Pohled na olomoucké hlavní nádraží a Masarykovu třídu se stromořadím. Naopak zde není vidět ještě neexistující třída Kosmonautů.

Pohled na olomoucké hlavní nádraží a Masarykovu třídu se stromořadím. Naopak zde není vidět ještě neexistující třída Kosmonautů. | foto: Magistrát města Olomouce

Podívejte se z výšky na Olomouc roku 1927. Výstava ukazuje unikátní snímky

  • 6
Pohled na unikátní fotografickou mapu, kterou měla Olomouc jako jediná v tehdejším Československu a posloužila k vypracování jednoho z prvních územních plánů města. To nyní nabízí výstava v budově olomouckého magistrátu. Výběr z 250 archivních snímků je k vidění vůbec poprvé.

Jedinečné fotografie, které zachycují město z ptačí perspektivy, ležely celá desetiletí ukryté v šuplíku. Pořídili je v roce 1927 vojenští letečtí fotografové a piloti z 2. Leteckého pluku v Olomouci na žádost městské rady. Ta potřebovala podklady pro vypracování jednoho z vůbec prvních územních plánů města, takzvaného Zastavovacího a regulačního plánu.

Piloti proto nasedli do svých letounů se zabudovanými automatickými fotokomorami a ve výšce tisíc metrů kroužili nad městem. Výsledek? Zhruba dvě stě padesát historických snímků, které se dají seskládat v unikátní fotografickou mapu města. Olomouc přitom byla v tehdejším Československu jediným městem, které mělo podobné dokumenty k dispozici.

Složenina snímků centra města a částí Lazce a Střelnice.

Složenina snímků centra města a částí Lazce a Střelnice. reprofoto: Magistrát města Olomouce

"Tuto na svou dobu velmi pokrokovou metodu tehdy využívalo pouze několik málo zemí na světě, samotné Československo začalo s leteckým měřičským snímkováním území pro vytváření mapových podkladů měst až od druhé poloviny třicátých let. Snímky, které ukazujeme na výstavě, tak o deset let předběhly dobu," přiblížil správce archivu Leteckého muzea v Olomouci a autor výstavy Jiří Prokeš.

Celková složenina všech pořízených snímků.

Celková složenina všech pořízených snímků. Výběr těch nejzajímavějších si mohou lidé prohlédnout v budově magistrátu na Hynaisově ulici. reprofoto: Magistrát města Olomouce

Jelikož byla Olomouc vojenským městem, nesměly být pořízené snímky veřejně vystaveny. Po více než osmdesát let bez povšimnutí ležely v depozitech olomouckého magistrátu. "Znovuobjevení" se dočkaly až v letošním roce.

"Pátrali jsme v archivech a pídili se po původu snímků. Nakonec se ukázalo, jak jsou originální," dodal Prokeš.

Jednoduché podle něj nebylo ani sestavit z 250 fotografií celistvou mapu. "Snímky jsme rozložili v místnosti na podlaze, zdigitalizovali je a teprve v počítači skládali dohromady. Odpovídají měřítku 1 : 5 000, je to jedna z nepřesnějších map, které se dá docílit," nastínil autor výstavy.

Dnešní areál olomoucké fakultní nemocnice s dominantní Budovou Františka Josefa.Neředín v roce 1927.

Areál dnešní olomoucké fakultní nemocnice (vlevo) a čtvrť Neředín. Pro zvětšení klikněte. reprofoto: Magistrát města Olomouce

Desítky snímků v budově magistrátu vystavují do 5. listopadu, pak budou k vidění na internetových stránkách města.

VÝSTAVA LETECKÝCH SNÍMKŮ

Výstava v předsálí zasedací místnosti magistrátní budovy v Hynaisově ulici ukazuje zhruba čtyři desítky archivních leteckých snímků a také unikátní fotografickou mapu, která je seskládaná z bezmála 250 historických fotografií.

Snímky pod kolmým úhlem doplňují letecké záběry ze šikmých úhlů, na kterých je snazší rozeznat známé veřejné budovy v olomouckých městských částech.