Muzikant Pavel Kadlíček nakupuje kola pro chudé děti. Mimo jiné za peníze,...

Muzikant Pavel Kadlíček nakupuje kola pro chudé děti. Mimo jiné za peníze, které vydělá koncertováním jeho kapela D.U.Bmusic. | foto: archiv P. Kadlíčka

Muzikant daruje kola dětem z chudých rodin. Dává jim to svobodu, říká

  • 7
Je kolo v době iPadů a počítačových her tím nejlepším, co mohou děti najít pod vánočním stromečkem? Hudebník a cyklocestovatel Pavel Kadlíček z Přerova je přesvědčený, že ano. I proto už druhým rokem kupuje nové bicykly dětem z chudých poměrů. Letos před Vánocemi takto obdaroval pět malých cyklistů.

„Vím, jak moc je kolo pro dítě důležité. Navíc jsem netušil, kolik je kolem nás rodin, které si ho nemohou dovolit,“ říká frontman přerovské skupiny D. U. Bmusic, pro kterého je kolo jako člen rodiny. Procestoval na něm už několik kontinentů.

Nové bicykly kupuje Kadlíček za peníze vydělané na cestovatelských přednáškách a koncertech kapely. Se spoluhráči od roku 2015 spolupracují s iniciativou Kola dětem.

„Kolo bude pro kluky i holky na věky věků ta největší machrovina, protože poskytuje svobodu. Díky němu se můžou kdykoli sbalit a někam vypadnout,“ myslí si Pavel Kadlíček.

On sám patřil v dětství k těm dětem, které dědily kola po starších sourozencích, to jeho bylo po bratrovi.

„Až když mi bylo 14 let, dostal jsem novou zlatou esku. Otec na ni musel vystát přes noc frontu před obchodem. Byla jen tříčtvrteční, protože velkou rodiče nesehnali. I tak jsem na ní dokázal všechno,“ vzpomíná hudebník.

Člověk může jen dát peníze a říct - teď někomu koupím kolo

Sám Kadlíček si vlastní kolo koupil po sametové revoluci, kdy odjel pracovat do Francie. Za peníze, které tam vydělal, si pořídil první horské kolo. Na něm pak objel Evropu.

Projekt Kola dětem vznikl před lety v USA, odkud se rozšířil do řady jiných zemí. Založili jej rodiče cyklisty Marka Reynoldse, který každý rok šetřil i vybíral finanční prostředky od známých a kolegů, aby za ně mohl koupit kola dětem z chudých rodin.

Reynoldse ale v roce 2004 během výletu do kalifornských hor napadla puma. Když cyklista podlehl svým zraněním, rozhodli se v iniciativě pokračovat jeho rodiče. Do Česka projekt dostala mladá maminka Andrea Radová.

„Líbí se mi, že nejsme žádná nadace ani organizace, není to o fakturách, vedení účetnictví a živení aparátu zaměstnanců. Je to jenom o tom, že když chce člověk pomoct, může dát v hospodě u piva na stůl peníze a říct - teď někomu koupím kolo,“ popisuje hudebník.

Lidé často nechtějí přispívat na „kola pro Romy“

Vyhledat potřebné rodiny pomáhají muzikantovi úřednice ze sociálního odboru přerovského magistrátu.

„Naším cílem není zkoumat dopodrobna rodinné příjmy nebo zaměstnanost. Nesnažíme se vyřešit finanční rodinnou situaci, která může být dlouhodobě složitá z různých důvodů. Chceme ‚pouze‘ dát důvod k radosti konkrétnímu dítěti žijícímu v nouzi,“ podotýká Kadlíček.

V Přerově přitom často naráží na reakce, že lidé odmítají „přispívat na Romy“. I to Kadlíčka na projektu baví - že může bojovat proti předsudkům.

„Sociálně slabý automaticky neznamená Rom. Lidé si neuvědomují, že v podobné situaci se mohou klidně ocitnout taky. Že můžou brzy řešit úplně stejné problémy,“ říká.

Bicykly, které projekt Kola dětem daruje, jsou koupené na míru konkrétním cyklistům. Muzikant dlouhodobě spolupracuje s obchodem, který kola poskytuje za velkoobchodní ceny. Kapela Pavla Kadlíčka sehnala před Vánocemi peníze na tři kola. Další zaplatil Čech žijící v Kanadě, na páté přispěla žena z Přerova.