Jabloňové sady letos v kraji postihla ve velkém špatná úroda i strupovitost jablek. Ilustrační foto

Jabloňové sady letos v kraji postihla ve velkém špatná úroda i strupovitost jablek. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ovocnáři při sklizni počítají škody, pálenice nemají co dát do kotlů

  • 0
Ovocnáři i pálenice se letos potýkají s malou úrodou ovoce. Podzimní sklizeň právě vrcholí a už teď je jasné, že ovoce se při ní sesbírá mnohem méně než vloni. Úroda je ve srovnání s předešlými lety často až o polovinu menší. Ovocnáři tak počítají škody, pálenice nemají co dát do kotlů.

Zatímco ovocnáři se potýkají s neúrodou a problémy s nemocemi ovoce způsobenými deštěm, v pálenicích doteď neměli z čeho pálit a řada z nich začíná až nyní. Problémy prvních ale mohou paradoxně nahrát těm druhým - nepěkně vypadající ovoce totiž často končí právě v kvasu.

"Úroda je letos oproti jiným letům, především pak minulému roku, kdy byla velká, o mnoho chudší. Může za to především počasí, na jaře bylo chladno, a tak nedošlo k dobrému opylení plodin. Třeba z višní a třešní letos nebylo vůbec nic," říká vedoucí sadu Agrochovu Jezernice z Lipníku nad Bečvou Monika Tylichová.

Sklizeň navíc komplikuje i deštivé počasí. "Když hodně prší, nesklízíme," dodala Tylichová. Malá úroda však není to jediné, co sadaře trápí. Jejich ovoce kvůli vlhkému počasí často napadají plísně. Vrásky jim dělá také strupovitost, jablka kvůli ní nevypadají příliš vábně.

"Plísně a strupovitosti napadají ovoce kvůli deštivému počasí. Oproti loňskému roku budeme mít úrodu o polovinu menší, navíc jsou jablka drobná a nevypadají vzhledově pěkně," uvedl ovocnář František Pospíšil z Veselíčka.

Ovocnáři letos sklidí polovinu toho co vloni

Jeho slova potvrzuje i tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová. "V těchto dnech jsme dostali od jednotlivých ovocnářů odhady sklizně a už teď je jasné, že úroda je ještě menší, než jsme předpokládali na začátku léta."

Aktuální sklizeň jablek, hrušek a švestek je podle ní až o polovinu menší než v loňském roce, podobně jako u ostatních ovocných druhů. "Zatímco loni ovocnáři sklidili dohromady 17 a půl tisíc tun jablek, letos to bude necelých 9 tisíc," shrnula.

Ačkoliv špatná úroda ovoce se letos nevyhnula žádné oblasti, Olomoucký kraj patří spolu s Moravskoslezským mezi ty počasím nejhůře postižené.

"Kvůli deštivému počasí pěstitelé mnohdy nemohli vyjet se svými stroji do sadu i čtrnáct dní a ošetřit plodiny. Také proto v Olomouckém kraji jablka v mnoha případech napadly choroby, které výrazně snížily jejich kvalitu. V letošním roce se tak počet jablek určených ke zpracování zvedne z běžných 40 až na 80 procent," dodala Homolová.

Z nehezkého ovoce by mohly mít užitek pálenice

Právě nepěkný vzhled ovoce by však mohl nahrávat do karet pěstitelským pálenicím, lidé si totiž často napadené jablko nebo hrušku neuskladní a dají je raději do kvasu.

"První polovina sezony, kdy se pálí třešně, meruňky nebo broskve, letos vlastně ani nezačala. Ovoce se neurodilo, a tak nebylo co pálit. Teď jsme všichni v napjatém očekávání, co přinese druhá, pro nás hlavní, polovina sezony," nastínil situaci jednatel společnosti Hanácká pálenice Těšetice Alexandr Zarivnij.

"Už teď víme, že i švestek se urodil podprůměr, ale pálení hrušek a jablek se nedá dopředu odhadnout. Hodně záleží také na tom, zda lidé napadené ovoce uskladním, nebo nechají zkvasit," dodal.

Také v Uničově se na pálení ovoce teprve připravují, malá úroda i tady způsobila, že doteď neměli co pálit. "Letos jsme ještě ani nezačali. Oproti loňsku, kdy jsme pálili třešně a meruňky, je to letos mnohem slabší. Teprve teď svážíme ovoce, ale lidé ho vozí málo, raději to hodí na kompost," řekl Zdeněk Grauer z Palírny u Vodičkovy vily.