Manželé Martina a Vladimír Beckertovi z Lipníku nad Bečvou ve své firmě Noe...

Manželé Martina a Vladimír Beckertovi z Lipníku nad Bečvou ve své firmě Noe vyrábí textilní hračky, které slouží i jako zábavná výuková pomůcka. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Žížala Julie i medvěd pro neslyšící. Rodinná firma chce víc než jen hračky

  • 0
Vyrábět netradiční textilní hračky, které ovšem nejsou určené pouze na hraní, ale také poslouží jako zábavná výuková pomůcka. Na takovou kartu vsadili na začátku svého podnikání manželé Martina a Vladimír Beckertovi z Lipníku nad Bečvou.

Počátky rodinné firmy odstartovala vlastně náhoda související se studiem Martiny Beckertové na pedagogické fakultě.

Příběh roku

Martina a Vladimír Beckertovi se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro ně můžete v anketě ZDE

„Během studií výtvarné výchovy jsem došla k závěru, že se na učitelství i vzhledem ke své introvertní povaze nehodím,“ říká Beckertová. Zlom přineslo psaní diplomové práce.

„Téma jsem si vybrala velmi kuriózně. Šly jsme s kamarádkou kolem stadionu, kde se konaly automobilové závody. Pořadatelé tam navezli mantinely plné látek, krásných barevných úpletů, které čouhaly z balíků. Po závodech jsme si nějaké hadříky vzaly. Napadlo mě, že by bylo zajímavé z nich udělat jako téma diplomové práce kolekci hraček,“ vypráví podnikatelka.

Diplomku využila nečekaně brzy. Objevila totiž výzvu k účasti v soutěži společnosti Wood & Company, která oceňovala studentské podnikatelské projekty, a tak diplomku přepsala do podnikatelského projektu. A měla úspěch.

„Odměnou bylo pět tisíc dolarů, které jsem vložila do rozjezdu podnikání,“ popisuje.

Pro manžele Beckertovy můžete hlasovat v anketě ZDE

Manžel Vladimír nejprve při své práci vypomáhal s prodejem hraček, teprve po dvou letech nastoupil do firmy naplno. Dnes firmu řídí a má na starosti hlavně obchod.

„Našimi prvními zákazníky byly mateřské školy, které sháněly didaktické hračky, protože na trhu jich byl nedostatek. Ty nás inspirovaly k vytvoření celé řady dalších hraček,“ říká ředitel společnosti.

Beckertovi si pochvalují, že mají štěstí na zaměstnance. „Prvními zaměstnanci byly hlavně maminky, které doma šily oblečení na děti. Častokrát se nám stalo, že byly šikovnější než vyučené švadleny, protože si dokázaly velmi dobře poradit i se sešíváním malých kousků látek,“ popisuje Vladimír Beckert.

Firma vyrábí populární figurky i medvěda pro výuku neslyšících

Firma Noe spolupracuje se špičkovými výtvarníky, vytvořila kolekce hraček pro Švédsko, Anglii nebo Francii. Pro náš trh vyrábí figurky známé z dětských televizních pořadů, například žížalu Julii nebo Františka a Fanynku. Z Lipníku se k dětem dostaly také figurky z filmu Kuky se vrací.

Ze spolupráce s Michalem Nesvadbou pak vzešly veselé potahy na kliku nebo maňásci v podobě traktoru a vláčku. Svět fandů počítačových her se zase otevřel díky spolupráci s tvůrcem her Jakubem Dvorským. Textilní figurky z jeho světově úspěšných kusů se už dostaly na všechny kontinenty.

Beckertovi se ovšem vydali i do světa hluchoněmých. S medvědem, kterého si navlečou na ruce, tak mohou rodiče či učitelé s neslyšícími dětmi trénovat znakovou řeč. Maňásek pro logopedy zase odborníkům pomáhá ukázat dětem zábavnou formou, jaké dělají chyby v řeči a jak je odstranit. Motivací ke cvičení jsou pak postavičky pro výuku jógy.

„Chceme dál vyrábět chytré hračky, které umí něco navíc,“ prozradila Martina Beckertová.