Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Firmy prožily dobrý rok a lidem přidají. Odboráři pro ně chtějí víc

  • 0
Ekonomiky Česka i Olomouckého kraje výrazně posilují. Řada firem z regionu na to reaguje a lidem v novém roce přidá. Někde mzdy narostou i výrazně nad úroveň inflace. Jinde se o zvyšování mezd dál jedná, vzhledem k dobrým výsledkům však často odboráři „tlačí na pilu“ více než dřív.

Významní zaměstnavatelé v Olomouckém kraji se většinou chystají přidávat víc než loni. Mzdy tak v řadě firem a institucí porostou nejen absolutně, ale vzhledem k nízké inflaci také reálně - lidé si tedy mohou za svůj plat koupit více zboží.

Výrazně přidávat bude například největší zaměstnavatel v regionu. Nejde však o průmyslový podnik, nýbrž o Fakultní nemocnici Olomouc, která má v evidenci 3 500 zaměstnanců.

„Fakultní nemocnice Olomouc přidává výrazněji už druhý rok po sobě. Od ledna 2015 všichni zaměstnanci dostali přidáno na tarifních platech pět procent a stejný bude nárůst mezd i v nadcházejícím roce,“ uvedl mluvčí Egon Havrlant. Nárůst platů se týká všech zaměstnanců, tedy lékařů, sester, farmaceutů, pomocného personálu, ale i administrativy.

Silné období ale prožívá hlavně průmysl. Například vedení dalšího z klíčových zaměstnavatelů v regionu Siemens Mohelnice se ke mzdám tradičně nevyjadřuje, ale vedení tamních odborů ano.

„Už máme dohodnutý nárůst mezd na obchodní rok, který začal už 1. října letošního roku. Nárůst tak bude platit až do konce září roku 2016. Dojednali jsme navýšení tarifních mezd o 3,5 procenta, takže můžeme být spokojeni,“ řekl předseda odborové organizace Siemensu Mohelnice Jiří Hanák.

Některé společnosti přidávaly lidem už v průběhu roku

Odboráři pracovníků Siemensu však podle zkušeností z minulých let očekávají, že nárůst bude nakonec vyšší. „Rozhodující bude, zda bude firma úspěšná a dosáhne dobrého hospodářského výsledku,“ podotkl Hanák.

Mzdy porostou také v další velké firmě Meopta - optika. Přerovský podnik má asi 2 300 zaměstnanců. Nicméně zatímco loni měli lidé garantovaný čtyřprocentní nárůst mezd, letos to bude méně.

„Průměrný nárůst mezd je přes jedno procento. I když jsme šli do vyjednávání s požadavkem na pětiprocentní navýšení, víc se bohužel nepodařilo dohodnout,“ sdělil šéf odborů David Olša.

To v Plastkonu v Mikulovicích, předním evropském producentovi plastových výrobků, lidem přidávali už v polovině minulého roku a další nárůst mezd připravují od ledna.

„Firmě se daří nad očekávání, takže už v pololetí jsme zvyšovali mzdy diferencovaně o 5 až 20 procent podle důležitosti profese. Nejvíc dostávali seřizovači a výrobci forem. Od ledna přidáme dělníkům dalších pět procent,“ uvedl majitel Daniel Hama.

Firmám se daří, odboráři si proto věří a mají vyšší požadavky

Řada firem však o mzdách teprve vyjednává. A odbory po dobrém roce přicházejí s ambiciózními požadavky. Až sedmiprocentního navýšení mezd chtějí například dosáhnout odboráři společnosti TDK EPC Šumperk vyrábějící ferity a pozistory pro automobilový průmysl a elektroniku.

„O platech budeme tradičně vyjednávat až v lednu. Je to vždy o kompromisu, ale hospodářské výsledky jsou velmi dobré, takže se budeme snažit dosáhnout maxima,“ řekl šéf firemních odborů Milan Hojgr.

Vysoké požadavky mají i odboráři strojírenských a metalurgických podniků Moravské železárny Olomouc a uničovského Unexu, které patří do stejné skupiny.

„V minulých letech firma nepřidávala, takže vzhledem k ekonomickým výsledkům jsme předložili návrh na navýšení mezd ve výši osm procent. Po třech kolech vyjednávání jsme požadavek upravili na navýšení základních mezd o pět procent a tři procenta by lidé dostali jinou formou,“ poznamenal předseda odborů Jaroslav Dostál.

Podle něj je nárok na vyšší nárůst oprávněný. „Jsme pod průměrem mezd, které se v tomto sektoru v Olomouckém kraji vyplácejí,“ zdůvodnil.

Mzdy rostou i v zemědělství a lázeňství

Polepší si však také zaměstnanci mimo průmysl. Například Úsovsko, největší zemědělský podnik v kraji, přidalo lidem už před měsícem a navýšení přesune i do letošního roku.

„Přidali jsme v průměru kolem pěti procent. Opravňují k tomu dobré výsledky. Podařilo se nám po embargu Ruska najít další trhy, takže jsme ztrátu vzniklou zastavením vývozu na východ nahradili,“ řekl šéf Úsovska Jiří Milek.

Podobně ještě na sklonku roku přidaly zaměstnancům třeba i Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník.

„Přidávali jsme už v závěru podzimu. Podle profesí se platy zvyšovaly v rozmezí od jednoho do pěti procent,“ uvedl šéf lázní Roman Provazník.

Český statistický úřad uvádí průměrnou mzdu v Olomouckém kraji za 1. až 3. čtvrtletí 2015 ve výši 22 901 korun. Mzda meziročně vzrostla o 3,2 procenta, i tak ale stále patří v rámci celé České republiky k nejnižším.