Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roboti, kteří se nenají a neobléknou, tvrdí o dětech učitelky ze školek

  8:49aktualizováno  8:49
Děti ve školkách se stále častěji neumějí samy obléct či najíst, nezajímají je hry. Učitelky si také stěžují, že si vše vynucují a rodiče problém často neřeší. Možná příčina je v nevyzrálosti dětí a tlaku, jenž způsobuje nedostatek míst v mateřinkách spolu s nezaplněnými třídami na základních školách.
Děti jsou zvyklé na povely, ale samy se do ničeho nepustí, popisuje ředitelka mateřinky Zuzana Valentová. Ilustrační snímek

Děti jsou zvyklé na povely, ale samy se do ničeho nepustí, popisuje ředitelka mateřinky Zuzana Valentová. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Nově nastupující děti neumějí provádět základní věci, takovou tu sebeobsluhu, jako je oblékání nebo jídlo. Zhoršuje se i vyjadřování, zájem o činnost nebo pozornost," popsala ředitelka olomoucké Mateřské školy Petřkova Zuzana Valentová, která učí téměř třicet let a má proto možnost srovnávat.

"Maminky si s dětmi nečtou, posadí je raději k počítači nebo televizi. To se pak projeví na tom, že děti nemají zájem o dříve běžné činnosti. Než aby děti naučily, jak se obléct, navléknou jim gatě samy. Je to rychlejší. Stejná potíž je s jídlem, jenže když tu máme třicet dětí, nemůžeme každé krmit," doplnila Valentová s tím, že mnoho dětí není samostatných.

"Jsou doslova jako roboti. Udělej tamto, podej tamhle to. Jsou zvyklé na povely, ale samy se do ničeho nepustí," popisuje své zkušenosti.

Podle Valentové se pak změnil i vztah dětí k autoritě, k učitelkám si tak dovolí mnohem více. "Rodina nastavuje pravidla, která by měly děti přebírat. Nyní to ale přestává fungovat," dodává.

Občas se setká i s agresí. "Žádný extrém jsme tu ještě neměli, sem tam se ale něco stane, děti si stále častěji věci vynucují. A my nemáme žádné pravomoci s tím něco udělat," vysvětluje.

Problémové dítě školka vyloučit nemůže

Problémové dítě totiž školka vyloučit nemůže. "Existuje pouze tříměsíční lhůta po zápisu, v níž můžeme ukončit docházku. Důvodem může být ale pouze hrubé porušení pravidel ze strany rodičů, nikoliv dítěte," potvrzuje její slova i Uršula Kubíková, ředitelka Mateřské školy Hermannova Olomouc.

"Pokud dítě nějakým způsobem vybočuje z normy nebo se chová velmi výstředně, můžeme pouze upozornit rodiče. Pokud rodič nechce situaci řešit, tak nemáme žádné možnosti," dodala.

Sama se s agresí u jednoho z dětí setkává i nyní. "Letos máme ve třídě chlapečka, jehož rodiče jsou oba Američané. Narodilo se jim další dítě a pro chlapce si do školky chodí někdo jiný. Nedostatek pozornosti se u něj projevuje agresí vůči okolí. Rodiče jsou naštěstí skutečně vstřícní a snaží se. Je to ale rodič od rodiče a rozhodně to není pravidlem, spíše naopak."

Do poradny se rodiče se svými dětmi nehrnou

Rodičů, kteří nemají zájem situaci řešit, je podle ředitelek většina. Přestože dítěti nehrozí vyloučení, nechtějí s ním do specializované poradny jít a pod dohledem odborníků pracovat, případně zařídit odklad školní docházky.

"Platí, že děti jsou odrazem nás dospělých a našeho života. Zároveň si ale nemyslím, že nezralost dítěte je vždy vinou rodičů. Často za to mohou různé tlaky. Školky jsou přeplněné a zároveň školy mají míst hodně. Rodiče hledají pro dítě místo, a tak jim unikne, že ještě není dost zralé," myslí si psycholožka Iva Černá z Pedagogicko-psychologické poradny Olomouc.

Právě za ní míří ti rodiče, jejichž dítě v něčem zaostává. Zda je takových dětí více než před lety, však posoudit nedokáže, do její ordinace totiž přijdou až ti, kteří jsou ochotní s problémem něco dělat.

"To, čeho je v současné době víc, jsou rodiče, kteří dělají na směny a často mají i dvě práce, aby rodinu uživili. Na děti a péči o ně pak logicky nezbývá tolik času," vysvětlila Černá a dodala, že právě v tom vidí možnou příčinu.

"Přibývá dětí s určitým neklidem, u některých to může souviset s tím, jak jsou nastavena pravidla a hranice," řekla psycholožka s tím, že mnozí rodiče přiznávají, že nejsou důslední. "I struktura a režim má však na vývoj vliv."

Do poradny za ní někteří rodiče dokonce míří sami a s předstihem.

"Když zjistím nějaké nedostatky ve více oblastech, dostane dítě odklad do první třídy. Pokud s ním však pracují, může se zlepšit. Návštěva poradny tak automaticky neznamená odložení školy," uzavřela Černá.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Najdete na iDNES.cz