Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba Palačovské spojky na Slovensko je o krok blíž, začne výkup pozemků

  5:53aktualizováno  5:53
Přes 15 let čekají obyvatelé Hranic a okolních obcí na Přerovsku na výstavbu silnice zvané Palačovská spojka. Ta má ulevit městu od záplavy kamionů. Spolu s nedokončenou dálnicí D1 je to jedna z nejočekávanějších staveb v regionu. Nyní vláda konečně uvolnila peníze na výkupy pozemků.
Hranicemi projede až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava (ilustrační snímek).

Hranicemi projede až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava (ilustrační snímek). | foto: Josef VostárekMF DNES

Na Palačovskou spojku toužebně čekají kromě lidí z Hranicka třeba také v Novém Jičíně ležícím v sousedním Moravskoslezském kraji. Obě města může tato silnice zbavit tisíců kamionů, které tudy denně projíždějí směrem na Slovensko.

„Spojka by měla umožnit propojení severní mezinárodní dálniční a silniční trasy směr Ostrava se silniční komunikací obdobného významu ve směru Zlín-Slovensko,“ uvedla senátorka Jitka Seitlová, k níž kvůli nadměrné dopravní zátěži na vedlejších silnicích mířilo velké množství stížností obyvatel dotčených obcí.

„V současnosti zejména těžká kamionová doprava využívá k přejezdu mezi oběma směry technicky a bezpečnostně zcela nevyhovujících komunikací, zejména 2. a 3. třídy, které vedou několika obcemi a přes střed města Hranice,“ nastínila Seitlová.

V Hranicích například v ulicích, kudy jezdí tranzitní doprava směrem na Slovensko, projede podle posledního sčítání z roku 2010 až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava.

„Palačovská spojka by ukončila ničení silnic, které nejsou na těžkou kamionovou dopravu stavěny, ale současně zrychlí a usnadní osobní i nákladní dopravu na významných mezinárodních trasách,“ vyzdvihla Seitlová.

Pokud půjde vše bez komplikací, bude spojka hotová za pět let

Spojka bude prakticky přeložkou silnice I/35, která nyní vede přes Černotín, Milotice nad Bečvou a Hustopeče nad Bečvou, na novou trasu. Ta povede od Lešné k Palačovu, kde se napojí na silnici I/48. O jejím vybudování se začalo jednat už před rokem 2000, silnice však stojí v pozadí jiných dopravních staveb.

Trasa takzvané Palačovské spojky, která má odklonit tranzitní dopravu a...

Trasa takzvané Palačovské spojky, která má odklonit tranzitní dopravu a především kamiony z obcí Přerovska a Novojičínska. Pro zvětšení klikněte.

„Nelze vyloučit, že se na tomto stavu podílí její poloha v okrajové části na rozhraní tří krajů - Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského,“ podotkla senátorka Seitlová.

První dobrá zpráva přišla předloni, kdy byl u Valašského Meziříčí otevřen první úsek stavby. Nyní se začíná blížit i zbývající část.

„Na stavbu už je vydáno územní rozhodnutí o umístění. V rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic je pro rok 2016 vyčleněno 30 milionů korun na výkupy potřebných pozemků a dokumentaci pro stavební povolení, pro rok 2017 pak 20 milionů korun na inženýrskou činnost ve stavebním řízení a zadávací dokumentaci stavby,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

„O zahájení prací lze teoreticky uvažovat v roce 2018, nicméně k dalšímu postupu přípravy jsou stěžejní výkupy pozemků, se kterými se začne v roce 2016,“ doplnila Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnici a dálnic, které je investorem celé akce.

Stavba má trvat tři roky. Pokud tedy půjde vše bez komplikací, může být silnice hotová v roce 2021. Například hranický starosta Jiří Kudláček se domnívá, že výkup pozemků by mohl být snazší, než tomu bylo u některých dřívějších staveb, a to díky novele zákona, která umožňuje nabízet majitelům vyšší ceny.

„To často bývalo kamenem úrazu, zvláště neochota některých majitelů pozemky prodat,“ podotkl letos v létě hranický starosta.

Kromě pětikilometrové silnice vznikne i středisko údržby

K urychlení výstavby by měla napomoci i neformální pracovní skupina, jejíchž schůzek se mají pravidelně účastnit starostové, zástupci krajů, senátoři tří volebních obvodů a zástupci institucí, které mají stavbu na starosti.

„Skupina by měla pomoci posunout povědomí o naléhavosti vybudování Palačovské spojky a podpořit urychlení její realizace,“ vysvětlila senátorka Seitlová.

Palačovská spojka bude dlouhá 4,9 kilometru, povede od Lešné a poblíž Palačova se napojí na stávající silnici I/48 mezi Bělotínem a Novým Jičínem.

„Díky tomu bude možné stáhnout dopravu z nevyhovující silnice I/35 v úseku z Hranic do Valašského Meziříčí a ze silnice I/57 v úseku Valašské Meziříčí - Nový Jičín na moderní čtyřpruhové silniční úseky a ulehčí se obestavěnému území, kterým dnes obě zmíněné silnice prochází. Tyto úseky se převedou do sítě silnic nižší třídy,“ přiblížila mluvčí ŘSD Ledvinová.

Součástí výstavby bude i přeložka silnice R48 v délce 3,7 km v úseku Dub-Palačov a vybudování Střediska správy a údržby rychlostních silnic v Porubě.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

V parkovací hale hořel nákladní vůz, škody na autech půjdou do milionů

V olomoucké parkovací hale začalo hořet jedno ze zaparkovaných aut, žár a kouř...

K požáru, který se výší škody nejspíš zařadí na špici letošního žebříčku v kraji, vyjížděli během pondělní noci hasiči...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Šéf filharmonie skončil kvůli kritice, od města dostal odměnu 117 tisíc

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, který na konci května...

Olomoucká radnice schválila někdejšímu řediteli Moravské filharmonie Vladislavu Kvapilovi odměnu 117 tisíc za...

Najdete na iDNES.cz