Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gigant Papcel hlásí rekordní tržby přes miliardu a obří zakázku v Arábii

  12:54aktualizováno  12:54
Litovelský výrobce papírenských strojů Papcel láme v poslední době rekordy. V uplynulých dnech pokořil magickou hranici jedné miliardy korun v tržbách a za celý rok očekává obrat téměř 1,6 miliardy. Navíc získal díky dřívějšímu skoupení dalších firem po celé Evropě obří zakázku v Saúdské Arábii.

Koncem září vedení Papcelu uzavřelo zakázku za 215 milionů korun se zákazníkem ze Saúdské Arábie. Dodá mu společně s francouzskou firmou ABK, kterou litovelský podnik loni pohltil, linku na výrobu hygienického papíru. Právě akvizice ABK umožnila Papcelu rozšířit okruh služeb o prodej technologií pro výrobu sanitárních a toaletních papírů.

„Výroba tissue a sanitárních papírů patří v současné době k nejvíce se rozvíjejícím papírenským oborům a poptávka po těchto typech papírů celosvětově roste. Na trhu s výrobou a distribucí tohoto sortimentu se proto v současné době objevuje mnoho nových, velmi zajímavých projektů,“ uvedla mluvčí firmy Martina Pavlíková.

Potvrzuje to i aktuální kontrakt Papcelu na Středním východě. „Projekt v Saúdské Arábii je vůbec prvním společně uskutečněným projektem skupiny Papcel/ABK,“ podotkla s tím, že skupina dodá na Střední východ linku na výrobu ubrousků, papírových ručníků, kapesníků a toaletního papíru. Vybuduje ji na klíč.

Firmu vystřelila vzhůru dvoumiliardová zakázka v Bělorusku

Papcel se navíc na konci září zařadil mezi podniky s ročním obratem přes jednu miliardu.

„Překročil tak veškeré dosavadní rekordy. Naše tržby rostou zejména díky uskutečnění významných dodávek, které jsme podepsali před dvěma lety,“ nastínila Pavlíková s tím, že v letošních číslech se odrážejí zejména obchodní úspěchy, podpisy kontraktů v předloňském roce.

Pohled do výroby v Papcelu

„Především pak finalizace zakázky (za téměř dvě miliardy korun - pozn. red.) v Bělorusku, kde budujeme nový papírenský závod na výrobu papíru pro dekorativní obkladové materiály,“ upřesnila Pavlíková.

Aktuální rekord Papcel podle mluvčí do konce roku určitě ještě vylepší. Podle plánů vedení společnosti by ho firma měla posunout na 1,59 miliardy korun.

„Druhé pololetí roku je pro firmu nejúspěšnějším obdobím, a to nejen z hlediska nově získaných prodejních zakázek, ale také otevřením nové výrobní pobočky v Itálii,“ doplnila.

Italský závod přinesl Papcelu přístup k moři

V severoitalském městě Cuneo litovelská společnost převzala firmu Comecart ze skupiny Burgo Group. Podle dřívějšího vyjádření Papcelu firmu vedla k této akvizici rostoucí poptávka ze zahraničí po papírenských strojích větších šířek. V Itálii Papcel bude vyrábět zejména válce a jiné rotačně obráběné výrobky a opracovávat konstrukce pro papírenské stroje nad pět metrů.

Italský závod přinesl Litovelským také přístup k moři, díky čemuž se mu odemykají i nové trhy.

„Výrazně se zjednodušuje přeprava a manipulace zboží, zejména ve směru k zákazníkům v zámoří,“ uvedla před nedávnem Pavlíková.

Firma už míří i do Asie, získala první kontrakt v Indii

Do výčtu akvizic Papcelu patří kromě závodu v Itálii a francouzské ABK Groupe ve východofrancouzském Tullins také zisk know-how a značky konkurenta ze Španělska, konkrétně společnosti Gorostidi. Díky tomu může dosáhnout na trhy nejen ve Španělsku a sousedním Portugalsku, ale i v Mexiku či Brazílii. Tím však podle všeho expanze Papcelu nekončí.

„Budoucnost vidíme na asijských trzích. Chceme otevřít vlastní výrobní závod na výrobu papírenských strojů a technologií v Indii,“ nastínil už dříve generální ředitel společnosti David Dostál.

Společnost už v Indii podepsala smlouvu se státním papírenským koncernem Nepa na modernizaci dvou papírenských strojů na výrobu novinového a grafického papíru.

„Jedná se o obrovský obchodní úspěch a první velkou zakázku skupiny Papcel na tomto ohromném trhu. A protože v Indii a také jinde v Asii je výroba papíru na vzestupu, bude pro nás dobré vyrábět papírenské stroje přímo tam,“ objasnil šéf Papcelu, který je ve firmě už čtvrt století a loni byl vyhlášen Podnikatelem roku Olomouckého kraje (více o něm čtěte zde).
Nejčtenější

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Za nehodu v opilosti, při níž zemřela žena, hrozí exhokejistovi až osm let

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti řidiče auta, který v prosinci boural v olomoucké Wolkerově ulici. Při nehodě...

Běžkařská poezie bez lidí. Výlet Milionovou cestou Hrubého Jeseníku

Praděd a Sokol

Na této cestě miliony nenajdete, nevyhrajete, ani nevyděláte. Možná však získáte spousty nevšedních zážitků, které si...

Další z rubriky

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

Svodidla prošla po nárazu středem auta, řidiče museli vystříhat hasiči

Řidič narazil na Šumpersku při nehodě do svodidel, ta poté projela naskrz...

O velkém štěstí může mluvit mladý řidič, který o víkendu havaroval na Šumpersku. Při nehodě narazil do svodidel a...

Olomoucký kraj se stal Zemanovou baštou, zúročil i svých pět návštěv

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Jednou z volebních bašt Miloše Zemana se při prvním kole prezidentských voleb ukázal být Olomoucký kraj. Současný...

Najdete na iDNES.cz