Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napuštěná a už neopuštěná. Plumlovské přehradě se vrací lesk i rekreanti

  16:54aktualizováno  16:54
Už třetí sezonu se kvalita vody v Plumlovské přehradě drží na nejvyšší úrovni. Nádrž, z níž před lety jedovaté sinice udělaly pustinu, je po nákladném bagrování a čištění třetí léto napuštěná a konečně ne opuštěná. Rekreanti si sem pomalu znovu nacházejí cestu. A s nimi i chuť obcí a podnikatelů vrátit přehradě někdejší slávu.

Pohled na rekreanty na Plumlovské přehradě. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jiní rybáři si o takovém místě můžou nechat zdát, Jan Werner ho má doopravdy. K tomu, aby mohl rozložit své rybářské vybavení na břehu Plumlovské přehrady, stačí tomuto důchodci ujít zhruba třicet kroků. Jeho syn má chatu hned nad jednou z pláží.

„Když jsem byl mladý, byla to tu deka na dece. Ale tehdy většina lidí moc příležitostí neměla, k moři se dalo dostat jen na devizový příslib. Dnes můžete kamkoliv, navíc skoro každý má na zahradě bazén. Myslím, že už to tu nikdy nebude jako před třiceti lety,“ přemítá rybář.

Ráno chytil šest kaprů, ale všechny pustil zpátky. „Ani jeden neměl míru,“ krčí rameny.

Ještě před třemi lety, když si chtěl zachytat, musel jinam - přehrada byla jen prázdná, suchá díra. Vodohospodáři nádrž vypustili a ze dna vybagrovali statisíce kubíků bahna. Jinak se podle nich nedalo zbavit sinic. Jejich neúprosné množení se rok od roku stále víc podepisovalo na zhoršující se kvalitě vody v nádrži, v létě 2009 už tu hygienici koupání dokonce zakázali.

Dětské hřiště pamatuje ještě Husákovy děti

S vodní hladinou zmizeli i rekreanti z břehů a s nimi většina výdělků místních bufetů, hospod a kempů. Turisté i naděje podnikatelů se ale pomalu vracejí zpátky.

„Nikdo už nedoufal, že přehrada bude ještě někdy napuštěná, ale dočkali jsme se. Koupala jsem se tu zrovna minulou sobotu, voda je dobrá a taky tu bylo hodně lidí. Časy, kdy tu bývala hlava na hlavě, se už ovšem nevrátí,“ říká Petra Míčová, učitelka z Prostějova, která na pláž U vrbiček přijela se svými páťáky „zabít čas“.

Po parném víkendu se ochladilo, do vody se vlézt nedá. Kluci a holky obsadili aspoň zdejší hřiště, i když nadšení z něj nejsou - průlezky pamatují ještě Husákovy děti.

„Pořád jsou tu ty samé staré věci, obec by sem mohla víc investovat. Pláž s pěkným hřištěm by hned přilákala více rodin,“ myslí si kantorka a ukazuje na protější břeh přehrady, kde se vyjímá rekonstruovaný někdejší penzion Valášek, dnes Hotel Plumlov.

Chystá se hřiště, minizoo, nová pláž či rekonstrukce Zlechova

Jeho majitelka se do oprav pustila v době, kdy byla přehrada prázdná, a jen doufala, že po dokončení se hosté budou moct znovu dívat na vodu. Podařilo se a Ilona Šťastná si už loni nemohla na sezonu stěžovat. Letos proto pokračuje v úpravách okolí a plánuje další investice.

Čištění přehrady

Historie Plumlovské přehrady sahá do roku 1912, kdy začala její stavba. Dokončena byla až v roce 1933. Cestu ke „znovuzrození“ pak nastoupila 14. září 2009, kdy vodohospodáři nádrž začali vypouštět. Z prázdné přehrady posléze několik let bagrovali nánosy bahna, které byly živou půdou pro sinice, jež nádrž dlouhodobě sužovaly a postupně vodu znečistily natolik, že se v ní nesmělo koupat a vyhledávaná přehrada osiřela.

Čištění dna a opravy hráze přišly na více než čtvrt miliardy korun, další desítky milionů spolkla revitalizace Podhradského rybníka, Bidelce nebo budování mokřadů, které mají zamezit přísunu hlavní živiny pro sinice - fosforu. Srážedla fosforu instalovalo Povodí Moravy také na přítoky. Zcela zamezit přísunu fosforu může ale až odkanalizování všech obcí nad přehradou. Kanalizaci přitom zatím nemá asi polovina vesnic. Po vyčištění se lidé v Plumlovské přehradě mohli znovu poprvé vykoupat až po pěti letech, v létě 2014.

„Ještě v létě postavíme dětské hřiště a minizoo, na podzim se pustíme do budování vlastní pláže. Do dvou let bychom tu chtěli mít i wellness centrum,“ vypočítává hoteliérka na obrovské terase sahající téměř nad vodní hladinu.

Hned naproti nejde přehlédnout hotel se stále původním názvem Zlechov. Ruina známého výletiště je pořád ještě smutným mementem starých časů. Ale i tento podnik čekají lepší zítřky.

„Zrovna mám na stole žádost o stavební povolení k rekonstrukci Zlechova. Nový majitel mu chce vrátit původní lesk,“ prozrazuje starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Mostkovice i Plumlov probouzejí kempy...

Novinky čekají i návštěvníky kempů. Není to nic, co by stálým hostům a pamětníkům vyrazilo dech, ale po letech bez rekreantů není moc z čeho brát. V autokempu, který patří obci Mostkovice, aspoň zbourali pět starých chatek a místo nich postavili tři nové.

„Jsou větší a odpovídají už současným trendům,“ libuje si starosta Mostkovic Jaroslav Peška. Jak dodává, obec kromě toho v kempu vybudovala další toalety, původní záchody na opačném konci také zrekonstruovala. A hlavně - po mnoha letech se návštěvníci do kempu dostanou po zbrusu nové silnici.

Generálku toalet má za sebou také autokemp Žralok, který patří městu Plumlov. Po sezoně přijdou na řadu i sprchy a umývárny.

„Kemp chceme napojit na hloubkovou kanalizaci. Do dvou let plánujeme taky zbourat všechny staré budovy sloužící jako zázemí kempu a na jejich místě vybudovat novou recepci a restauraci. Pak přijdou na řadu i chatky, které chceme vybavit sprchami a WC. Třicet let do nich nikdo neinvestoval a je to na nich znát,“ popisuje správce kempu Petr Piňos.

...a plánují spolu cyklostezku

Radnice v Plumlově a Mostkovicích chtějí také společně postavit kolem přehrady cyklostezku.

„Letos to ještě nebude. Připravujeme podklady pro žádost o územní rozhodnutí a stavební povolení. Záleží také na tom, zda dostaneme dotaci. Když vše dobře půjde, stavět bychom mohli příští rok,“ doufá plumlovský starosta Sušeň. Jeho kolega z Mostkovic Peška sní dokonce o propojení s Prostějovem.

„Jednou stoupnete v Prostějově na brusle a dojedete až ke Žraloku. To taky na přehradu přiláká další lidi,“ věří.

Všechny plány mají jednu podmínku - v přehradě se nesmí zhoršit voda. Loni měla po celou letní sezonu nejvyšší nebo jen mírně zhoršenou kvalitu. I letos vypadá zatím dobře.

„Voda zcela vyhovuje požadavkům stávající legislativy, je vhodná ke koupání,“ tvrdí Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Hygienici odebírají vzorky vody z přehrady každých čtrnáct dnů. Když nedávno zveřejnili nejnovější údaje, v tabulce pro letošní sezonu přibyla u Plumlovské přehrady ta nejlepší možná známka - další modrý smajlík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Najdete na iDNES.cz