Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman dostal s peticí proti svěření školství KSČM knihu Dusivé objetí

  14:42aktualizováno  14:42
Dusivé objetí. To je název jedné ze dvou knih, které dopoledne dostal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil spolu s peticí proti jmenování krajského náměstka pro školství nominovaného komunistickou stranou. Tu podepsaly téměř čtyři stovky lidí.

Vedoucí katedry historie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého Jaroslav Miller (vpravo) předal hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi petici proti obsazení funkce náměstka hejtmana Olomouckého kraje pro školství Zdeňkem Švecem, který do zastupitelstva kandidoval za KSČM. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Rozbořil podle svých slov nebere záležitost kolem podpisové akce, která vznikla zhruba před dvěma týdny na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a podepsaly ji téměř čtyři stovky lidí, na lehkou váhu.

Chce proto v lednu nebo v únoru společně s iniciátorem petice uspořádat veřejnou debatu, kde by o změnách na politické scéně mluvili nejen politici, ale také historici a veřejnost.

V úterý petici projedná i rada kraje na svém pravidelném zasedání. "A zároveň se dohodneme na postupu a termínech vhodných pro uspořádání kulatého stolu," dodal Rozbořil.

Debatě o této problematice se nebráním, říká hejtman

Ten znovu zdůraznil, že obavy z možného ideologického ovlivňování školství komunisty nominovaným náměstkem jsou neopodstatněné. Přesto považuje za dobré o dané věci dál mluvit.

"Nebráním se debatě o těchto problémech. Doba je taková a je to svým způsobem bod zlomu, kdy lze debatovat o tom, co bylo, je a bude," mínil Rozbořil s tím, že nynější akce je zatím jedinou podobnou iniciativou v regionu, kterou zaznamenal v souvislosti se jmenování zástupců za KSČM do rady kraje.

"Hejtman mi řekl, že sice chápe znepokojení části veřejnosti, že by měla mít školství pod palcem komunistická strana, ale současně poukázal na složitost koaličních povolebních jednání," doplnil iniciátor petice Jaroslav Miller, který je vedoucím olomoucké katedry historie.

Iniciátor petice v odvolání náměstka pro školství nedoufal

On sám svou aktivitu vnímá jako symbolické ohrazení se proti něčemu, co považuje za chybu a potencionálně nebezpečnou věc. Petice podle něj měla větší dopad, než původně věřil.

"Šlo mi o to, aby si uvědomili, že část lidí, vnímá tuto záležitost jako problém," mínil Miller. V odvolání teprve nedávno jmenovaného náměstka pro školství ale nedoufal.

Petici proti obsazení funkce náměstka hejtmana Olomouckého kraje pro školství

Petici proti obsazení funkce náměstka hejtmana Olomouckého kraje pro školství Zdeňkem Švecem, který do zastupitelstva kandidoval za KSČM, a dvě knihy o nerovných vztazích komunistů a sociálních demokratů po roce 1948.

"Byť by mne potěšilo. Ale bylo by to asi víc, než lze v nynější situaci očekávat. Hejtman se navíc zaručil, že k jakémukoliv ovlivňování výuky ze strany KSČM docházet nebude," dodal Miller.

Ten Rozbořilovi věnoval i dvě knihy zaměřené na období po roce 1945, potažmo roce 1948, kdy se komunistická strana v tehdejším Československu postupně dostávala k moci. A to i na úkor pozvolna od moci odstavované sociální demokracie.

Do funkce hejtmanova náměstka pro školství nedávno usedl nestraník Zdeněk Švec, který do zastupitelstva kandidoval za KSČM. Ten se již dříve pro MF DNES ohradil proti tomu, že by jakkoliv mohl či chtěl ideologicky ovlivňovat výuku ve školách. "Výchova a vzdělávání žáků jsou v kompetenci ředitelů škol," řekl.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Najdete na iDNES.cz