Vizualizace podoby umělého vodáckého kanálu s parametry pro špičkové závody,...

Vizualizace podoby umělého vodáckého kanálu s parametry pro špičkové závody, který má vzniknout za zhruba 100 milionů korun na jezu olomouckého Mlýnského potoka. U slalomové dráhy má být i loděnice se zázemím, pláž s potůčkem či přírodní tribuny. | foto: Studio A2

Divoká voda v Olomouci? Sen kanoistů o umělém kanálu radnice podpoří

  • 1
Blíž k uskutečnění velkého snu o umělém kanálu s divokou vodou jsou závodní kanoisté z Olomouce. Slalomovou dráhu chtějí vybudovat na Mlýnském potoce za jezem u Galerie Šantovka. Radní rozhodli, že kanoistům přispějí 250 tisíc na projektovou dokumentaci.

Projektová dokumentace k vysněnému areálu oddílu kanoistiky SK UP Olomouc má prověřit, zda jsou plány sportovců životaschopné.

„Vnímáme od začátku, že je to významná lokalita v centru města a že se zde již v minulosti podobný záměr řešil. Přípravě projektu předcházely studie, které prokázaly, že v rámci města Olomouce je právě toto místo z pohledu výšek hladiny vody a dalších aspektů jediné vhodné pro vybudování podobného areálu,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Sen kanoistů

Místo vhodné pro umělý vodácký kanál hledají olomoučtí kanoisté už od osmdesátých let.

Před rokem přišli s nápadem postavit jej poblíž centra města na torzu historického jezu vedle nově vybudovaného obchodního centra Šantovka.

Už tehdy jim radní vyšli vstříc v tom, že odložili svůj původní plán – totiž přebudovat povodní poničený jez na balvanitý skluz.

„Poslední rozhodnutí radních je pro nás signál, že město za námi stojí, podporuje nás a že jdeme správnou cestou. Budeme v plánech pokračovat a doufat, že náš sen zrealizujeme,“ řekl předseda kanoistů Robert Knebel.

Náklady na stavbu vodáckého areálu se odhadují na sto milionů korun. Pokud jej kanoisté skutečně postaví, bude to první plnohodnotná umělá slalomová dráha na Moravě.

Předchozí studie ukázala, že na Mlýnském potoce u Galerie Šantovka je dostatek vody s potřebným průtokem sedm kubíků za sekundu. Místo má také dostatečný spád s rozdílem hladin víc než 2,5 metru. Tyto parametry umožňují kanoistům postavit dráhu dlouhou 167 metrů, která je podle pravidel mezinárodní kanoistické federace dostatečná pro mezinárodní soutěže.

První akademické mistrovství by tu olomoučtí kanoisté chtěli pořádat už v roce 2018. „Tento idealistický termín je reálný za podmínek, že veškeré právní a legislativní procesy proběhnou bez komplikací,“ podotkl Knebel.

Areál bude podle něj po celý den přístupný veřejnosti a návštěvníci se dostanou do bezprostřední blízkosti proudící vody. Vedle kanálu má vyrůst zázemí pro vodácký klub, ale také pro širokou vodáckou veřejnost. Součástí plánovaného projektu je i loděnice.

Úředníci jsou pro, místní z okolí jezu kanál odmítají

Na úřadech má kanál zatím cestu otevřenou. Žádné velké výhrady nemají úředníci z odboru koncepce a rozvoje ani životního prostředí magistrátu.

„Vodácký kanál může například ve věci migrační propustnosti pro ryby a vodní živočichy plnit stejnou funkci jako původně navrhovaný balvanitý skluz,“ potvrdil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka. Investor podle něj ovšem musí prokázat, nakolik je vybudování slalomového kanálu veřejným přínosem a přesvědčit místní obyvatele.

A právě tady mohou kanoisté narazit. Proti umělému kanálu jsou totiž lidé ze Šantovy ulice v bezprostřední blízkosti Mlýnského potoka.

„Není tu jediný člověk, který by si kanál přál. Bojíme se hluku ze strojovny, ve které bude umístěna reverzní turbína. Navíc tu má stát dvoupatrová budova, která nám bude stínit. Místo zeleně tu budou masy betonu,“ bojí se například Jitka Juřičková.