Policisté prověřují, jestli zakázky například na dodávky počítačů měla „zajištěné“ jediná firma. Ilustrační foto

Policisté prověřují, jestli zakázky například na dodávky počítačů měla „zajištěné“ jediná firma. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počítačové zakázky prostějovské radnice prověřuje kriminálka

  • 4
Detektivové hospodářské kriminálky začali prověřovat okolnosti výběrových řízení na prostějovské radnici. Zajímají je nákupy výpočetní techniky, počítačových komponentů a služeb. Neprůhledné okolnosti výběru těchto zakázek již delší dobu kritizují místní podnikatelé.

Na neprůhlednost výběrových řízení na radnici již dlouhou dobu upozorňují prostějovští podnikatelé z branže. Vyhrává totiž vesměs stále stejná firma, ostatní nemají šanci a řada společností se veřejných soutěží na městě úplně přestala účastnit.

Vše začalo po komunálních volbách před čtyřmi roky, kdy na odbor informačních technologií na radnici nastoupil nový vedoucí Leo Schlattauer. Dosadil ho tam místostarosta Prostějova Pavel Drmola. Podezření okolo soutěží již Drmolu stálo místo na kandidátce ODS v komunálních volbách.

Nyní se o celou věc začala zajímat i policie. "Sděluji, že probíhá šetření krajské kriminální policie na radnici v Prostějově. V současné době se policie nebude z taktických a strategických důvodů k výše uvedené věci dále vyjadřovat," řekl mluvčí krajské policie Michal Pižurin.

Kriminalisté po radnici požadují vysvětlení, zda radnice spolupracuje se společností Computer System CZ a chtějí to doložit příslušnými smlouvami. Zároveň si vyžádali faktury od začátku loňského roku, které se nákupu výpočetní techniky, počítačových součástí a služeb týkají.

Computer System je totiž v získávání zakázek velice úspěšná a zároveň se na úřadě stará i o počítačovou síť, za což inkasuje stovky tisíc korun. Šéfem Computer Systemu je Radomír Gröger, dlouholetý známý vedoucího odboru informačních technologií Schlattauera a také místostarosty Drmoly.

"Známe se, ale nic jsme neprovedli"

Gröger, Schlattauer a Drmola nepopřeli, že se znají, jakékoliv machinace nebo korupci při veřejných zakázkách odmítají. "Náš odbor prošel kontrolou a v zakázkách nikdo neshledal pochybení," tvrdí například Schlattauer.

"Máme směrnici, že i v případě, kdy to vzhledem k ceně zakázky není třeba, musíme oslovit minimálně pět společností," obhajoval se i Drmola.

Jeho stranický kolega, současný radní města a lídr ODS v komunálních volbách Jiří Pospíšil je pro objasnění celé záležitosti. "Jestli k něčemu došlo, ať to policie vyšetří. Jsem pro, ať se tato záležitost uzavře padni komu padni. Neustále se totiž objevují nějaké pochyby a podezření," řekl Pospíšil.

ODS neoficiálně mluví o tom, že s odchodem Drmoly z radnice po komunálních volbách padne i Schlattauer.

Pro vyšetření je i současný místostarosta a lídr sociální demokracie Miroslav Pišťák: "Těžko se mi odpovídá, protože za tuto oblast jsem na radnici neodpovídal a nebyl jsem ani členem žádné výběrové komise. Město však každopádně bude s policií spolupracovat. Jiný postup by byl naprosto protiprávní. Kdo jiný by se měl chovat mravně."

Konkurence boj o zakázky vzdala

Ředitel prostějovské počítačové firmy Vahal Petr Hrůza je přesvědčen, že výběrová řízení radnice vypisovala neurčitě a účelově. "Po několika negativních zkušenostech jsme dalších pokusů zanechali. Nechceme se stát těmi, kteří tyto pochybné praktiky kryjí," prohlásil již dřív Hrůza.

První podezření okolo zakázek se objevilo loni. Šlo o nákup serverů a dalších počítačových komponentů za více než tři miliony korun. Případ prověřoval antimonopolní úřad, ale pochybení nepotvrdil.