Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie obsadila šumperskou firmu, akcionář se bál o důležité dokumenty

  11:50aktualizováno  12:16
Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk obsadili dopoledne policisté. Zavolal je starosta Mohelnice, která je jedním z akcionářů. Měl obavu, že ředitel, o jehož konci ve funkci rozhodla před třemi dny valná hromada, zničí důležité dokumenty. Akcionáři ho odvolávají kvůli problémům s projektem obnovy kanalizační sítě za 1,5 miliardy, který je podle Evropské unie předražený.
Policie obsadila kanceláře společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. Zavolal je starosta jedné z obcí kvůli obavě z ničení dokumentů odvolaným ředitelem. (Ilustrační snímek)

Policie obsadila kanceláře společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. Zavolal je starosta jedné z obcí kvůli obavě z ničení dokumentů odvolaným ředitelem. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firma Vodohospodářská zařízení (VHZ) připravuje vodohospodářské projekty a jejími akcionáři jsou města a obce šumperského okresu.

Z funkce ředitele bude Jiří Vepřek odvolán proto, že podle některých akcionářů nezvládl obří projekt za 1,5 miliardy korun na rekonstrukci a doplnění kanalizační sítě v pěti městech okresu. Kvůli tomu je nyní ohrožena miliardová dotace od Evropské unie.

Policii zavolal do firmy starosta Mohelnice Aleš Miketa. "Dostal jsem informaci, že ve VHZ může dojít k likvidaci materiálů v elektronické podobě. Proto jsem po konzultaci se zástupci Šumperka a Zábřeha požádal o policejní zásah," vysvětlil Miketa.

Policie zásah potvrdila. "Kriminalisté jsou nyní na místě, zajišťují důkazy a probíhá šetření. V tuto chvíli není možné sdělit nic bližšího," sdělil dopoledne mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Obří projekt se týká kanalizace a čističek v pěti městech

Situace je závažnější právě kvůli obřímu projektu, jehož přípravu převezme nový ředitel. Nikdo nyní neřekne, zda hrozilo nebezpečí, že se mohly ztratit i cenné informace o tomto projektu

Jiří Vepřek se stále mohl pohybovat v prostorách firmy, protože byl zatím valnou hromadou pouze odvolán z postu člena představenstva VHZ. Formální odvolání z pozice předsedy představenstva a výkonného ředitele bude teprve následovat jakmile bude mít představenstvo své zasedání.

"Kvůli nestandardním krokům pana Vepřka bylo potřeba chránit dokumenty před nebezpečím zničení," vysvětlil povolání policie mohelnický starosta Aleš Miketa. Zda došlo k nějakému trestnému činu ale ukáže až policejní vyšetřování.

Největší vodohospodářský projekt v dějinách Šumperska za více než 1,5 miliardy korun z Evropské unie má výrazně vylepšit kanalizační sítě a čistírny odpadních vod v pěti městech - Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Lošticích a Hanušovicích.

Evropská komise ale už delší dobu říká, že zakázka je předražená, a s posláním dotace otálí. Bez stamilionů z evropské kasy by si ale města s obrovskou investicí nedokázala poradit.

Projekt musí být kompletně hotový do roku 2015

Na Vepřkovo odvolání nejvíc tlačili zástupci Šumperka. "Krize celého projektu je jeho chyba. Jeho nečinností jsme ztratili spoustu času, takže personální změna byla na místě," míní starosta Šumperka Zdeněk Brož.

Podle něj je teď nejlepším řešením nová soutěž na dodavatele, která celkovou cenu projektu výrazně sníží. "VHZ dostala už tři vytýkací dopisy od Evropské komise, což je v republice naprostá rarita. Jakákoli snaha o úpravy stávající smlouvy s dodavatelem už nepůsobí vzhledem k Unii důvěryhodně," je přesvědčený Brož.

Místo Vepřka se dostal do představenstva VHZ Libor Dostál, kterého před časem odvolal ministr zemědělství z funkce generálního ředitele Povodí Moravy za špatné zvládnutí povodní v roce 2010. Společnost VHZ přitom tlačí čas. Všechny stavby v rámci obřího projektu totiž musí být postavené a podrobně vyúčtované do konce roku 2015.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz