Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poblíž centra Olomouce vyroste moderní parkur i stáje pro desítky koní

  8:58aktualizováno  8:58
Závodiště, tréninková plocha, ale také krytá hala s jízdárnou, stáje pro desítky koní nebo penzion. Špičkový parkurový areál pro pořádání mezinárodních jezdeckých klání, vznikne do dvou let jen pár minut chůze od centra Olomouce, ve čtvrti Lazce.

V Olomouci bude za dva roky stát moderní areál pro parkurové závody. Ilustrační foto | foto: Ivana Roháčková

Už za dva roky si Olomoučané budou moci plánovat na víkendy nový program – mezinárodní parkurové závody. Ty se v krajském městě dosud nekonaly, protože zde chybělo závodiště s odpovídajícím zázemím.

Do konce roku 2012 jej však na Lazcích postaví soukromý investor. Město mu pomohlo tím, že ve čtvrti vzdálené jen několik minut od centra mu za symbolickou cenu prodalo pozemky.

Městští zastupitelé na prosincovém zasedání rozhodli, že společnosti Moravo trading z Litovle prodají víc než 20 tisíc čtverečních metrů pozemků na Lazcích za 11,6 milionu korun.

Návrh plánovaného parkurového závodiště v Olomouci - Lazcích.

Návrh plánovaného parkurového závodiště v Olomouci - Lazcích.

Zároveň však cenu snížili na pouhých 1,5 milionu korun, když schválili, že firmě poskytnou veřejnou podporu 400 tisíc euro. Umožňují to pravidla Evropské unie, která na výstavbu jízdárny a jezdeckého kolbiště poskytne dotaci 40 milionů korun.

O jezdeckém areálu se v Olomouci mluví už několik let. "Projekt je ve městě už dlouho vnímán velmi pozitivně. Pravidelná konání závodů by Olomouci prospěla," míní primátor Martin Novotný.

Náklady se vrátí za 20 až 30 let

Osud už připraveného projektu závisel podle zástupců investora jen na tom, jestli jej město podpoří, nebo ne. "Bez veřejné podpory bychom stavbu finančně nepokryli. Nejde totiž o klasický podnikatelský projekt, náklady se vrátí za dvacet až třicet let," vysvětlil jednatel firmy Moravo trading Karel Stehlík.

Z vlastních zdrojů bude společnost investovat částku mezi 30 a 40 miliony korun. Na Lazcích bude kromě venkovního závodiště a tréninkové plochy také hala kryté jízdárny, takže závody se tu budou moci konat po celý rok.

Návrh plánovaného parkurového závodiště v Olomouci - Lazcích.

Kromě toho tam vzniknou stáje pro trvalé umístění asi 40 koní a stejnou kapacitu bude mít i penzion, který bude během závodů sloužit jako zázemí pro jezdce a majitele koní.

"Chtěli bychom, aby v Olomouci vzniklo další sportovně-kulturní centrum. Pro rodiny s dětmi jsou závody ideálně strávený čas," doplnil Stehlík.

Město mohlo pro soukromou firmu schválit veřejnou podporu ve výši až 500 tisíc euro. Tu také navrhoval stínový primátor za ČSSD Jiří Rozbořil: "Nejbližší takové sportovní centrum je až v Brně," podotkl politik.

Firma pokračuje v plánu nemocného propagátora parkuru

Původním autorem nápadu vybudovat na Lazcích jezdecký a závodní areál je dlouholetý propagátor parkuru v Olomouci Jan Kutěj. Společnost Moravo trading se plánů ujala poté, co vážně onemocněl.

"Řekli jsme si, že by byla škoda, aby takový projekt nepokračoval. Všichni se kolem koní pohybujeme už delší dobu, vybudovat tady závodiště je pro nás otázka prestiže," popsal Karel Stehlík.

Firma však musela v některých částech projektu improvizovat. Jak se totiž ukázalo, v blízkosti areálu jsou pozemky rezervované pro stavbu důležité silnice, takzvaného severního spoje. Proto se na závodiště už nevešly stálé tribuny. Diváci se tak budou muset smířit s mobilními tribunami, které se kolem kolbiště objeví jen v době závodů.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Najdete na iDNES.cz