Olomoucký zimní stadion.

Olomoucký zimní stadion. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Město slíbilo opravu zchátralého zimáku, brání mu však patová situace

  • 2
Vlastní slib, na jehož splnění městu nestačí síly. To je bod programového prohlášení Olomouce, v němž se vedení zavázalo k nezbytným opravám zchátralého zimního stadionu. Městu se roky nedaří dohoda s majiteli pozemků kolem haly, parcely ale k opravám potřebuje.

Podnikatelé za ně však chtějí částku, kterou město kvůli zákonům nemůže dát.

Doslova patovou situaci podle informací MF DNES nerozsekla ani první schůzka majitelů s novým vedením města. To letos plánuje vypracovat plány opravy střechy a zateplení stadionu. Otázkou zůstává, zda je vůbec využije.

Fakt, že se město ohledně zimního stadionu dostalo do patové situace, potvrzuje i náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec z TOP 09. „Dokud nebudou vyřešeny majetkoprávní záležitosti, nejsme tam schopni nic udělat,“ říká jednoznačně.

Kamenem úrazu jsou pozemky, které téměř celý stadion obklopují. Nepatří městu, ale soukromé společnosti Hokejová hala Olomouc. Město se je už několik volebních období neúspěšně snaží koupit. Parcely potřebovalo jak ke dříve plánované miliardové přestavbě zimáku, tak i - jak vyplývá z náměstkova vyjádření - k postupným opravám řádově za miliony. Jakubec již dříve celkové náklady vyčíslil na zhruba 120 až 150 milionů korun.

Již mrtvé vize nové haly

„Je to odhad, který mi řekli lidé, již této problematice rozumí. Stačilo by to na to, aby zimní stadion mohl opravdu fungovat a vypadat tak, jak by měl,“ dodává nyní Jakubec.

Už loni se olomoučtí politici před komunálními volbami shodli, že poslední plány kompletního přebudování zastaralého zimáku na moderní halu stylizovanou do kostky ledu jsou definitivně mimo hru, město na ni nemá peníze.

Vedení Olomouce se k postupné obnově haly zavázalo i oficiálně ve svém nedávno vydaném programovém prohlášení. Doslova se zde píše: „Podpoříme nezbytnou opravu zimního stadionu.“

Další z primátorových náměstků, Jaromír Czmero z ČSSD, doplňuje, že už v tomto roce město počítá se zpracováním projektové dokumentace na zateplení velké haly a na rekonstrukci střechy.

Majitelé parcel chtějí dle města dvaapůlkrát více, než určil znalec

Otázkou však je, zda je něco takového – pokud by vše bylo jako dosud a radnici se nedařilo s majiteli pozemků dohodnout na jejich odkoupení – vůbec možné. Pokud by totiž parcely neprodali, velmi pravděpodobně by museli minimálně souhlasit s tím, aby na ně mohli vstoupit dělníci placení městem a vztyčit tu lešení.

„Samozřejmě už ve fázi projektové přípravy výše uvedených oprav musíme vše koordinovat s vlastníkem sousedních nemovitostí, se společností Hokejová hala Olomouc,“ potvrzuje Czmero. Jako jediné řešení mnohaleté patové situace vidí intenzivní spolupráci mezi Hokejovou halou a městem.

Překážkou na cestě k dohodě o prodeji pozemků jsou dle náměstka Jakubce představy majitelů o částce, za které by je město mělo koupit. Chtějí zhruba dvaapůlkrát více, než udává znalecký posudek.

„V okamžiku, kdy bychom tuto částku zaplatili, můžeme se vystavovat riziku trestního stíhání pro nehospodárné chování,“ podotkl již dříve Jakubec. Posléze to sám potvrdil i v Radničních listech.

První kolo jednání s majiteli pozemků dle informací MF DNES roztočilo nové vedení města naplno předminulý týden v pondělí. Klíčovým bodem schůzky byl právě posudek, jež hodnotu parcel určil. Teď ovšem vznikne nový.

„Protože společnost Hokejová hala Olomouc má výhrady k znaleckému posudku na obvyklé ceny nemovitostí a obvyklou cenu za nájem nemovitostí, zpracuje se další posudek, který by měl pochybnosti potvrdit, nebo vyvrátit,“ řekl Czmero.

Jinými slovy, vlastníci pozemků trvají na svém. Na částku, kterou město může nyní zaplatit, nepřistoupili. Možnost, zda by na parcelách povolili vznik staveniště při zateplení a opravách střechy, dle Czmera na pondělním jednání neřešili.

Městu chybí vize, to je hlavní problém, říká zástupce majitelů

Jeden z představitelů Hokejové haly Miroslav Koutek tuto otázku nyní nechává bez odpovědi. „To my zatím samozřejmě neřešíme,“ říká. Za hlavní zádrhel jednání osobně neoznačuje rozdílné představy o ceně, nýbrž to, že podle něj městu chybí vize budoucnosti podoby stadionu a jeho oprav. Z jeho vyjádření však vyplývá, že se mu plán postupné základní rekonstrukce příliš nezamlouvá.

„Toto není věc, že něco nějak spravíte na deset či na pět let. Myslím, že to jsou vyhozené peníze. Musíte mít nějakou vizi, nějaký směr,“ míní Koutek.

Je přesvědčen, že bez něj hrozí, že si město zavře dveře k dalším opravám. K dotazu, zda Hokejová hala požaduje za parcely více peněz, než město může v tuto chvíli zaplatit, se konkrétně nevyjádřil. „To jsou pořád dokola takové řeči. O tom to není. Město si musí říct nějakou vizi,“ uzavírá.