Podnikatel svým zaměstnancům daně strhával, ale úřadům je neposílal. Ilustrační foto

Podnikatel svým zaměstnancům daně strhával, ale úřadům je neposílal. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Podnikatel si dva roky nechával daně a pojištění svých zaměstnanců

  • 23
Téměř dva roky žili zaměstnanci jedné olomoucké firmy v domnění, že řádně platí daně i zdravotní a sociální pojištění. Jejich zaměstnavatel jim totiž odpovídající částky strhával z platu. Nikdo ovšem netušil, že si podnikatel peníze nechával. Stát a pojišťovny tak připravil o více než milion korun.

"Jednatel společnosti od ledna 2008 do října 2010 nechal svým zaměstnancům z jejich hrubých mezd srážet část odpovídající zálohám na daň z příjmu, kterou však jednotlivým subjektům neodvedl," řekla mluvčí olomoucké policie Marie Štrbáková.

Finanční úřad, okresní správa sociálního zabezpečení a také zdravotní pojišťovny tak připravil o více než 1,1 milionu korun.

"Za trestný čin neodvedení daně a pojistného na sociální zabezpečení nyní podezřelému hrozí až tři roky vězení," doplnila mluvčí policie.

Zaměstnanci, kteří kvůli svému šéfovi neplatili daně i sociální a zdravotní pojištění, se však potíží například s důchodem či nemocenskou obávat nemusejí.

Za chybu firmy zaměstnanec pykat nemůže

"Zaměstnanec nemůže být v oblasti dávek důchodového a nemocenského pojištění fakticky postižen tím, že jeho zaměstnavatel mu sice srazil pojistné na sociální zabezpečení, ale neodvedl toto pojistné příslušné správě sociálního zabezpečení," řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

"Pokud jde o důchodovou oblast, započítává se v zásadě jako doba důchodového pojištění i doba, za kterou nebylo zaměstnavatelem odvedeno pojistné na důchodové pojištění, ačkoliv odvedeno být mělo," dodala mluvčí ministerstva.

Plívová však současně upozornila, že každý zaměstnanec má možnost si odvody důchodového pojištění zkontrolovat. "Je povinností každého zaměstnavatele vystavit zaměstnanci vždy po uplynutí kalendářního roku nejpozději do 30. května následujícího roku evidenční list důchodového pojištění. Je i zájmem každého zaměstnance, aby vystavení tohoto dokladu vyžadoval," řekla mluvčí.

"Pokud tak zaměstnavatel neučiní, měl by zaměstnanec informovat okresní správu sociálního zabezpečení," doplnila Plívová.