Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba Palačovské spojky na Slovensko je o krok blíž, začne výkup pozemků

  5:53aktualizováno  5:53
Přes 15 let čekají obyvatelé Hranic a okolních obcí na Přerovsku na výstavbu silnice zvané Palačovská spojka. Ta má ulevit městu od záplavy kamionů. Spolu s nedokončenou dálnicí D1 je to jedna z nejočekávanějších staveb v regionu. Nyní vláda konečně uvolnila peníze na výkupy pozemků.
Hranicemi projede až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava (ilustrační snímek).

Hranicemi projede až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava (ilustrační snímek). | foto: Josef VostárekMF DNES

Na Palačovskou spojku toužebně čekají kromě lidí z Hranicka třeba také v Novém Jičíně ležícím v sousedním Moravskoslezském kraji. Obě města může tato silnice zbavit tisíců kamionů, které tudy denně projíždějí směrem na Slovensko.

„Spojka by měla umožnit propojení severní mezinárodní dálniční a silniční trasy směr Ostrava se silniční komunikací obdobného významu ve směru Zlín-Slovensko,“ uvedla senátorka Jitka Seitlová, k níž kvůli nadměrné dopravní zátěži na vedlejších silnicích mířilo velké množství stížností obyvatel dotčených obcí.

„V současnosti zejména těžká kamionová doprava využívá k přejezdu mezi oběma směry technicky a bezpečnostně zcela nevyhovujících komunikací, zejména 2. a 3. třídy, které vedou několika obcemi a přes střed města Hranice,“ nastínila Seitlová.

V Hranicích například v ulicích, kudy jezdí tranzitní doprava směrem na Slovensko, projede podle posledního sčítání z roku 2010 až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava.

„Palačovská spojka by ukončila ničení silnic, které nejsou na těžkou kamionovou dopravu stavěny, ale současně zrychlí a usnadní osobní i nákladní dopravu na významných mezinárodních trasách,“ vyzdvihla Seitlová.

Pokud půjde vše bez komplikací, bude spojka hotová za pět let

Spojka bude prakticky přeložkou silnice I/35, která nyní vede přes Černotín, Milotice nad Bečvou a Hustopeče nad Bečvou, na novou trasu. Ta povede od Lešné k Palačovu, kde se napojí na silnici I/48. O jejím vybudování se začalo jednat už před rokem 2000, silnice však stojí v pozadí jiných dopravních staveb.

Trasa takzvané Palačovské spojky, která má odklonit tranzitní dopravu a...

Trasa takzvané Palačovské spojky, která má odklonit tranzitní dopravu a především kamiony z obcí Přerovska a Novojičínska. Pro zvětšení klikněte.

„Nelze vyloučit, že se na tomto stavu podílí její poloha v okrajové části na rozhraní tří krajů - Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského,“ podotkla senátorka Seitlová.

První dobrá zpráva přišla předloni, kdy byl u Valašského Meziříčí otevřen první úsek stavby. Nyní se začíná blížit i zbývající část.

„Na stavbu už je vydáno územní rozhodnutí o umístění. V rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic je pro rok 2016 vyčleněno 30 milionů korun na výkupy potřebných pozemků a dokumentaci pro stavební povolení, pro rok 2017 pak 20 milionů korun na inženýrskou činnost ve stavebním řízení a zadávací dokumentaci stavby,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

„O zahájení prací lze teoreticky uvažovat v roce 2018, nicméně k dalšímu postupu přípravy jsou stěžejní výkupy pozemků, se kterými se začne v roce 2016,“ doplnila Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnici a dálnic, které je investorem celé akce.

Stavba má trvat tři roky. Pokud tedy půjde vše bez komplikací, může být silnice hotová v roce 2021. Například hranický starosta Jiří Kudláček se domnívá, že výkup pozemků by mohl být snazší, než tomu bylo u některých dřívějších staveb, a to díky novele zákona, která umožňuje nabízet majitelům vyšší ceny.

„To často bývalo kamenem úrazu, zvláště neochota některých majitelů pozemky prodat,“ podotkl letos v létě hranický starosta.

Kromě pětikilometrové silnice vznikne i středisko údržby

K urychlení výstavby by měla napomoci i neformální pracovní skupina, jejíchž schůzek se mají pravidelně účastnit starostové, zástupci krajů, senátoři tří volebních obvodů a zástupci institucí, které mají stavbu na starosti.

„Skupina by měla pomoci posunout povědomí o naléhavosti vybudování Palačovské spojky a podpořit urychlení její realizace,“ vysvětlila senátorka Seitlová.

Palačovská spojka bude dlouhá 4,9 kilometru, povede od Lešné a poblíž Palačova se napojí na stávající silnici I/48 mezi Bělotínem a Novým Jičínem.

„Díky tomu bude možné stáhnout dopravu z nevyhovující silnice I/35 v úseku z Hranic do Valašského Meziříčí a ze silnice I/57 v úseku Valašské Meziříčí - Nový Jičín na moderní čtyřpruhové silniční úseky a ulehčí se obestavěnému území, kterým dnes obě zmíněné silnice prochází. Tyto úseky se převedou do sítě silnic nižší třídy,“ přiblížila mluvčí ŘSD Ledvinová.

Součástí výstavby bude i přeložka silnice R48 v délce 3,7 km v úseku Dub-Palačov a vybudování Střediska správy a údržby rychlostních silnic v Porubě.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Přerov mohl dostat za panelák miliony, kvůli obavám z ubytovny jej zbourá

Osmipatrový panelový dům známý v Přerově jako Chemik čeká demolice.

Debaty o budoucnosti padesát let starého přerovského paneláku, který se do paměti místních vryl jako Chemik, v pondělí...

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz