Policie zkoumá, zda Dopitova hokejová Olomouc neměla předražené zakázky

  15:04aktualizováno  15:04
Policie prověřuje detaily zakázek při úpravách olomouckého zimního stadionu. Kriminalisty na podezřelé okolnosti upozornil Bohdan Nerušil, předseda občanského sdružení HC Olomouc. Kvůli zakázkám podal trestní oznámení na majitele klubu, hokejistu Jiřího Dopitu. Ten jakékoliv pochybení striktně odmítá.

Na majitele hokejové Olomouce Jiřího Dopitu podal zástupce občanského sdružení HC Olomouc trestní oznámení. Chce nechat vyšetřit dvě zakázky klubu na sedačky a toalety, podle něj byly předražené. | foto: Karel PešekMF DNES

Nerušil zastupuje občanské sdružení HC Olomouc, kterému patří jedenáctina podílu ve společnosti HC Olomouc s.r.o., jež hokej v Olomouci provozuje. Zbývající většinový podíl drží právě Dopita.

"Občanské sdružení již existuje jen formálně, ale přesto mám o dění v klubu podrobné informace. A co vidím, se mi nelíbí. Už mi došla trpělivost. Chci, aby už se lidé v klubu chytili za nos, proto jsem podal trestní oznámení," řekl MF DNES Nerušil, kterému jde konkrétně o dvě zakázky z roku 2010.

Je přesvědčený, že uvnitř klubu došlo k jejich úmyslnému předražení a byly tak zneužity peníze, které na základě smlouvy s olomouckou radnicí magistrát za opravy zaplatil. Nerušil předal policii podklady ke dvěma zakázkám: v první klub objednal nové sedačky, ve druhé nechal opravit toalety. U obou má Nerušil podezření, že výsledná cena byla mnohem vyšší než skutečná hodnota zakázky.

Faktury za ně mířily na magistrát, který je v rámci nájemní smlouvy, již má s klubem uzavřenou, proplácel. Právě magistrát totiž hokej podporuje mimo jiné tak, že platí úpravy stadionu, který patří městu, a klubu jej pronajímá.

Sedačky stály dvojnásobek oproti běžné ceně

Za první zakázku, v jejímž rámci klub nakoupil a nechal namontovat 500 nových plastových sedaček na diváckou tribunu, tak město zaplatilo přes 1,44 milionu. "Cena dodání a namontování jedné sedačky tak prostým výpočtem vychází na 2 888 korun," zdůraznil Nerušil.

Jenže když si sám nechal od stejného dodavatele, u kterého klub sedačky nakoupil, vypracovat nabídku na dodání totožných sedaček, cena za dovoz a instalaci byla výrazně nižší.

"Výrobce nabídl stejný typ sedačky včetně daně i s montáží za cenu 1 450 korun za kus. Cena každé sedačky na stadionu je tedy téměř dvojnásobná," řekl Nerušil.

Celková cena zakázky tak podle něj narostla ze 725 tisíc korun na 1,44 milionu. "Je zřejmé, že cena za dodané sedačky, která byla poté fakturována Magistrátu města Olomouce a následně také magistrátem proplacena, byla neoprávněně navýšena o více jak 100 %," uvedl Nerušil v trestním oznámení, které má MF DNES k dispozici.

K podobným počtům navíc Nerušil došel také u další zakázky, kterou byla ve stejném roce rekonstrukce sociálního zařízení na stadionu. Město za ni zaplatilo na základě faktury od klubu bezmála dva miliony korun.

"Nechal jsem zhotovené práce prohlédnout znalcem v oboru stavebnictví a ten uvedl, že rekonstrukce odpovídá částce ve výši 600 tisíc. Škoda na veřejných finančních prostředcích tak činí 1,38 milionu, o které město zaplatilo více," prohlásil Nerušil.

Dopita: Podobných útoků už bylo tolik, že se jimi nezabývám

"Ježišmarjá, to jsou věci. Jestli pan Nerušil podal trestní oznámení, tak v pořádku, ať se to vyšetří," reagoval na informace překvapený Dopita.

"Na klub už byly poslány finančáky a nevím co všechno. Podobných útoků už bylo tolik, že se tím nezabývám. Je mi to jedno. Kdybych ve svém klubu dělal nějaké protizákonné věci, to bych byl asi padlý na hlavu. Já tohle nemám zapotřebí," prohlásil trojnásobný mistr světa, jenž má v hokeji pověst rytíře uznávajícího za všech okolností fair play.

"Jestli si každý myslí, že se tady topíme v milionech, tak je vedle. My bohužel tady hokej děláme zadarmo jako dobrovolní hasiči a někteří lidé asi nemají nic na práci, ale to je v pohodě," poznamenal Dopita. "Asi vím, proč se to děje, ale to nebudu rozebírat s vámi," dodal.

O vyšetřování už ví i olomoucký magistrát

Policie potvrdila, že se zakázkami zabývá. "Nyní se vypracovávají posudky a zprávy. Nic bližšího teď říci nemůžeme. Vyšetřování potrvá ještě řádově měsíce," informovala mluvčí policie Marie Štrbáková.

Na výsledky budou čekat i zástupci radnice, která zakázky platila. "O vyšetřování vím, policie si k tomu od nás vyžádala dokumentaci. Jsem tím hodně překvapený. Pokud by tomu tak skutečně bylo, znamenalo by to, že selhal například stavebně-technický dozor, ale já věřím, že tam k ničemu špatnému nedošlo," přeje si náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS).

Ten má na radnici na starosti mimo jiné problematiku výběrových řízení. "Samozřejmě v případě, že by se opravdu něco prokázalo, tak město určitě bude po případném viníkovi požadovat náhradu škody. Ale já vážně doufám, že to nenastane," dodal Major.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Věž ukrývala poselství z roku 1962, včetně dopisu pro budoucí pionýry

Jeden z dokumentů objevený v pozlacené báni z vrcholku hlavní věže olomoucké...

V roce 2000 pro vás bude samozřejmostí člověk na Měsíci, byli před šestapadesáti lety přesvědčeni olomoučtí pionýři při...

Jedna klíčová postava pro mě velmi nečekaně zemřela, přiznává spisovatelka

Přerovská spisovatelka a mluvčí zdejší radnice Lenka Chalupová. (podzim 2018)

V pořadí už osmou knihu vydává přerovská spisovatelka Lenka Chalupová. Rodinné drama Liščí tanec se stejně jako čtyři...

Nájemní smlouva na stavbu obchodní galerie v Prostějově neplatí, řekl soud

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru...

Plán na stavbu obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova dostal další vážnou trhlinu. Okresní soud rozhodl, že...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz