Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kus zdi olomouckého domu se zřítil kvůli opravě střechy, zní závěr statika

  11:27aktualizováno  11:27
Zřícení části falešné štítové zdi v centru Olomouce, při kterém padají zdivo v ulici zranilo dva chodce, souvisí s rekonstrukcí střechy. Podle informací MF DNES se masa suti zřítila kvůli tomu, že dělníci na domě v Pekařské ulici odstranili krovy a zabezpečovací prvky, jež čtyřmetrovou ozdobu držely.

Při středečním pádu kusu zdi skončila menší část sutin na chodníku před domem, většina pak na půdě. Zabezpečení domu poté řídil jako expert olomoucký statik Michal Janík. Teď už může odpovědět i na otázku, proč se masa cihel zřítila.

„Domnívám se, že to bylo aktuální stavební činností. Přesněji, postupem prací na stavbě,“ označuje padesátiletý statik pro MF DNES hlavní důvod pádu falešné štítové zdi. Na zhruba dvě stě let starém domě v Pekařské ulici se opravovala střecha a dělníci podle Janíka měnili krovy.

„Domnívám se, že příčinou bylo odstranění krovu a odstranění prvků zabezpečujících stabilitu štítu,“ upřesňuje Janík. Obecně podobné ozdobné zdi na vrcholcích starých domů drží ocelová táhla. Tyto laicky řečeno tyče je propojují s dalšími částmi střechy.

Na domě pracovala stavební firma Luběník. Ta případ nekomentuje. „Já se k tomu opravdu nebudu vyjadřovat, nezlobte se,“ ukončil telefonát majitel společnosti Jiří Luběník.

Pád zdi domu v Olomouci

Definitivní určení toho, kde přesně se stala chyba a kdo konkrétně je za ni případně zodpovědný, však přinese až výsledek policejního vyšetřování. Janík bude policii předávat výsledky svého znaleckého zkoumání. Policisté se pádu zdi věnují kvůli podezření z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti.

„Dosud neznámému pachateli v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do pěti let,“ přibližuje policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Otřesy od tramvají i stav domu statik vylučuje

Frekventovanou Pekařskou ulicí vede tramvajová trať. Po incidentu se tak objevily úvahy, že za pád mohou otřesy od projíždějících souprav. Janík nesouhlasí. Jako možnou hlavní příčinu vyloučil i stav samotné zdi.

„Nebylo to ani špatným stavem objektu, nebo, jak se spekulovalo, od rázů tramvají,“ říká.

Podívejte se, jak to vypadalo v ulici i uvnitř domu po zřícení zdi

Potvrzuje tak slova Miroslava Bazgera, majitele bytu v nejvyšší patře domu. Žil tu od dětství, v poslední době pečlivě zrekonstruovaný byt pronajímal.

„Na střeše jsem byl mnohokrát. Ten štít byl masivní, neporušený, nebylo potřeba do něj zasahovat. Vyměnila se v něm pouze falešná okénka, která byla zničená postupem času. Tak jsem ten štít třicet let znal,“ popsal pro MF DNES dvaatřicetiletý Bazger.

Současně upozornil, že při rekonstrukci domu nebyla hlavní obnova fasády, jak by se při pohledu z ulice mohlo zdát, ale právě nová střecha.

„Když už se na ní pracovalo, z ekonomických důvodů jsme udělali i fasádu, také potřebovala obnovu,“ vysvětlil Bazger. Střecha se podle něj průběžně opravovala co dva roky. Nynější rekonstrukci plánovali obyvatelé domu několik let (více čtěte zde).

Dům zřejmě celkově zachránil starý trámový strop

Právě Bazgerův byt ohromný náraz několika kubíků sutin zasáhl nejcitelněji. Půda a střecha leží přímo nad ním. V jednom z pokojů na Janíkův pokyn hasiči povážlivě prohnutý strop podepřeli trámy.

„Jednu místnost v bytě to ovlivnilo totálně, druhou částečně. Je tam i trochu prasklá příčka v místě styku se stropem,“ vybavuje si statik.

Dům jako celek či jeho stabilitu zřícení štítu neponičilo. Janík to dokládá tím, že se na čelní zdi neobjevily trhliny. Nenarazil na ně ani v bytě Bazgerových sousedů.

„Že by se dům nějak pohnul nebo deformoval, to tam není. Fasáda je čerstvá, takže by se to na ní projevilo. Jsou tu jen poškození od padajících cihel,“ říká Janík a připouští, že dům celkově od citelnějšího poničení zřejmě ochránil starý trámový strop, na nějž štít dopadl.

„Je trochu pružný a tím, jak povolil, utlumil náraz,“ přemítá. Kdyby tu byly například pevné betonové překlady, energie nárazu by budovou velmi pravděpodobně prostoupila dál, což by její konstrukci určitě neprospělo.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Obec blokuje chaty na prodaných pozemcích, zpět je koupí leda za desetinu

(Ilustrační snímek)

Majitelé pozemků v Bukovanech na Olomoucku, jimž obec před lety prodala pozemky na výstavbu chat a pak jim v tom začala...

Vedení radnic zřejmě čeká příští rok zemětřesení, napověděly letošní volby

(Ilustrační snímek)

Pokud budou příští rok na podzim výsledky komunálních voleb kopírovat ty letošní sněmovní, čeká většinu radnic velkých...

U Smržic na Prostějovsku narazil vlak do návěsu nákladního auta

(ilustrační snímek)

U Smržic na Prostějovsku narazil vlak do návěsu nákladního auta. Ve vlaku cestovalo asi 140 lidí, zřejmě bez zranění....

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz