Parkování v Olomouci je dražší než ve většině ostatních krajských měst. Ilustrační foto

Parkování v Olomouci je dražší než ve většině ostatních krajských měst. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous

Parkování v Olomouci patří k nejdražším v Česku

  • 14
Cena za hodinu parkování v Olomouci je pátou nejvyšší v Česku. Třetí nejvyšší je tu i cena roční parkovací karty. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, z něhož byla vyjmuta pouze tři největší města Praha, Brno a Ostrava.

Máte sídlo firmy nebo obchod v centru Olomouce a využíváte takzvané abonentní karty pro parkování vašich aut? Pokud ano, platíte za ně mnohem víc než vaši kolegové v jiných krajských městech.

Každý rok musíte z peněženky vytáhnout 10 500 korun. Cenový průměr za takovou výhodu je přitom v českých metropolích 9 240 korun.

Více platí jen v Plzni, Českých Budějovicích nebo Liberci, kde abonentní karta stojí na 12 měsíců 12 tisíc korun. Naopak nejméně, 6 600 korun, za ni dávají podnikatelé v Chomutově.

Dražší je v Olomouci i hodina na parkovišti

Mezi dražší města patří Olomouc i ve srovnání ceny za hodinu parkování.
Vyplývá to z výsledku průzkumu, který během léta vypracovala společnost Empirica. Ta si všímala i toho, jakým způsobem se za parkování platí nebo zda mají šoféři možnost přenášet parkovací karty na jiná auta.

"Data do našeho šetření jsme sbírali a následně vyhodnocovali během letošního léta," říká ředitel společnosti Empirica Martin Převrátil. Jeho kolegové se zabývali parkovacími systémy v krajských městech republiky s výjimkou tří největších – Prahy, Brna a Ostravy.

A jak tedy dopadla Olomouc? Pokud se například porovná průměrná cena první hodiny parkování na místech, kde se platí v automatech, je Olomouc s osmnáctikorunovým poplatkem v první polovině nejdražších měst.

Nejvíce, 25 korun, hází řidiči do automatu v Karlových Varech. Naopak nejméně, desetikorunu, v Ústí nad Labem.

"Metropole Hané v tomto ohledu obsadila šesté místo ze třinácti měst, takže se může počítat mezi lehce dražší. Naopak mnohem lépe si stojí v porovnání průměrné ceny za rezidentní parkovací karty pro lidi, kteří v centru bydlí," popisuje Převrátil.

Zatímco nejvyšší průměrnou cenu 2 000 korun dávají rezidenti v Liberci a Českých Budějovicích, Olomouc je s tisícikorunou třetí od konce. Méně, 400 korun platí už jen v Ústí nad Labem a v Opavě.

Kolik stojí parkování

Průměrná cena první hodiny parkování (v automatech)
Ústí nad Labem 10
Chomutov 12
Pardubice 14
Hradec Králové 15
Liberec 15
České Budějovice 15
Plzeň 16
Olomouc 18
Opava 19
Průměr ČR 21
Jihlava 21
Zlín 22
Karlovy Vary 25

Průměrná cena za abonentní parkovací kartu (12 měsíců)
Karlovy vary 0
Chomutova 6 600
Opava 7 200
Pardubice 7 500
Liberec 8000
Hradec Králové 8 280
Jihlava 10 080
Olomouc 10 500
České Budějovice 15 000
Plzeň 15 200

Průměrná cena za rezidentní parkovací kartu (12 měsíců)
Karlovy Vary 0
Opava 400
Ústí nad Labem 400
Olomouc 1 000
Hradec Králové 1 133
Pardubice 1 350
Jihlava 1 440
Chomutov 1 500
Plzeň 1 520
Liberec 2 000
České Budějovice 2 000

Na druhou stranu je cena olomoucké karty vyšší než v některých částech hlavního města, kde se pohybuje kolem sedmi set korun.

Radnice: Vyšší cenou chráníme památkovou zónu

"Naše politika je taková, že lidé, kteří bydlí v centru, platí méně než v jiných městech. Naopak abonentní karty máme trochu dražší. Není to kvůli tomu, že bychom na tom chtěli vydělávat. Jde nám spíše o regulování parkování v naší památkové zóně, která je po pražské největší v zemi," říká mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.

To, co studie středomoravské metropoli ještě vytýká, ovšem neprávem, je nulová možnost platit v automatech přes mobilní telefon, jako je to možné třeba v Českých Budějovicích, Hradci Králové nebo Chomutově. V době průzkumu už ale měl magistrát platbu pomocí sms připravenou a co nevidět ji spustí.

Zatím musejí řidiči v Olomouci vyhledat parkovací automat nebo si koupit krátkodobou parkovací kartu v prodejnách tabáku. Novinka nemá pouze zjednodušit život řidičům, ale přinést i větší zisky z poplatků.

Sedm z deseti řidičů v zóně neplatí

V zóně placeného parkování ve středu města a v blízkém okolí jsou dva tisíce parkovacích míst. Podle odhadů magistrátu až 70 % řidičů, kteří je využijí, za parkování neplatí.

"Většina lidí parkuje načerno. Když je strážníci přistihnou, tvrdí například, že nenašli automat nebo to k němu měli daleko," popsal primátor Olomouce Martin Novotný.

Olomoucká radnice loni vybrala od řidičů za parkování v placené zóně zhruba 12,5 milionu korun.