(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Salač, MAFRA

V úřadu exekutorů hrozila bitka zaměstnanců a padlo obvinění ze zpronevěry

  • 373
Konflikt dvou velkých skupin úředníků doprovodil na exekutorském úřadu v Přerově přebírání agendy novými zaměstnanci poté, co ve funkci šéfa skončil Tomáš Vrána. Původní osazenstvo odmítlo nováčky vpustit dovnitř a vášně musela krotit policie. Nový šéf úřadu navíc obvinil předchůdce z několikamilionové zpronevěry.

Policie vyjela k exekutorskému úřadu, jehož dlouholetý šéf Tomáš Vrána na podzim oznámil konec ve funkci, v úterý odpoledne.

„Skupinu lidí, která přišla úřad převzít, stávající zaměstnanci nevpustili do objektu, zablokovali vstup a odmítali komunikovat, a to i s přivolanou policejní hlídkou,“ nastínila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Situace se na místě postupně vyhrotila a začalo hrozit, že vše skončí velkou potyčkou dvou zhruba dvacetičlenných skupinek.

„Na místo proto byly povolány další hlídky, městská policie a také policejní krizoví vyjednavači,“ doplnila Zajícová. Díky policejnímu zásahu se nakonec vše obešlo bez násilností či škod na majetku a dosavadní zaměstnanci budovu opustili. Část policistů ovšem na místě pro jistotu hlídkovala i přes noc.

„K této záležitosti se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl k incidentu mluvčí úřadu Radovan Bajgar.

Nastupující šéf úřadu obvinil předchůdce ze zpronevěry milionů

V úřadu ovšem nejde o jediný spor. Ve středu odpoledne nastupující nový šéf Lukáš Jícha, který se má vedení ujmout od začátku dubna, v tiskovém prohlášení obvinil Vránu ze zpronevěry 3,4 milionu korun a oznámil, že na něj a několik dalších lidí podává trestní oznámení.

„Několik dní před předáním úřadu do mých rukou došlo k fatálnímu selhání Tomáše Vrány. Spolu s údajným nově jmenovaným generálním ředitelem svého úřadu Jiřím Bílkem vyvedli v úterý z depozitního účtu úschov soudního exekutora částku několika milionů korun,“ uvedl a k prohlášení přiložil kopii výpisu z účtu ukazující převod peněz na účet společnosti C.M.B CZ Facility.

Podle Jíchy jde o zahraniční účet společnosti s nejasnou vlastnickou strukturou.

„Jde o zpronevěru prostředků, s nimiž nemá Tomáš Vrána právo disponovat. Proto podáváme trestní oznámení pro zpronevěru na něj, Jiřího Bílka a dále advokáta Jiřího Vančuru jako členy zločinného spolčení,“ shrnul Jícha s tím, že podává také návrh na vydání předběžného opatření, kterým by soud zamezil přístup k depozitním účtům exekutora a spisům.

Vrána: Je to lež pramenící z chybných či zavádějících podkladů

Vrána ve svém prohlášení obvinění odmítl. „Je to lež v celém znění. Žádné peníze z depozitního účtu nebyly nikdy převedeny. Jde o účet, na který přicházejí platby od dlužníků a jsou z něj vypláceni oprávnění věřitelé,“ napsal s tím, že se snaží o hladké předání úřadu, kam je mu nyní bráněno ve vstupu.

Peníze podle něj odešly pouze z běžných účtů, ke kterým má přístup pouze on a souvisí s jeho obchodními aktivitami.

„V žádném případě se nejedná o prostředky dlužníků a věřitelů, a nemají žádný vliv na chod Exekutorské úřadu Přerov,“ doplnil s tím, že vše doloží pomocí výpisů z bankovních účtů, které potvrdí, že ke zpronevěře nedošlo.

Žaloby ovšem už padly i z jeho strany a to na bývalé zaměstnance úřadu, které viní ze závažných porušení úředních povinností.

„Pan Jícha pravděpodobně od bývalého vedení exekutorského úřadu ke svému vyjádření obdržel chybné či zavádějící podklady,“ vysvětlil důvody.

Exekutorská komora nařídila mimořádnou hloubkovou kontrolu

Na dění v úřadu už zareagovala i Exekutorská komora, která nařídila mimořádnou hloubkovou kontrolu.

„Komora je znepokojena zprávami o situaci na Exekutorském úřadu Přerov. Požádala jsem proto o provedení mimořádné kontroly,“ uvedla prezidentka komory Pavla Fučíková.

„Chci veřejnost ubezpečit, že komora v rámci své dohledové činnosti dělá a udělá vše pro to, aby se situace v úřadě vyjasnila, agenda byla řádně předána novému exekutorovi a bylo zabezpečeno, že práva účastníků exekučního řízení nebudou narušena,“ dodala.

Kontrolní komise komory také na pátek předvolala Tomáše Vránu a Lukáše Jíchu k podání vysvětlení k současné situaci. Na základě toho chce pak zvážit další kroky včetně případného podání kárné žaloby či trestního oznámení.

Na šéfa úřadu podal ministr spravedlnosti kárnou žalobu

Exekutorská firma pod vedením Vrány zaměstnávala téměř dvě stovky lidí a ročně obstarávala zhruba šedesát tisíc exekucí, kterých celkově v celé České republice ročně proběhne přes tři čtvrtě milionu.

Vrána skončil - dle svého vyjádření kvůli neustálým tlakům a útokům vůči jeho osobě - nedlouho poté, co na něj ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli údajným kontroverzním praktikám úřadu.

Šéf úřadu v minulosti kvůli svým metodám čelil už jedenácti kárným žalobám, v jednom případě dostal dokonce půlmilionovou pokutu. Ministr na něj podal žalobu po incidentu ve Zlíně, kde se podle něj exekutoři vypravili obhlédnout nemovitost před plánovanou dražbou, a když na zvonění nikdo neotevíral, odvrtali zámek.

V domě byla dlužníkova matka, která opakovaně vyslovila nesouhlas se vstupem zaměstnanců exekutora. Ti však její protesty ignorovali a vpustili dovnitř deset zájemců o dražený dům, kteří si ho volně procházeli a fotili si v rozporu se zákonem vybavení.

„Chci, aby pan Vrána opustil tuto profesi,“ uvedl Pelikán na začátku srpna loňského roku, když informoval o podání kárné žaloby.

,