Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc v sobotu otevře železniční expozici, ochutnávku budoucího muzea

  11:48aktualizováno  11:48
Zpáteční jízdenku nejen do "doby páry" si bude možné koupit v sobotu v Olomouci. České dráhy tam totiž otevírají pobočku největšího tuzemského železničního muzea v Lužné u Rakovníka. Expozice bude i pomyslnou ochutnávkou toho, co by v budoucnu mohli lidé vidět v plánovaném olomouckém Železničním muzeu.
V Olomouci se v sobotu otevře železniční minimuzeum. K vidění budou i lokomotivy jako parní Krémák a Rosnička, či „mašiny“ Pilštyk, Bobina nebo čtyřnápravový Krokodýl. (Ilustrační snímek)

V Olomouci se v sobotu otevře železniční minimuzeum. K vidění budou i lokomotivy jako parní Krémák a Rosnička, či „mašiny“ Pilštyk, Bobina nebo čtyřnápravový Krokodýl. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nynější exponáty umístěné v depu historických kolejových vozidel v Táborské ulici, tedy v místě, kde by jednou mělo stát velké muzeum, budou letos k vidění jen pár víkendů. Pro větší skupiny zájemců po telefonické dohodě i jindy. Pokud ale bude mít pilotní projekt úspěch, příští rok by lidé měli vidět exponátů ještě víc. Rozšířila by se i provozní doba "minimuzea".

Doprovodné akce minimuzea

4. srpna 10:00 - slavnostní zahájení a den otevřených dveří v DKV Olomouc U Podjezdu
18. srpna - jízdy motorovým vozem z Výstaviště Flora do muzea a zpět
7. září - den otevřených dveří v muzeu pro žáky z Olomouce i okolí
8. září - jízda vlaku s lokomotivou Kremák do Uh. Hradiště na slavnosti
22. září - Den železnice v muzeu – jízdy po železničním uzlu Olomouce

(zdroj: České dráhy)

"Některé z lokomotiv, které lidé nyní uvidí v naší expozici, se nejspíš v budoucnu objeví i v Železničním muzeu," řekl k nynějším plánům Českých drah Petr Holánek.

Konkrétně jde třeba o dvě parní lokomotivy Kremák a Rosničku, které mají v olomouckém depu "domov". Kromě nich si teď budou návštěvníci prohlížet i mašinu zvanou Pilštyk, Bobinu či čtyřnápravového Krokodýla.

Expozice bude kromě tohoto víkendu otevřená ještě 18. a 19. srpna, 7. až 9. září, 22. září a rovněž 16. října.

"Když už daný objekt depa máme a v Olomouci se nějakou dobu mluví o Železničním muzeu, rozhodly se Dráhy pilotně zpřístupnit tuto výstavu. Uvidíme, jaký bude ohlas," podotkl Holánek. Pokud budou návštěvníci spokojení, příští rok by je čekalo víc otevíracích dnů a rozsáhlejší výstava zahrnující i mapy a fotky.

Na velkolepý plán největšího železničního muzea nejsou peníze

Nynější krok drah vítají na Olomouckém kraji, který je jednou z institucí usilujících o vznik Železničního muzea.

"Lidé si díky tomu už nyní zvyknou na dané místo chodit a začnou si Olomouc spojovat s expozicí z historie železnice," vysvětlil náměstek hejtmana Radovan Rašťák.

Kdy se ale nedaleko východu z vlakového podchodu v městské části Hodolany zaleskne bleděmodrá "kapka" hlavní budovy samotného muzea (více o něm včetně vizualizací zde), odhadovat nechtěl. Na velkolepý plán za stamiliony zatím nejsou peníze.

Projekt však směřuje k důležitému bodu, který by to mohl změnit. "Do konce září chceme založit obecně prospěšnou společnost, která bude usilovat o zajištění pozemků a finančních prostředků pro vznik muzea a jeho zázemí. Jde o zásadní věc," potvrdil Rašťák.

V plánech je i expozice o místní železnici či dřevařské dráze

V dané organizaci má být vedle kraje zastoupená i Nadace Okřídlené kolo, Správa železniční dopravní cesty Olomouc, město Olomouc a jedna z odborových organizací železničářů.

V současné době se už jedná o možnosti, že by České dráhy jako část svého vkladu daly pozemky zmíněného hodolanského areálu. "Doba je, jaká je, takže sehnat peníze nebude snadné," míní Rašťák.

Pokud se nakonec podaří získat potřebné stamiliony, v hlavní hale a dalších částech muzea bude na příchozí čekat svého druhu největší tuzemská instituce. A v ní bude umístěná kolekce historických "technických" vozidel, jako jsou vozy na opravy trolejí či kolejové jeřáby.

Další část expozic pak bude patřit místní železnici i dřevařské dráze. Svůj prostor v muzeu dostanou rovněž speciální motorové vozy i kolekce parních a dalších historických lokomotiv.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Najdete na iDNES.cz