Cestovatel projel celý svět, teď rozdá chudým dětem další tři desítky kol

  18:20aktualizováno  18:20
Pro něj samotného je kolo něco jako člen rodiny. Taky na něm projel už několik kontinentů. Teď cestovatel Pavel Kadlíček z Přerova už půl roku objíždí Moravu a vypráví o svých zážitcích na přednáškách, jejichž výtěžek věnuje na kola dětem z rodin, které se nedobrovolně ocitly v nouzi.

Pavel Kadlíček obdaroval opakovaně koly děti z Přerova, teď je dostane třicet malých cyklistů z celého Olomouckého kraje. | foto: Kola dětem

V případě Pavla Kadlíčka, mimo jiné frontmana populární přerovské skupiny D. U. Bmusic, to není poprvé, co se chystá děti obdarovat. S kapelou už v roce 2015 věnovali prostřednictvím iniciativy Kola dětem v Přerově třináct kol, na Vánoce v roce 2016 pak dalších pět. Teď chce v poslední den tohoto školního roku udělat radost třem desítkám malých cyklistů.

Do charity se Kadlíček zapojil poté, co mu při povodních v roce 1997 spadl dům a on sám pocítil pomoc a štědrost druhých.

„Od té doby jsem udělal bezpočet benefičních koncertů pro postižené povodněmi, katastrofami či pro nemocné. Jakožto cyklistovi, který procestoval svět na kole, mi ale přišlo úžasné začít pracovat na projektu Kola dětem. Cítím se být tím správným a na správném místě,“ vysvětluje.

Iniciativa Kola dětem vznikla před lety v USA, odkud se rozšířila do řady jiných zemí. Založili ji rodiče cyklisty Marka Reynoldse, který každý rok šetřil i vybíral finanční prostředky od známých a kolegů, aby za ně mohl koupit kola dětem z chudých rodin.

Reynoldse ale v roce 2004 během výletu do kalifornských hor napadla puma. Když cyklista podlehl svým zraněním, rozhodli se v aktivitě pokračovat jeho rodiče.

„Lidé si neuvědomují, že v podobné situaci se mohou ocitnout“

Pavel Kadlíček tentokrát nebude rozdávat kola jen dětem z Přerova, ale z celého Olomouckého kraje. Rodiny v nouzi mu pomáhá vytipovat tým pracovníků odboru sociálních věcí olomouckého magistrátu.

„Nerozdáváme kola jen tak na potkání. Jde o rodiny, které se nedobrovolně dostaly do svízelných situací, přesto jsou stále funkční,“ zdůraznil Kadlíček. Prostřednictvím iniciativy se snaží bojovat i proti předsudkům. Pojem sociálně slabý si totiž veřejnost podle něj mylně spojuje převážně jen s romskou komunitou.

„Lidé si neuvědomují, že v podobné situaci se mohou klidně ocitnout taky. Že můžou brzy řešit úplně stejné problémy,“ podotýká.

Kola, jež Kadlíček rozdává, jsou stavěná na míru konkrétním dětem. Jsou plně vybavená a obdarovaní k nim dostanou i přilbu, tak aby se na kolech dalo hned odjet.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

Horská služba v Jeseníkách slaví 70 let, prvními členy byli lesníci

Ilustrační snímek

Nemůžeme se sice pyšnit ledovci a ani v těch nejvyšších partiích vám nehrozí akutní horská nemoc z nedostatku kyslíku....

Nadšenci na starých bicyklech už 29 let při Cyklomordu vyzývají Jeseníky

Účastníci již 29. ročníku akce Cyklomord - kombinovaného přechodu a přejezdu...

Historické oblečení, dobová zavazadla a prastaré bicykly. Bez autentických rekvizit se na Cyklomord nevyráží! Parta...

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Najdete na iDNES.cz