Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká města Hané se opět dusila, na zlepšení budou lidé čekat ještě roky

  13:18aktualizováno  13:18
Polétavého prachu bylo v uplynulých dnech v ovzduší Olomouce, Prostějova a Přerova opět více, než je zdrávo. Scénář, jenž se v posledních letech často opakuje, se jen tak nezmění. Podstatnou část viny nesou výfuky aut a na řešení v podobě obchvatů či odstavných parkovišť si města roky počkají.

Pohled na město Přerov během inverzního počasí, které výrazně zhoršuje problémy se smogem. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ve třech největších městech Olomouckého kraje se v uplynulých dnech nedýchalo při pobytu venku lehce. V neděli dokonce meteorologové kvůli překročeným limitům v celém regionu vyhlásili smogovou situaci, a ta platila až do úterního rána.

V Olomouci, Prostějově a Přerově byl navíc v posledních letech několikrát překročen limit počtu dnů za rok, v nichž smí být dle norem Světové zdravotnické organizace koncentrace prachu větší, než stanovují limity. Mezi hlavní viníky patří doprava a i když recepty na čistší vzduch radnice znají, řádově roky zůstanou pouze na papíře.

Například náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec sází na Plán udržitelné městské mobility. Součástí dokumentu bude studie věnovaná plánům na odstavná parkoviště kolem Olomouce. Měla by krajské město od výfukových plynů ochránit.

„Auta by zůstala mimo město, do něj by se dojíždělo hromadnou dopravou,“ přibližuje Jakubec, zodpovědný za životní prostředí. Nebránil by se ani tomu, aby například při smogové situaci v Olomouci jezdila MHD zdarma. Je ale otázkou, zda by to rozpočet ustál. Město proto nyní o bezplatné hromadné dopravě neuvažuje.

„Už teď na ni doplácíme kolem 210 milionů korun ročně,“ upozorňuje Jakubec.

Radní: Nízkoemisní zóna teď nemá smysl, nemají ji nikde

Také budování odstavných parkovišť je zatím v nedohlednu. Jen samotné vypracování plánu mobility má město rozvržené na dva roky - a teprve ten určí, zda se do stavby parkovišť pustit, či nikoli. Ještě několik let si Olomoučané počkají i na dokončení - z hlediska emisí čistší - tramvajové trati na jih města anebo na elektrobusy, které by Jakubec rád viděl ve flotile dopravního podniku.

„Za dva tři roky bychom chtěli do elektrobusů jít. Dnes ujedou 150 až 200 kilometrů, což není moc. Počkáme, až se jejich kapacita zvýší,“ uvedl před časem.

Jako lék pro města přeplněná auty by posloužilo také zavedení nízkoemisních zón. Z center by vyhnaly staré vozy. Olomoucká radnice však se zónami nepočítá.

„Dokud nebude hotový obchvat Olomouce, nemá nízkoemisní zóna příliš velký smysl,“ míní Jakubec a upozorňuje, že ji nezavedlo žádné město v republice.

Situaci zhoršují také lidé, kteří si v kotlech topí odpadem

Kromě dopravy škodí Olomouci a okolí i komíny domácností, jimž je jedno, co v kotlích pálí.

„Lidé se bohužel vrátili k nekvalitnímu palivu, v horším případě i k pálení všeho možného včetně odpadu,“ potvrzuje Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí na magistrátu.

Netrpělivě proto čeká na novelu zákona, která obcím od příštího roku umožní kontroly v domech, které budou ze zamořování vzduchu podezřelé. Navzdory očekáváním je nicméně Loyka zatím k nové pravomoci spíše skeptický. Neřeší podle něj akutní situaci, kdy ze sousedova komínu stoupá černý škodlivý kouř.

„Lidé si od toho slibují, že nám zavolají a my budeme vše okamžitě na místě řešit. Kontrolovaný subjekt ale bude předem písemně vyzván k nápravě. Pokud tedy někoho vyzvu a napíšu mu termín kontroly, tak předpokládám, že poté uvidím jen vyčištěnou a uklizenou kotelnu,“ říká Loyka.

Prostějovu škodí i sousedé, Přerovu nedostavěná silniční síť

Dopravu jako hlavní příčinu znečištěného vzduchu vidí v Prostějově. Velké zlepšení by mohl podle náměstkyně primátora Ivany Hemerkové přinést nový obchvat města. Stát ale může nejdříve až za několik let.

„Prozatím se vykupují pozemky,“ doplňuje Hemerková. Město nyní proti prachu bojuje vysazováním zeleně, častým čištěním silnic a autobusy MHD na plyn.

Hemerková přesto připouští, že limity prostějovský vzduch v budoucnu opět překročí. Na vině jsou podle ní i škodliviny, jež do kraje přináší vítr z průmyslu v Polsku či na Ostravsku.

„V Prostějově se to pak zadrží, ležíme v kotlině,“ vysvětluje.

Se znečištěním odjinud se potýká i Olomouc a Přerov. Tamní náměstek primátora Pavel Košutek označuje za největšího znečišťovatele dopravu. Vyčistit vzduch by ale v Přerově mohly především velké a roky plánované stavby: poslední kus dálnice D1 v úseku Říkovice-Přerov, nová silnice od Hulína a takzvaný silniční průpich městem.

„To vše je ale v horizontu let,“ krčí rameny Košutek. Teď má město v souboji s prachem po ruce vyhlášku, díky níž může při nedodržení limitů nechat jezdit MHD zdarma.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Restaurátoři zbaví trhlin sochy na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí.

Čtyři sochy na čestném Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci potřebují zásah restaurátorů. Na Horní náměstí k baroknímu...

V parkovací hale hořel nákladní vůz, škody na autech půjdou do milionů

V olomoucké parkovací hale začalo hořet jedno ze zaparkovaných aut, žár a kouř...

K požáru, který se výší škody nejspíš zařadí na špici letošního žebříčku v kraji, vyjížděli během pondělní noci hasiči...

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz