Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita odvrátila žalobu na rektora. Absolventa odškodní a omluví se

  11:02aktualizováno  11:02
Olomoucká Univerzita Palackého zažehnala mimořádně citlivou kauzu. Její rektor čelil žalobě kvůli nepřijetí na doktorské studium, kterou podal čerstvý absolvent zdejších práv Petr Sojka. Škola uznala chybu a omluvila se.

Absolvent olomouckých práv Petr Sojka, který v září 2013 zažaloval rektora Univerzity Palackého Miroslava Mašláně. (23. září 2013) | foto: archiv Petra Sojky

Sojka v polovině loňského září u soudu napadl rozhodnutí tehdejšího rektora Miroslava Mašláně, kvůli němuž škola zrušila jeho přijetí na doktorské studium na právnické fakultě. 

Mašláň vše vysvětloval administrativní chybou, kdy nedopatřením vzniklo písemné rozhodnutí o Sojkově přijetí. Ve skutečnosti však mladý právník podle univerzity přijat nebyl.

Sojka byl už tehdy přesvědčený, že u soudu nemůže prohrát. "Na sto procent tento spor vyhraji, právo stojí na mé straně," tvrdil.

A univerzita teď skutečně přiznala chybu. Jak zjistila MF DNES, dohoda mezi současným rektorem Jaroslavem Millerem a bývalým studentem už je na světě.

Součástí omluvy je i finanční vyrovnání, strany ho ale tají

Kromě omluvy, přiznání chyby a nabídky, aby Sojka na doktorské studium nakonec nastoupil, je součástí mimosoudní dohody podle ověřených informací MF DNES i finanční vyrovnání.

Fotogalerie

Jeho výši či vůbec skutečnost, že nějaké peníze od olomoucké univerzity ve spojitosti s žalobou na rektora dostal, odmítá pětadvacetiletý Sojka jakkoli komentovat.

"Maximálně k tomu mohu říci, že jsem rád, že je tento spor u konce. A to díky novému vedení univerzity. Žaloba, která byla podána, tak bude v následujících dnech stažena," podotýká Sojka.

Nový rektor kauzu zdědil, mířila i na něj

K uzavřené dohodě obě strany připravily společné prohlášení mladého právníka a nynějšího rektora Jaroslava Millera, který v něm celou situaci označuje za politováníhodnou.

"Učinil jsem opatření, aby se obdobná pochybení v budoucnu neopakovala. Petr Sojka řádně a úspěšně vykonal přijímací zkoušku v doktorském studijním programu, nicméně se vzdal práva ke studiu nastoupit," píše se v prohlášení podepsaném přímo Millerem. Ani on se o finančním vyrovnání nezmiňuje.

Rektor se Sojkovi jménem univerzity omlouvá za postup v souvislosti s přijetím ke studiu v doktorském programu. Kauzu podědil po svém předchůdci Miroslavu Mašláňovi, kterého Miller v čele univerzity po vyhraných volbách vystřídal na začátku letošního února.

Jelikož však Sojka rektora zažaloval v půli loňského záři jako správní orgán, vztahovala se patnáctistránková žaloba i na Millera.

"Volba rektora? S ní to nesouviselo..."

Sojka chtěl žalobou dosáhnout zrušení Mašláňova rozhodnutí. S novým rektorem se dohodl během března, Miller hned po nástupu do funkce avizoval, že by chtěl kauzu vyřešit.

"Rád bych se vyhnul soudnímu projednávání této pře, která má do jisté míry možná i určitou osobní rovinu," uvedl v první polovině února Miller. Sám ale již tehdy počítal s tím, že by dohoda se Sojkou mohla univerzitu stát i nějaké peníze.

Poznámkou o osobní rovině případu pak Miller s největší pravděpodobností narážel na skutečnost, že se Sojka po zažalování rektora označil za Mašláňova nejhlasitějšího kritika v akademickém senátu. Jeho členem byl od května 2011.

Sojka tím naznačil, že nepřijetí k doktorskému studiu mohlo souviset i s volbami rektora, jež se tehdy blížily. Mašláň, který souboj s Millerem následně prohrál, to však odmítl.

"Důrazně bych se chtěl ohradit proti jakémukoli spojování mého rozhodnutí s činností Petra Sojky v akademickém senátu či blížícími se volbami rektora. Uvedené dvě roviny spolu nijak nesouvisejí a takový způsob uvažování je mi cizí," reagoval tehdy Mašláň.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Recidivista obviněný z útoku na Kvitovou dostal dva roky za tip pro lupiče

Radim Žondra, který čelí obvinění z útoku na tenistku Petru Kvitovou, byl...

Třiatřicetiletého Radima Žondru, který je podezřelý, že předloni v prosinci přepadl tenistku Petru Kvitovou v jejím...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Úsporný plán kina stál místo otce aktivisty Čecha, provoz ale podražil

Prostějovské kino Metro 70.

Při transformaci prostějovského kina Metro radnice před dvěma lety slibovala, že služby budou lepší a provoz levnější....

Recidivista obviněný z útoku na Kvitovou dostal dva roky za tip pro lupiče

Radim Žondra, který čelí obvinění z útoku na tenistku Petru Kvitovou, byl...

Třiatřicetiletého Radima Žondru, který je podezřelý, že předloni v prosinci přepadl tenistku Petru Kvitovou v jejím...

V Jeseníkách leží pět centimetrů sněhu, do příjezdu Zemana zřejmě roztaje

Pohled na výsledek prvního vydatnějšího sněžení v zimní sezoně 2018/19 v...

První vydatnější sněžení značící blížící se zimu dorazilo do Jeseníků. Ve vrcholových částech nyní leží zhruba pět...

Najdete na iDNES.cz