Budova vysílače na vrcholu hory Praděd

Budova vysílače na vrcholu hory Praděd | foto: Tomáš Gangur

Po 31 letech utichne analogový signál České televize z vysílače Praděd

  • 1
Lidé z Olomouckého kraje i okolních regionů, kteří ještě stále spoléhají u televize na analogovou klasiku, budou pravděpodobně chytat signál už jen do noci. Od úterka už ho totiž naladí jen s velkým štěstím. Posledním říjnovým dnem totiž definitivně skončí analogové vysílání České televize z vysílače na Pradědu.

V Olomouckém kraji kromě toho ve stejný den skončí s veřejnoprávním analogem také věž v Olomouci-Radíkově, a o 11 dnů později přestane šířit i Primu.
Tím v kraji přestanou pozemní signál šířit poslední dva vysílače takzvaného velkého výkonu. A současně "umlkne" i řada menších dokrývačů signálu.

"Vysílače Jeseník-Praděd a Olomouc-Radíkov se budou vypínat 31. října. O něco později bude Česká televize vypínat územní oblast Ostrava," upřesnil mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Tadeáš Novák.

Z malých vysílačů "zhasne" analog v kraji třeba u toho v Hrabišíně, Domašově nad Bystřicí, Břidličné, Hanušovicích, Hoštejně či Javorníku. Některá menší zařízení na Jesenicku a Zlínsku však prozatím nekončí. "Existuje několik výjimek vysílačů menšího významu," potvrdil Novák.

Digitalizace postupovala ze západu na východ

Digitalizace probíhá postupně v jednotlivých částech země, takzvaných územních oblastech. "Ty ale nekopírují kraje a okresy. Olomoucký kraj proto patří převážně do územní oblasti Jeseník, zčásti do oblasti Brno a okrajově zasahuje i do oblastí Ostrava a Zlín," doplnil Štěpán Janda z České televize.

Ta vypíná analog směrem od západu republiky na východ. V Čechách už je tedy v podstatě vypnuto, zbývá část Moravy. "Podle našeho aktuálního plánu se má v Olomouckém kraji odmlčet k 31. říjnu celkem 23 našich analogových vysílačů," dodal Janda. Tři pak skončí do konce listopadu.

Lidem, kteří se na změnu ještě nepřipravili, tak už moc času k nápravě nezbývá. Mohou si buď koupit nový televizor schopný rozkódovat digitální signál, či si ke stávající televizi připojit speciální zařízení zvané set-top box. To zase umí převést digitální signál zpět na analogový.

Lidí, kteří nejsou na změnu připraveni, je zřejmě jen minimum

"Není na co čekat. Navíc digitální vysílání už v éteru běží. Jde o zákonem danou podmínku, aby minimálně půl roku fungovalo souběžně analogové a digitální vysílání," poznamenal Novák.

Diváci mohou přijímat všechny 3 digitální multiplexy. Multiplex 1, který zahrnuje veřejnoprávní balíček s programy České televize a sedmi kanály Českého rozhlasu. Multiplex 2, který nabízí Novu a Primu i jejich stanice Nova Cinema nebo Prima Cool. Poslední z multiplexů pak nabízí kupříkladu Prima Love a další kanály.

Nepřipravených už v tento okamžik podle odhadů odborníků nebude mnoho. Někteří ale na ukončování pozemního vysílání zapomněli, případně odvezli "nezdigitalizovanou" starší televizi na chalupu. Přechod na digitální televizi se netýká ani těch, kteří domů dostávají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet.