V Olomouckém kraji v poslední době přibývá prodejců, kteří u lidí zpochybňují kvalitu kohoutkové vody a pak se jim snaží prodat drahé filtry. (Ilustrační snímek)

V Olomouckém kraji v poslední době přibývá prodejců, kteří u lidí zpochybňují kvalitu kohoutkové vody a pak se jim snaží prodat drahé filtry. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Máte špatnou vodu, kupte si filtr! Dealeři zkouší staronovou fintu

  • 3
Pijete špatnou vodu a my vám to dokážeme. Když si koupíte náš filtr, bude všechno v pořádku. S podobnou historkou vystupují podomní prodejci, kteří se v poslední době objevili v řadě obcí na Olomoucku a Prostějovsku. Někteří znepokojení lidé si pak zbytečně kupují předražené filtry za desítky tisíc korun.

"Byli jsme upozorněni na neobvyklé obchodní triky podomních prodejců filtračních zařízení. Domníváme se, že tyto obchodní praktiky ve své podstatě klamou zákazníka a poškozují naši společnost," komentovala situaci Markéta Bártová, mluvčí Moravské vodárenské. Společnost dodává v regionu vodu na Olomoucku a Prostějovsku.

Podle Bártové se podvodníci objevili na Olomoucku v obcích Nenakonice, Charváty, Věrovany, Dub nad Moravou, Rakodavy, Čertoryje, Tučapy, Bolelouc a Drahlov a na Prostějovsku v obci Vrbátky a její části Dubany a ve Štětovicích.

Jejich návštěvy mají vždy stejný scénář. Lidem předvedou 'test vody', který vždy dopadne špatně.

"Po přidání určitého činidla, které může být kyselé nebo alkalické, dochází ke změně pH pitné vody. To se může projevit barvou, zakalením či vysrážením solí z pitné vody. Prodejci tímto způsobem chtějí dokladovat, že je pitná voda nekvalitní či nevyhovující," nastínila Bártová.

Hned po testu nabízejí prodejci ochotně lidem pomoc v podobě předražených filtrů, jejichž cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Moravská vodárenská už proto zvažuje vůči prodejcům právní kroky.

Prodejci přišli přesvědčovat o kvalitě filtrů i do vodáren

Podobné prodejce navíc zaregistrovala před časem také Jesenická vodohospodářská společnost, která zásobuje pitnou vodou řadu obcí na Jesenicku. "Snažili se obelhávat lidi, že potřebují filtrovat vodu. Jejich drzost byla tak velká, že dokonce přišli k nám a přesvědčovali nás o blahodárnosti jejich filtrů," sdělil šéf Jesenické vodohospodářské společnosti Jiří Kouřil.

Vodárenské společnosti a obce se obávají, že ataky podomních prodejců nabízejících vodovodní filtry budou přibývat. "Podomní obchodníci se musejí nahlásit na obci, ale ti, kteří používají nekalé praktiky, se logicky snaží tuto povinnost obcházet," řekl starosta Dubu nad Moravou Vítězslav Křesina.

Lidé by tyto prodejce vůbec neměli pouštět do bytu, radí policie

"Pokud pijete vodu z veřejného vodovodu, která je přísně a pravidelně kontrolovaná akreditovanými laboratořemi a musí splňovat veškeré zákonné požadavky ministerstva zdravotnictví, není důvod pořizovat si speciální filtr. Pokud kvalitu vody zhoršuje vnitřní vodovod v domě, je potřeba se spíše zamyslet nad jeho výměnou místo investování do drahého filtru," vysvětlila mluvčí Bártová.

Policie v regionu zatím nemá žádné oficiální oznámení. Podle mluvčí olomoucké policie Marie Štrbákové nicméně může jít o trestný čin uvedení v omyl.

"Je ale složité dokázat, že prodejci lidem záměrně lhali. Lidé by měli být v každém případě obezřetní. Neukazovat doklady, nevytahovat hotovost a měli by chtít veškeré informace o prodávající firmě a ty si ověřit. Nejlepší je tyto lidi vůbec nepustit do bytu," upozornila.