Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pevnost nabídne procházku mozkem či zaplavení Olomouce otočením kohoutu

  10:15aktualizováno  10:15
Projít se zvětšenou maketou lidského mozku či modelem říčního dna, zavítat do planetária nebo otočením kohoutku zaplavit Olomouc. Takovou možnost budou mít za pár let lidé v olomoucké Korunní pevnosti. Univerzita Palackého, která zde chce vybudovat Pevnost poznání, totiž na svůj plán získala klíčové evropské dotace.

Vizualizace zvětšeného modelu řeky, ve kterém budou návštěvníci ve velikosti hmyzu. | foto: Univerzita Palackého

Plán návštěvnického centra univerzity se probojoval mezi osm tuzemských finalistů vybraných komisí ministerstva školství. To mezi ně rozdělí zhruba 2,2 miliardy z příslušného unijního "balíku". Pokud vše půjde podle plánu, mohli by se první návštěvníci do Pevnosti poznání v objektu bývalého Velkého dělostřeleckého skladu podívat na jaře 2014.

Naopak krajský projekt, který předpokládal stavbu centra zaměřeného na energie a ekologii v Rapotíně, finanční podporu ze stejné evropské dotace nedostal.

"Že se Pevnost poznání dostala z původních asi třiceti projektů mezi vyvolené, kteří získají evropské peníze, potvrdilo, že jde o kvalitní a potřebný projekt," uvedla vedoucí univerzitního projektu Blanka Krausová.

Jakmile se podaří centrum převést z plánů do reality, děti i dospělí získají možnost hravým způsobem oprášit vědomosti a dozvědět se víc o přírodě. V plánech je například "létající" planetárium, tedy kopule zavěšená pod krovy v trámoví pevnůstky.

Vizualizace jedné ze součástí Pevnosti poznání, kterou chce olomoucká Univerzita Palackého vybudovat v Korunní pevnosti.Vizualizace jedné ze zamýšlených expozic Pevnosti poznání, kterou chce olomoucká Univerzita Palackého vybudovat v Korunní pevnosti.

Interiér olomoucké Korunní pevnosti zaplní po přestavbě na Pevnost poznání „věda hrou“. reprofoto: Univerzita Palackého

Lidé budou mít také možnost projít se modelem lidského mozku, cévou či průdušnicí. Unikátní jsou návrhy expozic Voda v krajině a Víme i co nevíme, na kterých pracovaly týmy ze všech přírodovědných oborů. Zájemci poznají život v řece díky tomu, že se stanou její součástí a uvidí modely raka či vážky, kteří budou stejně velcí jako člověk.

Návštěvníci například zaplaví Olomouc otočením kohoutku

"V modelu si bude návštěvník připadat jako centimetrový chroustík. Bude se procházet po říčním dně a vše kolem bude velké. Například ráček říční má měřit zhruba 1,80 metru," podotkla Krausová.

Zátopový model Olomouce zase zájemcům umožní jediným otočením vodovodního kohoutku vyzkoušet, co by s městem udělala pětiletá, desetiletá nebo stoletá voda.

Součástí činnosti instituce bude nabídka výukového menu složená z přednášek a praktických seminářů určených hlavně pro žáky a studenty. Ve vědeckých dílnách se jim budou věnovat odborníci.

Současný interiér olomoucké Korunní pevnosti, kde chce Univerzita Palackého vybudovat Pevnost poznání.Vizualizace opraveného interiéru olomoucké Korunní pevnosti, kde chce Univerzita Palackého vybudovat Pevnost poznání.

Současný interiér bývalého Velkého dělostřeleckého skladu, a vizualizace jeho budoucí podoby po úpravě na Pevnost poznání. foto: Univerzita Palackého

Historická návaznost prostor z 18. století obsazených často supermoderními exponáty má zůstat zachovaná díky expozici Věda v pevnosti, která diváky vrátí do doby vzniku objektu.

Univerzita ještě musí cenu Pevnosti poznání obhájit

Příští rok v únoru ještě čeká zástupce univerzity obhajoba záměru na ministerstvu, takzvaná negociace. Olomoučtí předpokládají, že se jim podaří získat celou potřebnou částku, tedy zhruba 150 milionů. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mohlo být jinak. Požadované peníze by mohly být sníženy, pokud by oponenti shledali, že jsou předpokládané náklady přemrštěné," vysvětlila Krausová.

S úpravou budovy a přípravou expozic začnou po podpisu smlouvy o poskytnutí peněz. "V optimálním případě se všechno rozjede zhruba v dubnu příštího roku. Již nyní ale připravujeme výběrová řízení na jednotlivé dodavatele," podotkla Krausová.

Pevnosti poznání chce olomoucká Univerzita Palackého vybudovat v Korunní pevnosti (na snímku bastion a prachárna).Vizualizace opraveného interiéru olomoucké Korunní pevnosti, kde chce Univerzita Palackého vybudovat Pevnost poznání.

Současná a budoucí pevnost. Ta plná vědy a poznání by se mohla otevřít v dubnu 2014.

Muzeum by se mohlo otevřít v dubnu 2014. "Propagovat podobným způsobem vědu má smysl. Je to v podstatě hraní. A to lidi baví," mínil děkan olomoucké přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík.

Podobné ambice hravě učit lidi měl i Olomoucký kraj. Ten sázel u svého rapotínského centra na přírodu, Jeseníky a propojení s přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně. Příslib na peníze z Bruselu ale nezískal.

"Jsme třetí takzvaně pod čarou. Zatím čekáme, zda ministerstvo na danou kapitolu uvolní další peníze," podotkl Miroslav Gajdůšek z krajského odboru školství. Bez těchto peněz by záměr asi skončil "u ledu".Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Řidič náklaďáku zavinil hromadnou nehodu na D35 a ujel, hledá jej policie

Policie pátrá po nákladním voze a jeho řidiči, který zřejmě zavinil hromadnou...

Srážku hned čtyř aut s celkovou škodou předběžně vyčíslenou na milion korun vyšetřují nyní policisté z Olomoucka....

Další z rubriky

Muž chtěl mladé lupiče uchlácholit cigaretou, popálili ho a zbili

Ilustrační snímek

Dva mladé lupiče-recidivisty se podařilo v uplynulých dnech dopadnout policistům z Přerova. Dva mladíci, z nichž jeden...

Spali s kalhotami pod hlavou, přesto návštěvníky závodů okradli zloději

Ilustrační snímek

O zručnosti zlodějů se přesvědčili tři návštěvníci Mistrovství Evropy v autokrosu, které se o uplynulém víkendu konalo...

Olomoucká nemocnice testuje „sponku“ na léčbu nedomykavost srdeční chlopně

Snímek zachycující operaci, při které lékaři olomoucké fakultní nemocnice...

Olomoucká fakultní nemocnice se zařadila mezi vybraná zdravotnická zařízení, která nově zkouší speciální pomůcku pro...

Najdete na iDNES.cz