Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oslabení koruny vynáší exportérům miliony a lidem naději na nová místa

  4:52aktualizováno  4:52
Na prudkém oslabení české měny část lidí tratí, má ale i své „vítěze“. Firmy zaměřené na export z něj profitují a na zahraničních trzích mohou posílit pozice. Exportéři z Olomouckého kraje odhadují úsporu až na milion korun měsíčně a pokud stav vydrží, mohou získat zakázky.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Firmy nyní čekají, co udělá Česká národní banka. Za současné situace totiž exportéři profitují.

„Exportující firmy si polepší. Navíc jejich výrobky budou konkurenceschopnější, protože je mohou nabízet levněji. Otázka samozřejmě je, jak dlouho tento stav bude trvat,“ shrnul šéf hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář.

Vývoj logicky ovlivňuje čekání na případnou intervenci České národní banky, která by situaci mohla změnit. Ovšem není jisté, zda centrální bankéři k takovému kroku na únorovém jednání o kurzu koruny skutečně sáhnou. Do té doby velcí exportéři posilují a sami už potvrzují kladné dopady oslabování české měny na jejich ekonomiku.

Například šumperská firma Epcos, jež vyváží téměř sto procent své produkce feritů a pozistorů, které nacházejí široké uplatnění od automobilů po domácí spotřebiče.

„Samozřejmě je potřeba přínosy při vývozu vždycky porovnat s dovozy, které se naopak prodražují. U nás ale efekty výrazně převyšují. Propad kurzu vůči euru o korunu pro nás znamená měsíčně navíc zhruba milion korun,“ popsal generální ředitel společnosti Epcos Jiří Fibigr.

Část firem vydělává - ušetří či mohou nabídnout nižší ceny...

Litovelský Papcel vyrábějící papírenské stroje a technologie vidí přínos propadu koruny hlavně v tom, že může v zahraničí zlevnit výrobky a posílit tím konkurenceschopnost.

„Při tlaku na ceny, kterému jsme vystaveni, je dobré, že můžeme jít na nižší ceny. Tím se při srovnatelnosti s konkurencí naše výrobky stávají pro zákazníky ještě zajímavějšími,“ říká manažerka marketingu Martina Pavlíková.

„Můžeme nasadit nižší ceny a díky tomu nám přibývá práce, takže můžeme nabrat víc lidí. Měsíčně bychom při současném kurzu mohli šetřit 800 tisíc až jeden milion korun,“ odhaduje pak majitel společnost Hopax Jozef Pavlík, jehož firma z Červenky na Olomoucku je velkým exportérem ocelových konstrukcí, manipulační techniky a průmyslových hal.

„Teď se těch efektů sečetlo více. Vedle oslabení koruny nám pomáhají také nižší ceny materiálu na výrobu plastů a taky levnější energie,“ pochvaluje si rovněž majitel firmy Plastkon v Mikulovicích na Jesenicku Daniel Hama.

Firma, zaměstnávající tři stovky lidí, vyváží za hranice přes osmdesát procent produkce zaměřené především na dům a zahradu.

„Pokud by koruna takhle vydržela a nezačala brzy výrazně posilovat, získali bychom letos z kurzového rozdílu asi patnáct milionů,“ vypočítal Hama.

...jiní ale nezískávají nic či dokonce tratí

Ne všichni jsou na tom ale tak dobře. Například společnost Biomac z Uničova vyrábějící dřevěné pelety a brikety ovšem při porovnání vlivů současného kurzu na dovoz a vývoz nepočítá s žádným výrazným efektem.

„Viděl bych to tak, že pozitiva z vývozu a minusy z dovozu se u nás vyrovnají,“ řekl jednatel firmy Zdeněk Černý. Podle něj má firma závody jak v České republice, tak na Ukrajině, na Slovensku a v Polsku.

„Ze zahraničních závodů dovážíme k nám, takže tam na propadu kurzu tratíme. Naopak od nás vyvážíme do Rakouska, Německa nebo Itálie a tam naopak očekáváme obdobně vysoké přínosy,“ vysvětlil jednatel Biomacu.

Rovnou záporný efekt propadu koruny pak odhaduje společnost PRO-BIO, výrobce potravin v bio kvalitě pro český i zahraniční trh.

„Pro nás je tento stav velmi nepříjemný, protože dovážíme spoustu surovin a produktů, které tady nikdo nepěstuje. Na druhou stranu naše vývozy nejsou tak významné jako dodávky na český trh, takže vlastně tratíme. Pokud se kurz rychle nezmění, je to asi sto tisíc a víc měsíčně,“ sdělil ředitel Martin Hutař.

Například jen na nedávném importu z Kanady přišla podle něj firma vinou kurzového rozdílu o více než 200 tisíc korun.
Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj s žebříkem kradl kamery, ukázal obličej i spodní prádlo

Zloděj s žebříkem přišel pro kameru, ukázal obličej i spodní prádlo.

Policisté už téměř dva měsíce pátrají po zloději, který v chodbě bytového domu v Olomouci ukradl bezpečnostní kamery....

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

Najdete na iDNES.cz