Začal soud s muži, kteří při přepadení benzinky na Přerovsku stříleli

  • 2
Před olomouckým krajským soudem stanula dvojice mužů, kteří loni přepadli pumpu v Dřevohosticích na Přerovsku. Za střelbu na dělníky, kteří se je pokusili zadržet, může padnout až osmnáctiletý trest. Lukáš Kluka a Stanislav Krůžela čelí obžalobě z pokusu o vraždu, loupeže a nedovoleného ozbrojování.

Z benzinové stanice si obžalovaní muži odnesli šestnáct tisíc korun.

Kluka, který sedm let slouží v armádě, přepadení benzinky loňského 25. srpna nepopírá. S kamarádem Krůželou sem vyrazili po sledování odpoledních televizních novin, kde se objevila reportáž o jiném přepadení. Ta je inspirovala.

"Bavili jsme se o tom. Už nevím, koho to napadlo, na nějaké následky jsme nepomysleli," uvedl před soudem Kluka. V době přepadení mu bylo sedmadvacet let.

Lupiči s přepadením dlouho váhali

Jejich černé auto ten den zastavilo na polní cestě nedaleko dřevohostické benzinové stanice. Byli vyzbrojeni samopalem a pistolí. Nelegálně držené zbraně patřily tehdy osmadvacetiletému Krůželovi.

"Do poslední chvíle jsme nebyli rozhodnutí, jestli se vůbec něco stane. Stáli jsme tam několik hodin," popsal Kluka. Rozhodujícím momentem byl fakt, že na benzince nebyli žádní zákazníci. Krůžela zůstal za volantem, Kluka s pistolí v ruce vběhl dovnitř.

V tomto bodě se ovšem Klukova verze začíná rozcházet s tou, s níž ve své obžalobě pracuje státní zástupkyně. "Maskován čepicí a kapucí, ozbrojen samonabíjecí pistolí vběhl do prodejny. Pod pohrůžkou použití této zbraně, kterou mířil na obsluhu, požadoval vydání finanční hotovosti. Žena mu v obavě o svůj život vydala šestnáct tisíc korun," uvádí žalobkyně.

Kluka tvrdí, že obsluze stanice smrtí nevyhrožoval. "Navíc jsem nenamířil na ni, ale směrem k ní," ohradil se Kluka.

Sama přepadená žena přesto u soudu uvedla, že jí lupič mířil přímo na hlavu. "Jsem si tím jistá, dívala jsem se do hlavně," potvrdila obsluha. Při výpovědi se jí třásly ruce, mluvila tichým hlasem, ale trvala na svém. "Křičel na mě, dej sem všechny peníze, nebo tě zastřelím," doplnila.

Lupiče se pokusili zastavit dělníci s tyčemi

Do plánů obou lupičů poté zasáhla skupina dělníků. Pracovali vedle na stavbě a dění na benzince sledovali. S tyčemi v rukou chtěli lupičům zabránit v útěku. Dva z nich nejprve rozbili zadní sklo auta. Kluka odpověděl střelbou. Povel k ní dal Krůžela. Sám nestřílel, samopalem se ale snažil zastrašit jednoho dělníka.

Ranám z Klukovy pistole čelil další z mužů, neúspěšně se pokusil vytáhnout ze zapalování nastartovaného auta klíče. "Když jsem se pro ně sehnul, byl tam spolujezdec. Pistolí mi mířil na hlavu. Ale nevystřelil," popsal dělník.

Oběhl proto auto, chtěl Kluku uhodit tyčí. Ten však z okénka spolujezdce vystrčil ruku s pistolí. Střela podle obžaloby minula muže zhruba o dvacet centimetrů.

S tím však obžalovaný jednoznačně nesouhlasí. Mluví pouze o třech varovných výstřelech do vzduchu a do země.

Ani tady se se svědkem neshodli. "Celkem padly čtyři výstřely. Po tom prvním jsem se skrčil za auto a byl tam, dokud neodjelo," uzavřel svoji výpověď dělník. Jeho kolegové poté vůz lupičů pronásledovali. Pachatelé ho odstavili v lese. I díky tomu jim policie brzy byla na stopě, dva dny po přepadení je v Přerově zatkla zásahová jednotka.

Soud má přepadení na programu nejméně do středy. Zda padne rozsudek, není vůbec jisté. Záležet bude i na tom, jestli dorazí všichni svědci a znalci.