Dům s prodejnou tabáku na Horním náměstí v Olomouci koupila firma Renáty

Dům s prodejnou tabáku na Horním náměstí v Olomouci koupila firma Renáty Přikrylové. Jde o ženu personálně provázanou se společnostmi olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc prodala dům v centru jednatelce firmy podnikatele Kyselého

  • 4
Už by z toho v Olomouci mohla být hádanka do křížovky. Kupec domu v olomouckém centru na deset? Správná odpověď: Ivan Kyselý. Jméno tohoto podnikatele, přítele exministra Ivana Langera a majitele firem, jimž po nákupech z posledních let patří několik budov, se totiž znovu objevilo na scéně.

Důvodem je fakt, že olomoučtí zastupitelé schválili prodej dalšího historického domu, tentokrát jde o budovu s prodejnou tabáku na Horním náměstí. Novým majitelem sice není Ivan Kyselý, který odmítá, že by měl s koupí domu cokoliv společného, přesto k němu přes vítězku určitá cesta vede.

Dům v hodnotě 15 milionů korun, o nějž se tentokrát hrálo, získala obálkovou metodou v přímém souboji s Kyselého společností firma Renáty Přikrylové. Ta však zároveň působí i v Kyselého firmách. Kyselý, jehož Přikrylová přeplatila o zhruba tři sta tisíc korun, ale možnost, že by teď nad osudem budovy získal nějaký vliv, shazuje ze stolu.

"Paní Přikrylovou znám. Dělá pro mě jednatelku a ekonomku. Ale toto pořídila na svoji společnost, kterou stoprocentně vlastní. Stejně jako jiné nemovitosti, s nimiž nakládá, jak uzná za vhodné," přibližuje Kyselý.

"Finanční prostředky, za které to koupila, nepocházejí ode mne. Nemám s těmito penězi nic společného. Přiznám se, že jsem ani nevěděl, že paní Přikrylová podala svoji nabídku," uvedl podnikatel.

Kyselý: Když radnice nabídne dům v centru, chci ho koupit

Skrze několik svých firem přitom po dřívějších nákupech městského majetku Kyselý v centru Olomouce vlastní například dům s restaurací U Kejklíře a cukrářskou výrobnou pro kavárnou Mahler či budovy s byty a restauracemi U Bakaláře či Potrefená husa.

A jak z jeho vyjádření vyplývá, zřejmě nejde o definitivně uzavřený seznam. "Řeknu vám to napřímo. Když radnice vyhlásí soutěž na prodej nemovitosti v centru města, přihlásím se," potvrzuje plány na další investice podnikatel.

Možnosti, že by se snad s Přikrylovou dohodl na skrytém nákupu domu s tabákem na Horním náměstí, se lehce zasměje.

"Proč bychom tak spolu vůbec soutěžili? A já tam navíc skládal kauci přes dva miliony korun? Vy byste nechal někde zbytečně ležet dva miliony? Já tedy ne. Dovedu peníze lépe otočit než je nechat ležet na neúročené kauci," líčí Kyselý o penězích, které samozřejmě po soutěži dostal zpátky.

Pochyby o prodeji domu má však provozovatel tamní prodejny tabáku František Pavlík, který o dům jako dlouholetý nájemník také stál.

"Moje nabídka byla patnáct milionů. V prosinci jsem ji odevzdal na majetkoprávním oddělení magistrátu, mám na to doklad," popisuje.

Všechny prodeje jsou veřejné, říká náměstek primátora

Odpovědi se ale nedočkal, dostal jen oznámení o vyhlášení soutěže, v níž rozhodla obálková metoda. "Do té už jsem se nepřihlásil. Nemohl jsem nabídnout víc a také jsem tomu nevěřil," říká Pavlík.

Naráží na dřívější prodej domu na Žerotínově náměstí s restaurací U Bakaláře. Připadl firmě Toda Ibex, za níž stojí právě Kyselý. A to navzdory tomu, že politici nájemníky ujišťovali, že je při prodeji upřednostní.

To se ale nestalo. Město na kritiku odpovědělo, že o dům nezažádali všichni, ale jen jeden z jeho obyvatel společně s příbuznými, kteří v domě nebydlí. Proto radnice musela sáhnout po obálkové metodě. O 190 tisíc vyhrál Kyselý.

Náměstek primátora Martin Major vyvrací, že by byl právě tento podnikatel při nákupech městského majetku jakkoli zvýhodněný.

"Upřímně, ani nevím, jak by se to dalo udělat. Všechno je veřejné, i posudek s vyčíslením ceny. Dělám maximum pro to, aby se o těchto našich nabídkách co nejvíce vědělo," zdůrazňuje Major. Prodej domů pak město hájí ziskem, který poté spolu s dotacemi jde do nových investic.