neněmecký výrobce.

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Ačkoliv je Hella Autotechnik německá firma s pobočkami po celém světě, výrobu pro německou "výkladní skříň" automobilového průmyslu – BMW – si dosud vždy držela německá centrála.

"Rozhodla kvalita. Mezi všemi pobočkami Helly na celém světě a ve výrobě světlometů vůbec jsme na absolutní špičce," hodnotí úspěchy mohelnické Helly Svoboda.

Mohelnické elektromotory putují do Číny

Objem zakázek roste v dalším velkém mohelnickém závodě – firmě Siemens vyrábějící elektromotory.

"Dostáváme se na rekordní úroveň před krizí. V tomto roce dodáme elektromotory například do několika letištních terminálů, a to jak v Evropě, tak třeba i v Číně. Jen v jednom dopravníkovém systému pro třídění zavazadel pro jeden terminál najde uplatnění až deset tisíc mohelnických elektromotorů," poznamenal mluvčí mohelnického Siemensu Pavel Kaidl.

,