Bytový dům na Husově náměstí v Prostějově, který bez vědomí nájemníků od města odkoupil cizí spolek.

Bytový dům na Husově náměstí v Prostějově, který bez vědomí nájemníků od města odkoupil cizí spolek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Podezřelý prodej domu v Prostějově prověříme, slibují politici

  • 0
Podivný prodej městského domu v Prostějově, který bez vědomí nájemníků odkoupil úplně cizí spolek, slibuje radnice detailně prověřit. Stejný postoj zaujali i zastupitelé, kteří tento týden kauzu projednali. Případem by se podle místostarosty Miroslava Pišťáka měla zabývat i policie.

Celý případ okolo bytového domu na Husově náměstí v Prostějově začal loni na jaře. Radnice tehdy dvacítce nájemníků nabídla, že jim nemovitost prodá. Podle pravidel měli před jinými zájemci přednost a většina také s odkupem souhlasila.

"Začalo vznikat sdružení nebo družstvo nájemníků, byla ustavující schůze, předsedovi jsme dali plnou moc a mysleli si, že všechno běží, jak má," popisuje jedna z nájemnic Renáta Volfová. Po nějakém čase jí však přišlo zdrcující oznámení.

Dům totiž koupil jakýsi Baráčnický spolek, který nájemníky záhadně obešel (O kauze čtěte zde).

Lidé tvrdí, že našli zfalšované dokumenty včetně toho, kde podepsali, že o koupi domu nemají zájem. Klíčové dokumenty totiž existují dva. Na jednom většina obyvatel s odkupem domu souhlasí, druhý, téměř totožný, má však u všech zamítavé ne.

Radní nyní pověřili kontrolní výbor, aby celou věc prozkoumal. A výbor zjistil jasné pochybení.

"Prodej nebyl proveden podle směrnice, kterou schválilo městské zastupitelstvo. Dům koupila právnická osoba, jejímiž členy nebyli pouze nájemníci, ale i osoby, které tam nebydlí. Tím pádem město mimo jiné neoprávněně poskytlo desetiprocentní slevu z kupní ceny," prohlásil šéf kontrolního výboru na radnici Václav Šmíd.

Doteď přitom radnice na námitky obyvatel domu dlouhé měsíce nereagovala. Například letos v dubnu jim starosta Prostějova Jan Tesař na jejich stížnost odpověděl: "Odbor správy majetku města považuje kupní smlouvu jednoznačně za platnou a nezpochybnitelnou."

Místostarosta: Nezametáme to pod stůl

Na to nájemnice Renáta Volfová okamžitě reagovala. "Sděluji vám, že jsem žádný dokument s vyjádřením ne nikdy nepodepsala. A to v žádném případě nejsem jediná. Naopak. K odkupu domu jsem se vyjádřila kladně, stejně jako další nájemníci. Osobně jsem celou věcí těžce poškozena," napsala starostovi.

Místostarosta Prostějova a lídr sociální demokracie v komunálních volbách Miroslav Pišťák odmítá, že by město případ zametalo pod stůl: "Nájemníci s tím přišli až po nějakém čase. Rada nyní udělá vše k prošetření prodeje a podle výsledku se rozhodne, jak bude postupovat dál. Pokud tam došlo k nějakému protiprávnímu jednání, měla by to vyšetřit i policie."

Zakládajícím členem Baráčnického spolku byl prostějovský advokát Zdeněk Klapka, známý také z kauzy dvouapůlmilionové půjčky někdejšímu předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi. Klapka pochybení odmítá.

"Jestli mají nájemníci pocit, že je někdo obešel, ať se obrátí na soud. Po právní stránce je těžké jim to nějak vysvětlit. Oni chodí s papíry, které neodpovídají skutečnosti. V tuto chvíli nemám, co bych k tomu dál řekl – a členem spolku již nejsem," uvedl Klapka.

Vedení města nyní ujišťuje, že celý prodej detailně prověří. Například radní města a lídr ODS Jiří Pospíšil, který tvrdí, že se o případu poprvé dozvěděl až na začátku léta, nevyloučil, že město bude usilovat o zrušení kupní smlouvy.

"Prvním problémem je už to, že jsme měli v rukou dva rozdílné dokumenty o zájmu nájemníků o prodej domu. To je samo o sobě zvláštní. Pokud tam vyjde najevo nějaké porušení zákona, rada bude první, kdo podá trestní oznámení. Nyní musíme zjistit, kde se stala chyba," uvedl Pospíšil.

Nájemníci chystají trestní oznámení

Prodej kromě kontrolního výboru prověřuje také dozorčí rada Domovní správy Prostějova. "Zatím zrušení kupní smlouvy navrhovat nemůžeme, protože nemáme v rukou nějaké závazné stanovisko. Dozorčí rada zasedá příští týden. Pak uvidíme, co budeme dělat dál," dodal Pospíšil.

Trestní oznámení kvůli podvodu a zneužití informací v obchodník styku nyní chystají i nájemníci.

"Pan Klapka pracoval pro radnici. Okolo prodeje se pohybovala i bývalá nájemnice, která je přímo na radnici zaměstnaná. Žili jsme v domnění, že je vše v pořádku. Když jsem do oprav bytu vrazila přes 200 tisíc, bylo by přece nelogické, že bych ten byt nechtěla od města odkoupit. Nyní jsem o něj přišla, mám vyměřeno tržní nájemné a výpověď," konstatuje Volfová.