Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký bikepark bude hotový v létě, jezdci uvolní les pro odpočinek

  6:01aktualizováno  6:01
Bikeři už brzy vyklidí les na jihu Olomouce. Radnice po pěti letech příprav plánuje v létě 2015 otevřít ve čtvrti Slavonín pro vyznavače cyklistiky v terénu bikepark. Vstup bude zdarma. Les, jímž se doteď proháněli, bude opět sloužit hlavně procházkám a jako odpočinková zóna.

Bikeři budou mít v novém parku k dispozici čtyři dráhy. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Plány olomouckého bikeparku přitom vznikly již v roce 2009, a co víc, od té doby se téměř nezměnily. Základní podmínkou pro vybudování areálu však bylo už od začátku získání dotace.

Se vznikem parku pro cyklokros se počítalo například už před dvěma lety, datum začátku stavby ale radnice opakovaně odkládala. Vše nakonec podle posledních informací vyjde letos v červnu, kdy by se měl bikepark konečně otevřít.

Areál se čtyřmi drahami bude hostit prestižní závody

Olomoucký bikepark bude stát zhruba 3,6 milionu korun. Tři miliony půjdou z již získané a radními posvěcené evropské dotace, zbytek ceny doplatí radnice.

Bikeři tak budou na jihu města moci jezdit po čtyřech různě dlouhých drahách. A to v areálu bývalé pískovny, jenž u Kyselovské ulice a železniční trati na Nezamyslice navazuje na rekreační oblast Slavonínského lesa.

„Dráhy číslo dvě, tři a čtyři budou na několika místech propojeny. To umožní různé kombinace jízdní trasy. Dráha číslo jedna je pak určená pro dva vedle sebe jedoucí jezdce. Měřit bude zhruba 230 metrů,“ dodává k podobě bikeparku náměstek primátora pro investice Jaromír Czmero z ČSSD.

Olomoucký bikepark

Datum otevření: červen 2015

Místo: bývalá pískovna v městské části Slavonín u Kyselovské ulice a kolejí na Nezamyslice

Otevřeno: každoročně od dubna do října

Vstupné: zdarma

Náklady: přibližně 3,6 milionu korun

Evropská dotace: 3 miliony, zbytek platí město

Podoba: 4 tratě různé obtížnosti, parkoviště pro 10 aut, nová příjezdová cesta

Využití: pro jezdce cyklistického freestylu, MTB a BMX sportů, tréninky, bikerské závody celorepublikového významu

Vedení radnice nyní hovoří i o tom, že nový areál poslouží také bikerským závodům celorepublikového významu. Bikepark by měl při běžném provozu fungovat každoročně od dubna do října, vstup bude zdarma.

Jezdci se budou potýkat s drahami postavenými z hlíny, doplněnými o dřevěné překážky. K dispozici budou mít také prvky pro akrobatické triky.

„Z jednoho rozjezdového pahorku povedou čtyři různě obtížné tratě. Zajezdit si tak bude moci každý, včetně úplných začátečníků a malých dětí,“ uvedl již dříve biker Kamil Tatarkovič, jezdec Světového poháru a jeden z autorů podoby bikeparku.

K areálu bude patřit i parkoviště pro deset aut, zázemí správce a nová silnice místo dnešní polní cesty.

Bikerský areál ovšem svým otevřením změní život i Olomoučanům, kteří cyklosportu neholdují. Jezdci totiž díky němu opustí část místního Slavonínského lesa, která tak od začátku léta 2015 může naplno sloužit pouze procházkám a odpočinku.

Les vrátíme do původního stavu, slíbil jeden z bikerů

To, že bikeři po lese jezdí, zmínil před časem sám Tatarkovič, nyní to potvrdil i další z olomouckých náměstků, Ladislav Šnevajs z KDU-ČSL.

„Vyznavačů freestyle cyklistických disciplín v Olomouci přibývá. Bikeři již nyní na okraji Slavonína jezdí, a to v místním lese,“ podotkl Šnevajs, jenž má na starosti právě evropské dotace.

Biker Tatarkovič přitom již dříve zdůraznil, že jezdci v lese sportují na oficiální povolení a že zde mají jen nevýrazně a provizorně upravené tratě. Slíbil, že bikeři vše vrátí do původního stavu.

„Je u nás spousta lidí, kteří se tomuto sportu věnují. Zázemí pro ně v Olomouci chybí a to tady přitom dříve fungovalo několik tratí a klubů, které pořádaly tréninky a závody,“ zavzpomínal Tatarkovič.

Budoucím využitím Slavonínského lesa se také již několikrát zabývala i místní komise městské části. V zápisech z jednání z února 2012 a z letošního května jsou tak zmíněny úpravy lesa a také odstranění cyklokrosových tratí.

„Lesík neslouží pouze místním občanům, ale všem školám, školkám a mládeži z okolí,“ napsala v jednom z nich předsedkyně komise Bohuslava Šimoníková.

Doplňující dotazy si vyžádala e-mailem, ten o případných stížnostech místních na bikery v lese ve Slavoníně ovšem nechala bez odpovědi. „Komise v plánu uvažuje o využití lesa v naší městské části jako rekreační zóny,“ doplnila pouze.
Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Další z rubriky

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Najdete na iDNES.cz