Firmy z Hané hledí na Východ. Ruská mise s Nečasem se vydařila, říkají

  11:36aktualizováno  11:36
Podnikatelé z Olomouckého kraje chystají expanzi na Východ. Někteří poprvé od sametové revoluce opět cílí na roky zanedbávaný ruský trh. Otevřít dveře jim sem má připravovaná návštěva ruského konzula či nedávná mise premiéra Nečase do Ruska. Některé firmy z regionu se jí zúčastnily.
Firmy z Olomouckého kraje se chystají na nové obchody s Ruskem. (Ilustrační snímek)

Firmy z Olomouckého kraje se chystají na nové obchody s Ruskem. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Mise byla připravena velmi pečlivě. Byli vytipovaní a pozvaní potencionální partneři. Jednání tak byla jednodušší i díky účasti zástupců velkých bank," uvedl šéf představenstva společnosti ND Lor Uničov Todor Kraevski.

Firma, která vyrábí bagry, vidí na východě jeden z nejzajímavějších trhů, které se v současné složité ekonomické situaci na tuzemském i velké části západních trhů nabízejí.

"Před rokem 1989 bylo do zemí bývalého Sovětského svazu prodáno více než 1 500 kusů bagrů značky Unex. V následujících letech však byl tento trh zanedbáván a k zásadnímu obratu k lepšímu dochází až nyní," poznamenává Kraevski.

Stroje z Uničova se Rusům líbí, hodně totiž vydrží

Ruský trh označuje za velice perspektivní. "Ovšem má zároveň svá specifika. Je třeba nezbytné přizpůsobit zařízení a následný servis místním podmínkám. Plánujeme proto založení řady regionálních obchodně-servisních zastoupení," přiblížil Kraevski chystanou "expanzi na východ".

Podle něj jsou těžební stroje z Uničova pro Rusy zajímavé, protože jsou konstruované pro práci v nejtěžších možných podmínkách, o které v Rusku není nouze.

Stejně vysokou prioritu přikládá ruskému trhu také další účastník Nečasovy podnikatelské mise – firma Sigma Pumpy Hranice.

"Pro nás to bylo velmi užitečné. Setkali jsme se jak se stávajícími, tak potencionálními partnery, pro které mohou být naše čerpadla zajímavá," uvedl technický ředitel firmy Martin Ptáček.

Ruský trh je už nyní jednou ze stěžejních obchodních oblastí, kam Hraničtí čerpadla dodávají.

"Máme zajímavé zakázky pro velké hutě a železárny, v jednání je tendr na dodávku čerpadel pro čističku odpadních vod," přiblížil Ptáček.

V Rusku nyní navíc jednal s firmami, které mají zájem o hranická čerpadla pro přečerpávací stanice pohonných hmot, což by firmě přineslo další velmi lukrativní zakázky.

"Země bývalého Sovětského svazu jsou pro nás stále zajímavější. Zhruba polovinu produkce už dnes dodáváme právě do těchto zemí, takže každé další možnosti, jak se setkat s ruskými podnikateli, věnujeme maximální pozornost," dodal Ptáček.

Cesta k dalším obchodům vede přes ruského konzula

Prošlapávat zdejším výrobcům cestičku do Ruska se chystá také Olomoucký kraj, který připravuje společně s hospodářskou komorou návštěvu generálního konzula Ruské federace Andreje Šaraškina, s nímž se podnikatelé setkají.

"Rusko bude pro firmy z regionu stále důležitějším partnerem a konzul může rozvoji obchodních kontaktů našich firem napomoci," míní ředitelka hospodářské komory Olomouckého kraje Jitka Janečková.

Komora už také oslovila firmy v regionu. "Ze strany podnikatelů očekáváme o setkání s ruským konzulem velký zájem," podotkla Janečková.

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Radního Přerova obžalovali, že donutil k sexu zaměstnankyni v nouzi

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál bude u soudu čelit obžalobě ze sexuálního nátlaku. Vyšetřovatelé a...

Vraždu policisty při fingovaném oběšení potrestal soud 18 lety vězení

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let...

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v neobvyklém případu téměř čtyři roky staré vraždy policisty. Nejprve se zdálo,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Mohelnický výrobce světel do aut propustí stovky lidí, nevyšly mu zakázky

Jedna z dělnic mohelnické firmy Hella Autotechnik, která k patří významným...

Desítky lidí do konce letošního roku a dalších čtyři až pět stovek zaměstnanců v tom příštím. Továrna Hella Autotechnik...

Další z rubriky

Mývaly smí na Hané střílet každý lovec, výrazný úbytek ale čekat nelze

V sobotu byla ve Větrovech u Tábora otevřena nová zoologická zahrada.

Úřady na Prostějovsku povolily neomezený odstřel nepůvodních druhů šelem – mývala severního a psíka mývalovitého. Oba...

Hasičárna, kvůli níž se obec zadlužila, je roky prázdná. A asi zůstane

Hasičská zbrojnice v Pavlovicích u Kojetína, kvůli jejíž výstavbě se obec...

Už osm let stojí na okraji Pavlovic u Kojetína na Prostějovsku nová hasičská zbrojnice za čtyři a půl milionu korun....

Mladík v noci boural opilý a přišel o řidičák, ráno jel pod vlivem znovu

Ilustrační snímek

Hned dvakrát sedl mladík z Přerovska během pár hodin za volant opilý. Nejprve způsobil nehodu, po které mu policie...

Najdete na iDNES.cz