Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se, kde jsou v Olomouckém kraji nebezpečné přechody

  12:01aktualizováno  12:01
Ulice Šárka či křižovatka U Rodenů v Prostějově, v Olomouci zase křižovatka Litovelské ulice s třídou Svornosti, či třeba ulice Rolsberská a Přerovská. Co tato místa spojuje? Všude tam by si lidé na přechodech pro chodce měli dát pozor. Jsou totiž nebezpečné a v minulosti se tam stalo už několik tragických nehod, při kterých i umírali lidé.
Na některých přechodech ve velkých městech Olomouckého kraje je potřeba se mít na pozoru více než jinde. Z různých důvodů se zde totiž stávají nehody častěji než jinde. (Ilustrační snímek)

Na některých přechodech ve velkých městech Olomouckého kraje je potřeba se mít na pozoru více než jinde. Z různých důvodů se zde totiž stávají nehody častěji než jinde. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Například v Olomouci policisté vytipovali čtyři nebezpečná místa. Jde o přechod přes ulici Litovelskou v křižovatce s třídou Svornosti, který kříží tramvajové koleje a není zde dostatečný rozhled.

"U přechodů přes ulici Rolsberskou u zastávky a ulici Přerovskou u křižovatky s ulicí U Solných mlýnů chybí osvětlení. U dvou přechodů v Olomouci-Droždíně je pak nutná rekonstrukce celé křižovatky," shrnul olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.

Na Prostějovsku řešili dopravní policisté na přechodech pro chodce za posledních pět let sedmadvacet nehod. Čtyři lidé při nich skončili s těžkým zraněním, třiadvacet s lehkým. A nehoda na křižovatce U Rodenů v roce 2006 dokonce skončila tragicky když chodec smrtelnému úrazu podlehl. Auta navíc srazila také pět dětí.

Někde jsou problémem zaparkovaná auta, jinde časté kolony

"Za loňský rok byla nejproblematičtější ulice Šárka, kde automobily srazily dvě chodkyně. Svůj vliv má v tomto případě nevhodný přechod pro chodce, který vykazuje několik bezpečnostních rizik. Další takový přechod je na křižovatce U Rodenů. Také tento přechod má bezpečnostní rizika," nastínil Michael Vafek z Dopravního inspektorátu v Prostějově.

Na Šárce jde o poměrně frekventovanou ulici na kraji města, kde řidiči často jezdí rychle. Situaci navíc komplikují zaparkovaná auta u krajnic, která ztěžují rozhled. Na křižovatce U Rodenů zase často stojí kolony aut ve směrech na Olomouc, Brno nebo Přerov, což snižuje její přehlednost.

Kde si dát pozor

Olomouc
- přechod přes ulici Litovelskou v křižovatce s třídou Svornosti
- přechod přes Rolsberskou ulici u zastávky ČSAD
- přechod přes Přerovskou ulici u křižovatky U Solných mlýnů
- dva přechody v Olomouci-Droždíně

Prostějov
- dva přechody v ulici Šárka
- přechod u křižovatky U Rodenů

Přerov
- přechod v ulici Želátovská

Hranice
- přechod na třídě Čs. armády

Na Přerovsku se v loňském roce na přechodech pro chodce stalo osm nehod. Podle dopravního policisty Petra Šenka je krizovým místem neosvětlený přechod na třídě Československé armády v Hranicích nebo v Želátovské ulici v Přerově.

"Jde o příjezd do Přerova ve směru od Bystřice a mírné klesání. Byly zde kolize auta s ostrůvkem, na kterém naštěstí nestál chodec. Jde o jedno z rizikových míst," řekl Šenk.

Situaci může zlepšit osvětlení přechodů nebo odrazová skla

Na Šumpersku dopravní policisté vyloženě kritické přechody pro chodce neevidují. "V přehledu míst se zvýšeným počtem nehod přechody nefigurují. Již v minulosti jsme se snažili všechny rizikové přechody zabezpečit například osvětlením nebo odrazovými skly," vysvětlil mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

To se vyplatilo i v Prostějově. Jeden z nejnebezpečnějších přechodů s několika smrtelnými úrazy byl dlouhé roky na výpadovce na Plumlov.

V roce 2003 ale Centrum dopravního výzkumu z Brna navrhlo bezpečnostní prvky a počet nehod rapidně klesl. Loni ani předloni se tu nestala ani jedna.

Přechod pro chodce však podle policie vždy zůstane rizikovým místem. "Je třeba počítat s agresivitou řidičů, ale i slušný řidič může chodce přehlédnout, může být oslněn nízkým sluncem, protijedoucím vozidlem či mohou nastat další selhání," upozornil Vafek.

"Po změně pravidel silničního provozu si mnoho lidí zafixovalo, že chodec má na přechodu absolutní přednost, což není pravda. Přechod pro chodce nezajistí zcela bezpečnou cestu," dodal.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz