Skupina podnikatelů nakupovala v Polsku řepkový olej a hutní materiál a přes fiktivní firmy uplatňovala odpočty daně z přidané hodnoty. Podle kriminalistů způsobili krácením daní škodu téměř sto milionů korun. Ilustrační snímek

Skupina podnikatelů nakupovala v Polsku řepkový olej a hutní materiál a přes fiktivní firmy uplatňovala odpočty daně z přidané hodnoty. Podle kriminalistů způsobili krácením daní škodu téměř sto milionů korun. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Daňové podvody připravily stát o 100 milionů, obviněno je deset lidí

  • 19
Gang daňových podvodníků, kteří Českou republiku připravili o zhruba sto milionů korun, rozbili policisté z Olomouckého kraje. Do samotného zásahu se zapojilo bezmála dvě stě lidí, zatčeno bylo sedm mužů a tři ženy. Za krácení daní skrze spletitou síť firem jim hrozí až třináct let vězení.

Zásah proti skupině pachatelů, kteří při obchodech s řepkovým olejem přes z podstatné části fiktivní společnosti uplatňovali odpočty daně z přidané hodnoty, spustili policisté spolu s celníky a lidí z finančního úřadu letos v druhé polovině července. Vše začali rozkrývat letos v dubnu. Až do středy ovšem na případ platilo přísné informační embargo, v Olomouci ho na tiskové konferenci prolomil policejní prezident Tomáš Tuhý.

„Máme tady možná jeden z největších případů z krajských ředitelství. Výše škody dosáhla téměř 100 milionů korun,“ vyzdvihl Tuhý.

Do řetězce podvodů se podle něj zapojily desítky firem, policie tak musela zasahovat v Olomouckém, Pardubickém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Za sebou mají na třicet domovních prohlídek.

„Podílela se na nich i zásahová jednotka. Měli jsme podezření - které se poté potvrdilo - že jeden z obviněných může být ozbrojen,“ doplnil náměstek ředitele policie v Olomouckém kraji Karel Kadlec.

Podnikatelům bylo jedno, s čím obchodují

Vyšetřovatelé na případu dále pracují. Není tak vyloučeno, že celková škoda ještě vzroste. Částečně ji pokryjí peníze a zboží, které se podařilo kriminalistům u zadržených podvodníků najít.

„Zajistili jsme 56 tun řepkového oleje a 25 milionů korun. Jde o typický příklad podnikatelů, kterým bylo jedno s čím obchodují. Šlo jim jen o zisk výhody z DPH," doplnil Jiří Žežulka, zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství.

Mechanismus milionových podvodů stál od letošního ledna na fiktivních fakturách firem, které řídili přímo obvinění. Vystavili je na zboží - hlavně řepkový olej a hutní materiál - dovezené především z Polska, prodávali je však nakonec úplně jinde.

Díky spletitému řetězci tak snížili svoji povinnost odvést DPH. Ta nakonec padla na takzvané ztracené obchodníky, což ve skutečnosti byly obchodní společnosti formálně vlastněné „bílými koňmi“.

Trestní stíhání je tak nyní namířeno i proti dvěma obchodním společnostem, což od roku 2012 umožňuje nový zákon. Obviněno bylo sedm mužů a tři ženy.

„Ve vazbě však skončil pouze jeden obviněný, který byl organizátorem celé akce,“ dodává Tuhý.