Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeseník má jasno, Pentagon bude dál sloužit jako úřad

  16:19aktualizováno  16:19
Novou budovu pro úřad práce a státní správu sociálního zabezpečení ministerstvo v Jeseníku stavět nebude. Úředníci zůstanou v objektu, kterému místní pro jeho monstróznost přezdívají Pentagon. Pokud by stát z budovy odešel, radnice by nedokázala půlku kanceláří obsadit a hrozilo by nákladné bourání.
Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém...

Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém kraji – osm tisíc. Více než polovina míst byly veřejně prospěšné práce pro klienty úřadů práce Na to šel příspěvek obcím a neziskovým organizacím, které je zaměstnaly na pomocné práce. Tato místa vznikla jen krátkodobě. Kolik pracovních míst kvůli dotované konkurenci zaniklo, nikdo nespočítal. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Nevzhlednou stavbu ze železa, skla a betonu ležící na okraji města v bytové zástavbě město před několika lety získalo od státu bezúplatným převodem. Už dlouho řeší, co s ní. Variant se nabízí spousta, od zbourání přes přestavbu na byty až po rekonstrukci a ponechání pro úředníky.

„Jsme rádi, že jsme se s Ministerstvem práce a sociálních věcí dohodli. Je to lepší řešení jak pro nás, tak pro stát,“ míní místostarosta Jeseníku Libor Halas, podle něhož by v opačném případě muselo město nechat obrovský objekt zbourat.

„O využití kancelářských prostor se dělíme zhruba napůl. Není myslitelné, abychom dostatečně nevyužitou budovu živili pouze z městského rozpočtu,“ dodal Halas.

Oprava podle něj přijde zhruba na polovinu částky, kterou by stála adaptace jiné budovy pro městské úředníky či výstavba nového úřadu pro stát a demolice Pentagonu.

V současné době ladí město a ministerstvo memorandum, které stanoví další postup.

„Příslušné organizační složky státu zůstanou minimálně dalších deset let v této budově za nájemné odpovídající současnému stavu plus inflace. Zároveň ministerstvo deklarovalo ochotu podílet se na nákladech vnitřních úprav budovy ve formě zvýšeného nájemného,“ řekl mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Pentagon dostane nový plášť

Úpravy interiéru budou podle schválené projektové dokumentace. „Vše by mělo trvat nejdéle do konce příštího roku, zateplení fasády do pololetí 2015,“ sdělil Habáň.

Pentagon se zcela změní. Zateplením sníží radnice milionové náklady na vytápění železo-betonové budovy na polovinu, nevzhledný objekt také díky novému plášti lépe zapadne do krajiny. S přípravami na proměnu už město začalo.

„Vypsali jsme soutěž na zateplení včetně výměny oken a oprav střechy. To bude první etapa. Čekáme náklady kolem 55 milionů korun,“ vypočítal Halas.

Po dokončení zateplení nejpozději na podzim příštího roku přijde na řadu interiér.

„Ministerstvo popíše své požadavky na úpravy a my vše projednáme a necháme zpracovat projekt na interiér,“ doplnil Halas.

Podle šéfa jesenického úřadu práce Martina Viterny budou potřeba výrazné úpravy. „Postrádáme vhodné klientské centrum pro práci s uchazeči o zaměstnání, rekvalifikace a job kluby,“ řekl.

Pentagonu chtěli vtisknout novou tvář studenti architektury. Ti před lety zpracovali zajímavou studii přestavby na byty od startovacích po terasové pro náročnější klientelu. Budova ale dál bude sloužit jako úřad.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Chválená i kritizovaná. Hala sportovního bosse za 140 milionů už otevřela

Pohled na prostějovské Národní sportovní centrum, jehož výstavba stála téměř...

Mladým talentům v Prostějově od tohoto týdne začala sloužit nová hala, která stojí u tenisových kurtů vlivného...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz