Kontroverzní australský filozof a profesor bioetiky Peter Singer poprvé přednášel v Česku a to na Univerzitě Palackého v Olomouci. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Kontroverzní filozof Singer poprvé přednášel v Česku, odpůrci nepřišli

  • 1
Jeden z největších světových myslitelů současnosti Peter Singer poprvé přednáší v České republice - a vybral si Olomouc. I proto, že odtud pocházejí jeho předkové. Profesor bioetiky z Princetonské univerzity a univerzity v Melbourne je známý svými provokativními názory na citlivé otázky lidského bytí.

Soukromě dříve navštívil Singer Českou republiku už dvakrát. Poprvé v roce 1971 a pak před sedmnácti lety.

„V roce 1998 jsem se začal zajímat o svůj původ a navštívil jsem Terezín, kde byli vězněni dva z mých prarodičů a kde zemřel můj děda. Jel jsem také do Brna, kde jsem na židovském hřbitově našel hrob svých praprarodičů. Chtěl jsem se do tohoto regionu vrátit a prozkoumat více měst, ve kterých jsem měl nějaká spojení s rodinou. Jejich výčet zahrnuje i Olomouc, Holešov a Kojetín,“ řekl profesor.

Peter Singer je potomek vídeňských Židů, kteří uprchli ze své vlasti do Austrálie v roce 1938. Bratranec Singerova pradědečka Berthold Oppenheim byl rabínem olomoucké synagogy. Zahynul v koncentračním táboře Treblinka. Otec jeho babičky Marcus Pollak zase působil 23 let jako rabín synagogy v Holešově.

V některých zemích byly proti jeho přednáškám demonstrace

Peter Singer patří ke kontroverzním osobnostem. Je propagátorem myšlenky efektivního altruismu, zastáncem práv zvířat, ale také aktivistou, obhájcem eutanazie, potratů či usmrcování dětí narozených s těžkým postižením. Tvrdí, že filozofové by neměli pouze teoretizovat a svět popisovat, ale současně jej i měnit.

Peter Singer v Olomouci

„Těžištěm zájmu Singera je aplikovaná etika, především bioetika. Jeho filozofickým východiskem je pak striktní utilitarismus. Peter Singer je ateista, velké emoce vzbuzuje především mezi věřícími křesťany. Silně a explicitně totiž říká věci, které mnozí neradi slyší, například když prosazuje svůj názor na eutanazie a interrupce,“ uvedl Filip Tvrdý z olomoucké filozofické fakulty.

Singerovy přednášky vzbuzovaly vlny emocí už v 90. letech minulého století. V Německu některé z nich dokonce provázely i demonstrace. V Olomouci zatím proti jeho vystoupení nikdo neprotestoval.

„Zvláštní je, že první přednášky profesora Singera se nezúčastnili žádní čeští lékařští etikové, kteří patří k jeho kritikům, a proti nebyl ani nikdo další. Jsme asi natolik sekularizovaná společnost, že u nás Peter Singer nemá přirozené nepřátele,“ myslí si Filip Tvrdý.

Filozof se věnoval efektivnímu altruismu i právům zvířat

Své pondělní vystoupení filozof věnoval otázce, která je mu v současnosti nejbližší - efektivnímu altruismu. Hovořil o tom, jak nejefektivněji pomáhat potřebným.

„Myslím, že bychom se měli zaměřit na extrémně chudé lidi v rozvojových zemích, protože tam toho můžeme změnit nejvíce,“ tvrdí Singer.

Potenciálním dárcům radí podívat se na webové stránky jako givewell.org či thelifeyoucansafe.org a orientovat se také podle doporučení, které charitativní společnosti jsou nejlepší a nejefektivnější.

„V efektivitě různých organizací je někdy opravdu velký rozdíl,“ upozornil myslitel, který vedl dopoledne další přednášku na téma, které jej proslavilo nejvíce - o právech zvířat.