Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gigant Papcel hlásí rekordní tržby přes miliardu a obří zakázku v Arábii

  12:54aktualizováno  12:54
Litovelský výrobce papírenských strojů Papcel láme v poslední době rekordy. V uplynulých dnech pokořil magickou hranici jedné miliardy korun v tržbách a za celý rok očekává obrat téměř 1,6 miliardy. Navíc získal díky dřívějšímu skoupení dalších firem po celé Evropě obří zakázku v Saúdské Arábii.

Koncem září vedení Papcelu uzavřelo zakázku za 215 milionů korun se zákazníkem ze Saúdské Arábie. Dodá mu společně s francouzskou firmou ABK, kterou litovelský podnik loni pohltil, linku na výrobu hygienického papíru. Právě akvizice ABK umožnila Papcelu rozšířit okruh služeb o prodej technologií pro výrobu sanitárních a toaletních papírů.

„Výroba tissue a sanitárních papírů patří v současné době k nejvíce se rozvíjejícím papírenským oborům a poptávka po těchto typech papírů celosvětově roste. Na trhu s výrobou a distribucí tohoto sortimentu se proto v současné době objevuje mnoho nových, velmi zajímavých projektů,“ uvedla mluvčí firmy Martina Pavlíková.

Potvrzuje to i aktuální kontrakt Papcelu na Středním východě. „Projekt v Saúdské Arábii je vůbec prvním společně uskutečněným projektem skupiny Papcel/ABK,“ podotkla s tím, že skupina dodá na Střední východ linku na výrobu ubrousků, papírových ručníků, kapesníků a toaletního papíru. Vybuduje ji na klíč.

Firmu vystřelila vzhůru dvoumiliardová zakázka v Bělorusku

Papcel se navíc na konci září zařadil mezi podniky s ročním obratem přes jednu miliardu.

„Překročil tak veškeré dosavadní rekordy. Naše tržby rostou zejména díky uskutečnění významných dodávek, které jsme podepsali před dvěma lety,“ nastínila Pavlíková s tím, že v letošních číslech se odrážejí zejména obchodní úspěchy, podpisy kontraktů v předloňském roce.

Pohled do výroby v Papcelu

„Především pak finalizace zakázky (za téměř dvě miliardy korun - pozn. red.) v Bělorusku, kde budujeme nový papírenský závod na výrobu papíru pro dekorativní obkladové materiály,“ upřesnila Pavlíková.

Aktuální rekord Papcel podle mluvčí do konce roku určitě ještě vylepší. Podle plánů vedení společnosti by ho firma měla posunout na 1,59 miliardy korun.

„Druhé pololetí roku je pro firmu nejúspěšnějším obdobím, a to nejen z hlediska nově získaných prodejních zakázek, ale také otevřením nové výrobní pobočky v Itálii,“ doplnila.

Italský závod přinesl Papcelu přístup k moři

V severoitalském městě Cuneo litovelská společnost převzala firmu Comecart ze skupiny Burgo Group. Podle dřívějšího vyjádření Papcelu firmu vedla k této akvizici rostoucí poptávka ze zahraničí po papírenských strojích větších šířek. V Itálii Papcel bude vyrábět zejména válce a jiné rotačně obráběné výrobky a opracovávat konstrukce pro papírenské stroje nad pět metrů.

Italský závod přinesl Litovelským také přístup k moři, díky čemuž se mu odemykají i nové trhy.

„Výrazně se zjednodušuje přeprava a manipulace zboží, zejména ve směru k zákazníkům v zámoří,“ uvedla před nedávnem Pavlíková.

Firma už míří i do Asie, získala první kontrakt v Indii

Do výčtu akvizic Papcelu patří kromě závodu v Itálii a francouzské ABK Groupe ve východofrancouzském Tullins také zisk know-how a značky konkurenta ze Španělska, konkrétně společnosti Gorostidi. Díky tomu může dosáhnout na trhy nejen ve Španělsku a sousedním Portugalsku, ale i v Mexiku či Brazílii. Tím však podle všeho expanze Papcelu nekončí.

„Budoucnost vidíme na asijských trzích. Chceme otevřít vlastní výrobní závod na výrobu papírenských strojů a technologií v Indii,“ nastínil už dříve generální ředitel společnosti David Dostál.

Společnost už v Indii podepsala smlouvu se státním papírenským koncernem Nepa na modernizaci dvou papírenských strojů na výrobu novinového a grafického papíru.

„Jedná se o obrovský obchodní úspěch a první velkou zakázku skupiny Papcel na tomto ohromném trhu. A protože v Indii a také jinde v Asii je výroba papíru na vzestupu, bude pro nás dobré vyrábět papírenské stroje přímo tam,“ objasnil šéf Papcelu, který je ve firmě už čtvrt století a loni byl vyhlášen Podnikatelem roku Olomouckého kraje (více o něm čtěte zde).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Najdete na iDNES.cz