Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeseník má jasno, Pentagon bude dál sloužit jako úřad

  16:19aktualizováno  16:19
Novou budovu pro úřad práce a státní správu sociálního zabezpečení ministerstvo v Jeseníku stavět nebude. Úředníci zůstanou v objektu, kterému místní pro jeho monstróznost přezdívají Pentagon. Pokud by stát z budovy odešel, radnice by nedokázala půlku kanceláří obsadit a hrozilo by nákladné bourání.
Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém...

Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém kraji – osm tisíc. Více než polovina míst byly veřejně prospěšné práce pro klienty úřadů práce Na to šel příspěvek obcím a neziskovým organizacím, které je zaměstnaly na pomocné práce. Tato místa vznikla jen krátkodobě. Kolik pracovních míst kvůli dotované konkurenci zaniklo, nikdo nespočítal. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Nevzhlednou stavbu ze železa, skla a betonu ležící na okraji města v bytové zástavbě město před několika lety získalo od státu bezúplatným převodem. Už dlouho řeší, co s ní. Variant se nabízí spousta, od zbourání přes přestavbu na byty až po rekonstrukci a ponechání pro úředníky.

„Jsme rádi, že jsme se s Ministerstvem práce a sociálních věcí dohodli. Je to lepší řešení jak pro nás, tak pro stát,“ míní místostarosta Jeseníku Libor Halas, podle něhož by v opačném případě muselo město nechat obrovský objekt zbourat.

„O využití kancelářských prostor se dělíme zhruba napůl. Není myslitelné, abychom dostatečně nevyužitou budovu živili pouze z městského rozpočtu,“ dodal Halas.

Oprava podle něj přijde zhruba na polovinu částky, kterou by stála adaptace jiné budovy pro městské úředníky či výstavba nového úřadu pro stát a demolice Pentagonu.

V současné době ladí město a ministerstvo memorandum, které stanoví další postup.

„Příslušné organizační složky státu zůstanou minimálně dalších deset let v této budově za nájemné odpovídající současnému stavu plus inflace. Zároveň ministerstvo deklarovalo ochotu podílet se na nákladech vnitřních úprav budovy ve formě zvýšeného nájemného,“ řekl mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Pentagon dostane nový plášť

Úpravy interiéru budou podle schválené projektové dokumentace. „Vše by mělo trvat nejdéle do konce příštího roku, zateplení fasády do pololetí 2015,“ sdělil Habáň.

Pentagon se zcela změní. Zateplením sníží radnice milionové náklady na vytápění železo-betonové budovy na polovinu, nevzhledný objekt také díky novému plášti lépe zapadne do krajiny. S přípravami na proměnu už město začalo.

„Vypsali jsme soutěž na zateplení včetně výměny oken a oprav střechy. To bude první etapa. Čekáme náklady kolem 55 milionů korun,“ vypočítal Halas.

Po dokončení zateplení nejpozději na podzim příštího roku přijde na řadu interiér.

„Ministerstvo popíše své požadavky na úpravy a my vše projednáme a necháme zpracovat projekt na interiér,“ doplnil Halas.

Podle šéfa jesenického úřadu práce Martina Viterny budou potřeba výrazné úpravy. „Postrádáme vhodné klientské centrum pro práci s uchazeči o zaměstnání, rekvalifikace a job kluby,“ řekl.

Pentagonu chtěli vtisknout novou tvář studenti architektury. Ti před lety zpracovali zajímavou studii přestavby na byty od startovacích po terasové pro náročnější klientelu. Budova ale dál bude sloužit jako úřad.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Zemědělci jsou ve skluzu, jarní práce oddálila dlouhá zima

(Ilustrační snímek)

Začátek jarních zemědělských prací nejen v Olomouckém kraji oddálila dlouhá zima a místy také podmáčená půda. Mnozí...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Neznámý příběh válečných sirotků. V Rusku je zachránili naši legionáři

Nejprve byli sirotci, jichž se legionáři v Rusku ujali, roztroušeni po různých...

Jeho pátrání trvá už téměř 30 let. Šéf olomoucké legionářské jednoty odkrývá osudy sirotků, které v Rusku za války...

Najdete na iDNES.cz