Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlost na R46 mají v rukou řidiči. Když budou bourat, zpomalí

  13:03aktualizováno  13:03
Rozhodnutí, jak rychle se bude v budoucnu jezdit po R46, jedné z nejvytíženějších silnic Olomouckého kraje, nyní mají s trochou nadsázky v rukou sami řidiči. Budou-li totiž hodně bourat, může se stát, že úřady sníží maximální povolenou rychlost.

O zvýšení rychlosti na R46 se zasadil exministr dopravy Zdeněk Žák. | foto: iDNES.cziDNES.cz

Nynější nastavení limitů na spojnici Olomouce, Prostějova a Vyškova totiž vyhovuje především vyznavačům rychlé jízdy. Po zásahu exministra dopravy Zdeňka Žáka se tudy od loňského podzimu může jet 110, v některých úsecích až 130 kilometrů v hodině.

Fotogalerie

Policejní statistiky ovšem ukazují, že při přísnějším omezení rychlosti byla R46 bezpečnější. Valnou část minulého roku pro ni totiž platila nižší stokilometrová rychlost a tabulky podle policistů jasně ukázaly, že i díky tomu loni dopravních nehod výrazně ubylo.

Po Žákem prosazené změně je podle odborníků ovšem pravděpodobné, že počet dopravních nehod může jít na frekventované R46 opět nahoru. Prozatím se tak nestalo i díky mírné zimě bez náledí a sněhových vánic.

Pokud však bude nehod opět přibývat, začne nastavení maximální rychlosti řešit prostějovský dopravní inspektorát. Ve hře by pak bylo nové omezení.

"V případě nepříznivého vývoje dopravní nehodovosti budeme případná opatření konzultovat s nadřízeným orgánem, to jest s odborem služby dopravní policie krajského policejního ředitelství," podotýká Vítězslav Matyáš, vedoucí prostějovského dopravního inspektorátu.

Loni policisté na R46 vyšetřovali sedmdesát nehod, v roce 2012 jich bylo devadesát šest. Vedle stavebních úprav silnice stojí za pozitivním výsledkem podle Matyáše právě i snížení maximální rychlosti na 100 kilometrů v hodině. K tomu správci silnice přikročili poté, co u Prostějova v únoru 2011 při tragické nehodě BMW doslova přeletělo svodidla a narazilo v protisměru do felicie. Zemřelo šest lidí.

Od té doby počet nehod při nižší rychlosti stále klesal, poprvé po dvanácti letech se dokonce dostal pod hranici sta havárií. A změna pravidel zachraňovala i lidské životy. Od roku 2011 totiž na "pomalejší" R46 nikdo nezemřel.

Odborníci by na R46 raději viděli nižší rychlost

Až exministr Zdeněk Žák navzdory normám a výhradám odborníků rozhodl, že na trasu vyšší rychlost vrátí. Jím prosazenou "stodesítku" přitom Matyáš jako problém nevidí. I za zhoršených podmínek při ní danými místy bezpečně projede drtivá většina aut. Na některých úsecích, kde je povolená "stotřicítka", je to však jinak.

S Matyášovým postojem souhlasí i koordinátor BESIP pro Olomoucký kraj Miroslav Charouz. Navíc upozorňuje, že při zvýšení rychlosti je potřeba počítat i s vážnějšími následky případných nehod. Těm na R46 nahrává, že na trase chybí životně důležité odstavné pruhy.

"Většina nehod je totiž charakteru nárazu do stojícího porouchaného vozidla nebo do vozidla odbočujícího, jež má podstatně nižší rychlost. Dovolím si připomenout dvě nehody z podzimu na R35 u Litovle se dvěma mrtvými. Oba stáli nouzově právě na okraji pravého pruhu a srazila je projíždějící vozidla," líčí Charouz.

Na vytížené spojnici Olomouce a Vyškova by tak podle něj měla být rychlost omezená na 110 kilometrů v hodině.

"Na křižovatkách bez připojovacích pruhů by to pak mělo být osmdesát kilometrů za hodinu. Opírám se při tom o dosavadní průzkumy měření rychlosti, kdy zhruba dvě třetiny řidičů překročily povolenou rychlost výrazně. To by v případě povolených sto třiceti versus reálných sto čtyřiceti kilometrů mělo v mnoha případech fatální následky," varuje Charouz.

Řidiče také upozorňuje, že při krizových situacích nesmí počítat jen se samotnou brzdnou dráhou. "Ze sto deseti kilometrů v hodině to může být kolem padesáti až sedmdesáti metrů. Nezapomínejte však na dráhu ujetou během reakční doby. Ta je v tomto případě zhruba dalších třicet metrů," uzavírá Charouz.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Najdete na iDNES.cz