Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O plumlovskou přehradu začíná být znovu zájem, voda je zatím bez sinic

  16:57aktualizováno  16:57
Provozovatelé pláží a kempů na plumlovské přehradě u Prostějova se začínajícími prázdninami netrpělivě vyhlíží slunce a teplé počasí. Voda je zatím v pořádku a všichni doufají, že to tak zůstane i nadále. Po letech, kdy byla přehrada kvůli očistě bez vody, zájem rekreantů opět roste.
Voda v Plumlovské přehradě je zatím čistá, zájem lidí o původně tradiční turistické místo tak roste. Ilustrační snímek

Voda v Plumlovské přehradě je zatím čistá, zájem lidí o původně tradiční turistické místo tak roste. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Od poloviny května hygienici kontrolovali vodu na plumlovské přehradě již třikrát. Rozbory pokaždé dopadly na jedničku, což znamená, že voda je v naprostém pořádku. Loni touto dobou se přitom nádrž potýkala s problémy a v létě kvalita vody už nikdy na první stupeň nedosáhla.

„Jde o to, jak dlouho to vydrží letos. Přijde pár slunných dní a všechno může být jinak. Samozřejmě doufáme, že se sinice neobjeví,“ modlí se provozovatel oblíbené pláže U Lázničků na plumlovské přehradě Miloš Láznička.

Kvůli jedovatým sinicím byla přehrada několik let vypuštěná. Kdysi vyhledávaná rekreační oblast, kam jezdily tisíce lidí z tuzemska i ze zahraničí, se stala mrtvou zónou. Vodohospodáři proto vybagrovali dno a opravili hráz, na přítoky instalovali srážedla fosforu, který je živnou půdou pro sinice, a vybudovali mokřady. Obce nad přehradou usilovně budují kanalizace.

„Než se sem lidé vrátí, bude to nějakou dobu trvat,“ konstatuje ovšem ředitel zdejšího letního kina Pavel Ošlejšek.

„Pořád je bohužel zažité, že je na Plumlově špatná voda, a spousta lidí vůbec netuší, že se zde dá koupat. Přitom je tady nádherná přírodní scenérie a příjemná atmosféra,“ řekl.

Na turistickou sezonu je nachystané kino, kemp i diskotéka

Na sezonu má kino nachystané promítání každou středu, pátek, sobotu a nedělní film pro děti.

„Na programu je řada českých filmů a komedií, které se hodí k létu,“ dodal. Chybět nebude například ani lechtivý snímek pro ženy Padesát odstínů šedi, horor Ghoul nebo výlet do historie Beatles s legendárním filmem Perný den.

Na sezonu se chystá i město Přípravy na sezonu finišují i ve městě Plumlov. Dokončeny jsou veřejné toalety, ještě v červnu skončí opravy náměstí a budování parkovacích míst.

„V kempu a na zámku bude každý týden minimálně jedna akce,“ řekl starosta Plumlova Adolf Sušeň. První červencový pátek odstartují také vyhlášené diskotéky na pláži U Lázničků. Zatím jsou povolené pouze na polovinu sezony.

„Chystaly se tady nějaké koncerty, u kterých nebylo jasné, o co přesně se jedná. Abychom se vyhnuli extrémům, jako jsou technoparty, chceme u každé akce předem vědět, o co jde, jak bude probíhat a kdy skončí. Pak udělíme výjimku. S diskotékami počítáme, nic neškrtáme, zatím jsme jich povolili pět, ale chceme mít záruku, kdyby se nějak vymkly kontrole,“ vysvětlil Sušeň.

Miloš Láznička slíbil, že žádné problémy nebudou. „Město chce mít jistotu, to chápeme. My si to samozřejmě dobře pohlídáme,“ řekl.

Kvalitu vody má pomoci zachovat i kamenný val

Všichni se nicméně shodují na tom, že zájem o koupání na plumlovské přehradě letos roste.

„Jak bylo nedávno několik teplých dní, byl jsem překvapen, kolik bylo na přehradě lidí. Zdá se, že zájem opět roste, a to je dobře,“ doufá starosta Sušeň.

„Teplo napovědělo, že by se sem lidé mohli začít vracet,“ přeje si i Miloš Láznička.

„Musím říct, že lidí, kteří chodili k vodě, bylo dost, což je obrázek, který jsme na Plumlově dlouho neviděli. Konečně tady bylo opět poměrně živo,“ dodal i šéf letního kina Ošlejšek.

Pozadu nezůstávají ani vodohospodáři. Na rybníku Čubernice nyní staví kamenný val, který by měl zachytávat sedimenty, jež se při dešti smývají do přehrady z polí. Po dokončení zde chtějí vysadit i vodní a mokřadní rostliny.

„Sedimentační opatření Čubernice je další akcí pro zlepšení jakosti vod ve vodní nádrži Plumlov,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Alkohol a kouření mládež tolik neláká. Agresivita roste, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu rizikových aktivit mládeže....

Sníh střídá déšť s oblevou, lyžování v nížině se kvůli počasí prodraží

Ilustrační snímek

Z udržování sněhových podmínek v lyžařských střediscích se s neustálými výkyvy počasí stal spíše boj, než rutinní...

Najdete na iDNES.cz