Pro podomní prodejce je od nynějška Uničov zakázanou zónou. Přispěly k tomu mimo jiné i případy podvodníků či zlodějů. Ilustrační foto

Pro podomní prodejce je od nynějška Uničov zakázanou zónou. Přispěly k tomu mimo jiné i případy podvodníků či zlodějů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Po pouličním prodeji zakázal Uničov byznys i podomním obchodníkům

Podomní prodejci nabízející nejrůznější služby či zboží si ze svých seznamů mohou vyškrtnou adresy obyvatel Uničova. Tamní radnice totiž zakázala způsob prodeje založený na přímém obcházení domácností.

Město kvůli změně upravilo tržní řád, který začal platit o víkendu. Strážníci tak mají v ruce nástroj, který jim umožňuje zakročit proti lidem zvonícím pod nejrůznějšími záminkami u cizích dveří. Jde navíc už o druhou úpravu řádu - tou první byl nedávný zákaz pouličního prodej, tedy nabízení věcí "z ruky do ruky" přímo v ulicích.

"Jde o vyvrcholení víceletých zkušeností. V poslední době se tu například rozšířily návštěvy lidí nabízejících služby energetických firem," popsal mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Prodejci podle jeho slov obcházeli domácnosti a nabízeli přechod k jiné společnosti. "Ohlašovali se jako energetici a navíc měli i formuláře podobné těm z ČEZu, což by někoho mohlo zmást," popsal Juráň.

Nešlo ale o jediný důvod. K vydání zákazu vedly i stížností místních. "Nikde jsme se neinspirovali, už jsme prostě chtěli nějak řešit současnou situaci. I mě osobně vadí, když někdo cizí zvoní u branky a něco mi vnucuje," podotkla uničovská starostka Jarmila Kaprálová.

Také ona už setkala s podomními dealery, nedávno ji podle jejích slov navštívil hned dvakrát prodejce pracích prášků. "Byl poměrně neodbytný. Dovedu si představit, že někteří staří lidé podobným metodám podlehnou a věc koupí, i když nejsou přesvědčení, že ji potřebují," podotkla Kaprálová.

K zákazu přispěly i zkušenosti s podvodníky a zloději

Svou roli sehrála i dva roky zkušenost, kdy došlo v Uničově ke čtyřem okradením obyvatel, kteří naletěli podvodníkům klepajícím na jejich dveře. "Většinou přišli ve dvojici, jeden osloveného zabavil a druhý vykradl," popsal Juráň.

Kaprálová souhlasí, že prodej může být někdy jen zástěrka, která má přikrýt zlý úmysl. "Přijdou, nabídnou třeba sazenice jahod, a než na zahrádce ukážete, kde je zasadíte, vykradou vám byt," popisuje pro ilustraci Kaprálová.

Případy, kdy se nepoctivci pod záminkou prodeje dostanou k lidem do bytu a jeho majitele následně okradou, stále zaznamenávají i policisté. Proto by podle mluvčí olomouckého krajského policejního ředitelství Marty Vlachové měli být lidé obezřetní hlavně v okamžiku, kdy se příchozí snaží dostat k nim domů.

"Nemáme samozřejmě nic proti poctivým podomním prodejcům. Jen chceme upozornit na rizika spojená s podvodníky, kteří se za ně pouze vydávají," podotkla Vlachová.

Podle ní je tedy důležité, aby si člověk nejdříve než někoho cizího pustí do příbytku ověřil, zda jde o solidní nabídku o kterou má zájem. "Podvodníci jsou mnohdy rafinovaní a hlavně se staršími lidmi to takzvaně umí," varuje Vlachová.

Podomní prodej už zakázal Šternberk, v Olomouci začínají vadit pouliční dealeři

Obdobně jako teď uničovští řekli podomním obchodníkům stop už v roce 2004 ve Šternberku. "Tehdy začalo na tuto činnost přibývat stížností," popsala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Rozdíl oproti Uničovu ale zůstává v pochůzkovém prodeji, se kterým zatím Šternberští nemají problémy, a proto ho žádným předpisem neupravili.

Naopak v Olomouci už o zákazu uvažují. "Považujeme postup Uničova za inspirativní a nyní prověřujeme, zda bychom se stejnou cestou mohli vydat i my. Podle mého názoru už začíná být situace v centru neúnosná," uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.