Logo Oděvního podniku Prostějov na budově firmy.

Logo Oděvního podniku Prostějov na budově firmy. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Policie obvinila pět exmanažerů OP Prostějov, že chtěli obrat věřitele

  • 10
Po několik měsících vyšetřování policie obvinila pět bývalých vysoce postavených manažerů OP Prostějov z předlužení podniku. Dle informací redakce jde o machinace se zástavami majetku v době, kdy již někdejší oděvní gigant dlužil stamiliony věřitelům, a ti by tak přišli zkrátka.

 „Dne 13. 6. 2014 oddělení hospodářské kriminality Prostějov zahájilo trestní stíhání pěti bývalých členů představenstva společnosti Oděvní podnik a. s. pro skutek kvalifikovaný jako trestný čin předlužení. V případě, že v předmětné trestní věci bude podána obžaloba, hrozí jim za toto jednání trest odnětí svobody až na tři roky,“ potvrdil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Podezřelí manažeři jakékoliv porušení zákona a vyvádění majetku odmítají. „Proti obvinění jsme podali stížnost. Můj klient s nařčením absolutně nesouhlasí a považuje ho za účelové. Podle jeho názoru žádná škoda nebyla způsobena a ani být neměla,“ řekl advokát jednoho z manažerů Tomáš Vymazal z Olomouce.

O jak velkou škodu mělo podle policie jít nechtěl upřesnit. „Je to komplikovaná záležitost a složitá právní konstrukce,“ tvrdí.

Koho vyšetřovatelé obvinili, není jasné. Bývalý šéf OP František Tuhý ve čtvrtek nebral telefon, jeho nástupce v čele OP Milivoj Žák policejní stíhání vůči své osobě nepotvrdil, ani nevyvrátil.

„Půjčky se braly už za Františka Tuhého. Jenže sotva se splatil jeden úvěr, už se bral další. Na tento problém upozorňoval ekonomický náměstek Zdeněk Kořínek, který konstatoval, že je to cesta do pekel,“ popsala už dříve pro Prostějovský večerník systém fungování OP tehdejší předsedkyně odborů a členka dozorčí rady Helena Vyroubalová.

Exšéf čelí i obvinění, že si i přes potíže firmy vyplácel prémie

Již od loňského dubna policie kromě toho stíhá manažera OP ze zpronevěry více než 26 milionů korun.

„Trestné činnosti se měl dopustit tím, že v době od února roku 2004 do února roku 2008 svévolně v rozporu se zákonem rozhodl o vyplacení prémií své osobě, čímž měl způsobit společnosti Oděvní podnik škodu ve výši přesahující 26 milionů korun,“ uvedl mluvčí Olma.

Tentokrát jde s největší pravděpodobností o Františka Tuhého. O stejné částce se totiž zmiňovala odpůrčí žaloba, kterou v lednu roku 2011 u brněnského krajského soudu podal tehdejší insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda. Podle žaloby valná hromada neměla vyplácení ročních prémií pod kontrolou a Tuhý podle ní pobíral prémie bez ohledu na ekonomickou situaci podniku.

„K ničemu se nebudu vyjadřovat,“ reagoval tehdy Tuhý.

Policejní obvinění pěti bývalých manažerů přichází v době, kdy ze světa zmizí poslední zbytek Oděvního podniku - známé budovy. Ty čeká už tuto sobotu v sedm hodin ráno odstřel, jeden z vůbec největších v Česku (více čtěte zde).