Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pevnost nabídne procházku mozkem či zaplavení Olomouce otočením kohoutu

  10:15aktualizováno  10:15
Projít se zvětšenou maketou lidského mozku či modelem říčního dna, zavítat do planetária nebo otočením kohoutku zaplavit Olomouc. Takovou možnost budou mít za pár let lidé v olomoucké Korunní pevnosti. Univerzita Palackého, která zde chce vybudovat Pevnost poznání, totiž na svůj plán získala klíčové evropské dotace.

Vizualizace zvětšeného modelu řeky, ve kterém budou návštěvníci ve velikosti hmyzu. | foto: Univerzita Palackého

Plán návštěvnického centra univerzity se probojoval mezi osm tuzemských finalistů vybraných komisí ministerstva školství. To mezi ně rozdělí zhruba 2,2 miliardy z příslušného unijního "balíku". Pokud vše půjde podle plánu, mohli by se první návštěvníci do Pevnosti poznání v objektu bývalého Velkého dělostřeleckého skladu podívat na jaře 2014.

Naopak krajský projekt, který předpokládal stavbu centra zaměřeného na energie a ekologii v Rapotíně, finanční podporu ze stejné evropské dotace nedostal.

"Že se Pevnost poznání dostala z původních asi třiceti projektů mezi vyvolené, kteří získají evropské peníze, potvrdilo, že jde o kvalitní a potřebný projekt," uvedla vedoucí univerzitního projektu Blanka Krausová.

Jakmile se podaří centrum převést z plánů do reality, děti i dospělí získají možnost hravým způsobem oprášit vědomosti a dozvědět se víc o přírodě. V plánech je například "létající" planetárium, tedy kopule zavěšená pod krovy v trámoví pevnůstky.

Vizualizace jedné ze součástí Pevnosti poznání, kterou chce olomoucká Univerzita Palackého vybudovat v Korunní pevnosti.Vizualizace jedné ze zamýšlených expozic Pevnosti poznání, kterou chce olomoucká Univerzita Palackého vybudovat v Korunní pevnosti.

Interiér olomoucké Korunní pevnosti zaplní po přestavbě na Pevnost poznání „věda hrou“. reprofoto: Univerzita Palackého

Lidé budou mít také možnost projít se modelem lidského mozku, cévou či průdušnicí. Unikátní jsou návrhy expozic Voda v krajině a Víme i co nevíme, na kterých pracovaly týmy ze všech přírodovědných oborů. Zájemci poznají život v řece díky tomu, že se stanou její součástí a uvidí modely raka či vážky, kteří budou stejně velcí jako člověk.

Návštěvníci například zaplaví Olomouc otočením kohoutku

"V modelu si bude návštěvník připadat jako centimetrový chroustík. Bude se procházet po říčním dně a vše kolem bude velké. Například ráček říční má měřit zhruba 1,80 metru," podotkla Krausová.

Zátopový model Olomouce zase zájemcům umožní jediným otočením vodovodního kohoutku vyzkoušet, co by s městem udělala pětiletá, desetiletá nebo stoletá voda.

Součástí činnosti instituce bude nabídka výukového menu složená z přednášek a praktických seminářů určených hlavně pro žáky a studenty. Ve vědeckých dílnách se jim budou věnovat odborníci.

Současný interiér olomoucké Korunní pevnosti, kde chce Univerzita Palackého vybudovat Pevnost poznání.Vizualizace opraveného interiéru olomoucké Korunní pevnosti, kde chce Univerzita Palackého vybudovat Pevnost poznání.

Současný interiér bývalého Velkého dělostřeleckého skladu, a vizualizace jeho budoucí podoby po úpravě na Pevnost poznání. foto: Univerzita Palackého

Historická návaznost prostor z 18. století obsazených často supermoderními exponáty má zůstat zachovaná díky expozici Věda v pevnosti, která diváky vrátí do doby vzniku objektu.

Univerzita ještě musí cenu Pevnosti poznání obhájit

Příští rok v únoru ještě čeká zástupce univerzity obhajoba záměru na ministerstvu, takzvaná negociace. Olomoučtí předpokládají, že se jim podaří získat celou potřebnou částku, tedy zhruba 150 milionů. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mohlo být jinak. Požadované peníze by mohly být sníženy, pokud by oponenti shledali, že jsou předpokládané náklady přemrštěné," vysvětlila Krausová.

S úpravou budovy a přípravou expozic začnou po podpisu smlouvy o poskytnutí peněz. "V optimálním případě se všechno rozjede zhruba v dubnu příštího roku. Již nyní ale připravujeme výběrová řízení na jednotlivé dodavatele," podotkla Krausová.

Pevnosti poznání chce olomoucká Univerzita Palackého vybudovat v Korunní pevnosti (na snímku bastion a prachárna).Vizualizace opraveného interiéru olomoucké Korunní pevnosti, kde chce Univerzita Palackého vybudovat Pevnost poznání.

Současná a budoucí pevnost. Ta plná vědy a poznání by se mohla otevřít v dubnu 2014.

Muzeum by se mohlo otevřít v dubnu 2014. "Propagovat podobným způsobem vědu má smysl. Je to v podstatě hraní. A to lidi baví," mínil děkan olomoucké přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík.

Podobné ambice hravě učit lidi měl i Olomoucký kraj. Ten sázel u svého rapotínského centra na přírodu, Jeseníky a propojení s přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně. Příslib na peníze z Bruselu ale nezískal.

"Jsme třetí takzvaně pod čarou. Zatím čekáme, zda ministerstvo na danou kapitolu uvolní další peníze," podotkl Miroslav Gajdůšek z krajského odboru školství. Bez těchto peněz by záměr asi skončil "u ledu".
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

KOMENTÁŘ: Čas pro šokující olomouckou odplatu

Olomoucký kouč Zdeněk Venera udílí pokyny svým svěřencům na tréninku.

Zkušený trenér olomouckých hokejistů Zdeněk Venera se zamyslí: „Asi si na nás moc lidí nevsadí.“ Brankář Branislav...

Na Jesenicku se převrátil traktor převážející býčky, řidič utrpěl zranění

U Uhelné na Jesenicku havaroval řidič s traktorem, který se převrátil na bok....

Traktorista, který vezl čtyři mladé býčky, havaroval dopoledne na Jesenicku. Muž se při nehodě zranil a záchranáři ho...

Jobs Contact
Technolog programátor (18.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz