Prostějovská radnice.

Prostějovská radnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostějov dával úředníkům nižší mzdu, než měl. Doplatil ji jen za tři roky

  • 3
Prostějovská radnice porušila zákon, když pracovníkům stavebního úřadu po několik let dávala nižší mzdu, než jakou si zasloužili. Město již zařazení do platových tříd upravilo a dorovnalo rozdíly ve mzdě za tři roky. Zaměstnanci ale požadují peníze také za zbývající léta, ty jim však radnice vyplatit odmítá.

Několik posledních let byli zaměstnanci prostějovského stavebního úřadu zařazeni do deváté platové třídy. Loni na podzim vyšlo najevo, že podle nařízení vlády z roku 2010 měli být zařazeni do třídy číslo deset, které náleží vyšší plat.

Právník stavebního úřadu Radoslav Strouhal se obrátil na Státní úřad inspekce práce, který mu nyní dal za pravdu.

„Nevyplácením platu porušila kontrolovaná osoba zákoník práce, podle kterého přísluší zaměstnanci za vykonanou práci plat,“ konstatoval Martin Melecký z Oblastního inspektorátu práce pro Olomoucký kraj.

Magistrát úředníkům rozdíl v platu za tři roky zpětně dorovnal

Chybu nakonec uznal i prostějovský magistrát a pracovníkům stavebního úřadu rozdíl v platu za tři roky zpětně dorovnal.

Tajemník magistrátu Lubomír Baláš na úřadu zároveň provedl organizační změny a nové rozdělení lidí do platových tříd. Zaměstnanci však požadují náhradu i za ostatní roky.

„Doplatili mi pouze poslední tři roky s tím, že další nárok je promlčen. To je sice pravda, ale promlčení neznamená zánik nároku. Zaměstnavatel argumentuje, že vyplacením dlužné částky by se dopustil trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Tento jeho názor je zcela mylný. Zaměstnavatel by pouze napravoval to, co sám svojí nedůsledností způsobil,“ ohradil se Strouhal a dodal, že on vždy pracoval řádně a bez výtek.

Upozorňuje na to, že problém má daleko širší dopady, a proto se obrátil i na zastupitelstvo. „Chybějící částka nebude zohledněna při výpočtu důchodu. Zastupitelstvo žádám, zda by nebylo vhodné alespoň z morálního hlediska nespravedlnost napravit,“ uvedl Strouhal, který již z radnice dobrovolně odešel.

Baláš tvrdí, že zařazení zaměstnanců do platových tříd podle nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách není jednoznačné.

„I když existovala pochybnost, řešil jsem platové zařazení ve prospěch zaměstnanců a rovněž jsem rozhodl o dorovnání jejich platů za období tří let zpětně v souladu s ustanoveními občanského zákoníku o promlčecí době. V širším rozsahu jsou nároky zaměstnanců již promlčené. Jako tajemník magistrátu nejsem oprávněn rozhodnout o dorovnání platů za delší období, než jaké garantuje zákon. Prostředky zaměstnavatele jsou veřejnými finančními prostředky, při jejichž vynakládání musím jednat v souladu s příslušnými zákony,“ sdělil.

Šéfka odborů: Je to diskriminace

Sociální demokracie, která ovládá prostějovskou radnici, dala od sporu ruce pryč. „Tato věc je v pravomoci tajemníka magistrátu, takže jsem mu to předala k řešení. Víceméně k tomu nemám co říct,“ sdělila primátorka Alena Rašková.

Předsedkyně odborů na magistrátu Věra Netušilová se však nevzdává.

„Inspekce práce nyní bude vydávat rozhodnutí, což nějakou chvíli potrvá. Z jejich stanoviska ovšem jasně vyplývá, že byl porušen zákon. Požadujeme dorovnání platů, ale závisí to na vůli zaměstnavatele. Slušnost by byla náhradu vyplatit,“ prohlásila odborářka.

Sama paradoxně na celou kauzu doplatila. Skončila v 9. platové třídě. „Cítím se tím poškozená, protože vzdělání mám na desátou třídu. Je to diskriminace, protože jsem podala zaměstnavateli podnět a za trest byla zařazena do deváté třídy. Přitom v desáté třídě jsou středoškoláci, kteří na to vzdělání nemají a museli dostat výjimku. Nikdy mně nikdo nevytýkal, že bych dělala práci špatně, a přesto mě přeřadili na nižší pozici,“ sdělila Netušilová, která se hodlá dál bránit.

Baláš diskriminaci popřel. „Jednoznačně odmítám jakékoliv nařčení ze svévolného porušování pravidel, zastrašování či šikanování zaměstnanců,“ uvedl.

Zařazování do platových tříd stejně jako pracovní náplně se podle něj během trvání pracovního poměru mohou měnit a často i mění či upravují dle podmínek a potřeb radnice.