Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký bikepark bude hotový v létě, jezdci uvolní les pro odpočinek

  6:01aktualizováno  6:01
Bikeři už brzy vyklidí les na jihu Olomouce. Radnice po pěti letech příprav plánuje v létě 2015 otevřít ve čtvrti Slavonín pro vyznavače cyklistiky v terénu bikepark. Vstup bude zdarma. Les, jímž se doteď proháněli, bude opět sloužit hlavně procházkám a jako odpočinková zóna.

Bikeři budou mít v novém parku k dispozici čtyři dráhy. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Plány olomouckého bikeparku přitom vznikly již v roce 2009, a co víc, od té doby se téměř nezměnily. Základní podmínkou pro vybudování areálu však bylo už od začátku získání dotace.

Se vznikem parku pro cyklokros se počítalo například už před dvěma lety, datum začátku stavby ale radnice opakovaně odkládala. Vše nakonec podle posledních informací vyjde letos v červnu, kdy by se měl bikepark konečně otevřít.

Areál se čtyřmi drahami bude hostit prestižní závody

Olomoucký bikepark bude stát zhruba 3,6 milionu korun. Tři miliony půjdou z již získané a radními posvěcené evropské dotace, zbytek ceny doplatí radnice.

Bikeři tak budou na jihu města moci jezdit po čtyřech různě dlouhých drahách. A to v areálu bývalé pískovny, jenž u Kyselovské ulice a železniční trati na Nezamyslice navazuje na rekreační oblast Slavonínského lesa.

„Dráhy číslo dvě, tři a čtyři budou na několika místech propojeny. To umožní různé kombinace jízdní trasy. Dráha číslo jedna je pak určená pro dva vedle sebe jedoucí jezdce. Měřit bude zhruba 230 metrů,“ dodává k podobě bikeparku náměstek primátora pro investice Jaromír Czmero z ČSSD.

Olomoucký bikepark

Datum otevření: červen 2015

Místo: bývalá pískovna v městské části Slavonín u Kyselovské ulice a kolejí na Nezamyslice

Otevřeno: každoročně od dubna do října

Vstupné: zdarma

Náklady: přibližně 3,6 milionu korun

Evropská dotace: 3 miliony, zbytek platí město

Podoba: 4 tratě různé obtížnosti, parkoviště pro 10 aut, nová příjezdová cesta

Využití: pro jezdce cyklistického freestylu, MTB a BMX sportů, tréninky, bikerské závody celorepublikového významu

Vedení radnice nyní hovoří i o tom, že nový areál poslouží také bikerským závodům celorepublikového významu. Bikepark by měl při běžném provozu fungovat každoročně od dubna do října, vstup bude zdarma.

Jezdci se budou potýkat s drahami postavenými z hlíny, doplněnými o dřevěné překážky. K dispozici budou mít také prvky pro akrobatické triky.

„Z jednoho rozjezdového pahorku povedou čtyři různě obtížné tratě. Zajezdit si tak bude moci každý, včetně úplných začátečníků a malých dětí,“ uvedl již dříve biker Kamil Tatarkovič, jezdec Světového poháru a jeden z autorů podoby bikeparku.

K areálu bude patřit i parkoviště pro deset aut, zázemí správce a nová silnice místo dnešní polní cesty.

Bikerský areál ovšem svým otevřením změní život i Olomoučanům, kteří cyklosportu neholdují. Jezdci totiž díky němu opustí část místního Slavonínského lesa, která tak od začátku léta 2015 může naplno sloužit pouze procházkám a odpočinku.

Les vrátíme do původního stavu, slíbil jeden z bikerů

To, že bikeři po lese jezdí, zmínil před časem sám Tatarkovič, nyní to potvrdil i další z olomouckých náměstků, Ladislav Šnevajs z KDU-ČSL.

„Vyznavačů freestyle cyklistických disciplín v Olomouci přibývá. Bikeři již nyní na okraji Slavonína jezdí, a to v místním lese,“ podotkl Šnevajs, jenž má na starosti právě evropské dotace.

Biker Tatarkovič přitom již dříve zdůraznil, že jezdci v lese sportují na oficiální povolení a že zde mají jen nevýrazně a provizorně upravené tratě. Slíbil, že bikeři vše vrátí do původního stavu.

„Je u nás spousta lidí, kteří se tomuto sportu věnují. Zázemí pro ně v Olomouci chybí a to tady přitom dříve fungovalo několik tratí a klubů, které pořádaly tréninky a závody,“ zavzpomínal Tatarkovič.

Budoucím využitím Slavonínského lesa se také již několikrát zabývala i místní komise městské části. V zápisech z jednání z února 2012 a z letošního května jsou tak zmíněny úpravy lesa a také odstranění cyklokrosových tratí.

„Lesík neslouží pouze místním občanům, ale všem školám, školkám a mládeži z okolí,“ napsala v jednom z nich předsedkyně komise Bohuslava Šimoníková.

Doplňující dotazy si vyžádala e-mailem, ten o případných stížnostech místních na bikery v lese ve Slavoníně ovšem nechala bez odpovědi. „Komise v plánu uvažuje o využití lesa v naší městské části jako rekreační zóny,“ doplnila pouze.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V Jeseníkách leží pět centimetrů sněhu, do příjezdu Zemana zřejmě roztaje

Pohled na výsledek prvního vydatnějšího sněžení v zimní sezoně 2018/19 v...

První vydatnější sněžení značící blížící se zimu dorazilo do Jeseníků. Ve vrcholových částech nyní leží zhruba pět...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Zeman vyznamená učitelku, která zachránila čtyři děti před sražením autem

Prezident Miloš Zeman zahájil v pondělí 24. září svou už šestou návštěvu...

Učitelka mateřské školky z Olomoucka Darina Nešporová, která loni zachránila na vycházce děti před sražením autem a...

Najdete na iDNES.cz