Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie prověřuje, zda z počítačů prostějovské radnice neunikají data

  9:14aktualizováno  9:14
Kriminalisté se v Prostějově budou zabývat tím, zda se e-maily, rodná čísla či údaje o výplatách nemohou dostat z radničních počítačů do nepovolaných rukou. Město i firma, která jeho servery spravuje, to odmítají.
Nemohla se soukormá firma dostat k chráněným datům v radničních počítačích? Ilustrační foto

Nemohla se soukormá firma dostat k chráněným datům v radničních počítačích? Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podezření se objevilo během vyšetřování, které policie na radnici vede kvůli přidělování počítačových zakázek.

Policista, který má o vyšetřování na prostějovské radnici informace, potvrdil, že krajská hospodářská kriminálka chce prověřit, jaký má společnost Computer System přístup k radničním datům. Právě tato firma dělá servis počítačů.

"Kriminalisté zjišťují, zda Computer System má přístup na počítačové servery městského úřadu, za jakým účelem a jaké jsou podmínky tohoto přístupu," uvedl policista.

Mohla firma vidět e-maily či výplaty?

Kriminalisté mají podezření, že by se firma mohla dostat v rámci takzvaného vzdáleného přístupu například až k e-mailové korespondenci, datům, se kterými radnice pracuje, či výplatám, zkrátka k osobním údajům, které jsou chráněné zákonem.

Oficiálně ovšem policie podrobnosti sdělit nechce. "Z taktických a strategických důvodů se k uvedené věci nebudeme vyjadřovat," řekl mluvčí krajské policie Michal Pižurin.

Odcházející místostarosta Prostějova Pavel Drmola, který měl informační technologie na radnici na starosti, tvrdí, že město na zabezpečení osobních údajů pečlivě dbá. "Jedna věc je to, že se můžete dostat do počítačů, u kterých provádíte servis, druhá věc je přístup k aplikacím," prohlásil.

Také vedoucí odboru informačních technologií na radnici Leo Schlattauer je přesvědčen, že zneužití osobních údajů není v této chvíli možné. "Všichni pracovníci servisní firmy, ale i všichni pracovníci odboru mají přístupové heslo. Minimálně na třech úrovních můžeme kontrolovat, kdo, kdy a kam se dostal. Soukromá firma má přístup pouze tam, kam potřebuje jako správce hardwaru," uvedl Schlattauer.

CS měla v tichosti získat další zakázku

Aby nebylo otazníků kolem informačních technologií na radnici málo, vyšlo najevo, že těsně před volbami začala potichu vznikat dohoda, která by firmě Computer System bez výběrového řízení na další tři roky prodloužila smlouvu. Město v poslední chvíli couvlo a na servis vypíše klasickou veřejnou soutěž.

Zakázka se týká nadstandardního záručního a pozáručního servisu, údržby a podpory serverů, diskového úložiště dat, aktivních prvků a ostatní IT infrastruktury. Platnost stávající servisní smlouvy sice vyprší až v srpnu příštího roku, v prosinci však skončí záruka na některé servery. A na ty město potřebuje domluvit pozáruční servis.

"Servis je plánován na tři roky, předpokládaný objem finančních prostředků je 48 tisíc korun měsíčně. Výběrové řízení nebylo. Zakázku získal jeden dodavatel podle vnitřní směrnice města," vysvětlila mluvčí radnice v Prostějově Jana Gáborová.

Vzhledem k tomu, že servery z roku 2007 mají stále dostatečný výkon pro stávající aplikace, není třeba je měnit za nové. Radnice předpokládá, že tato zařízení budou schopna sloužit ještě další dva až tři roky.

"Dodavatel má k dispozici vyškolené kvalifikované a certifikované servisní techniky na provádění těchto činností a podrobně zná provozní dokumentace, a je proto schopen rychle reagovat na naše potřeby v případě havárie," dodala Gáborová.

Plán zrušili radní, bude výběrové řízení

Když se však o přidělení zakázky bez výběrového řízení dozvěděli ostatní členové městské rady, celý projekt okamžitě zrušili. I sám místostarosta Pavel Drmola z dohody vycouval.

"Radě jsem navrhl, aby uložila vedoucímu odboru IT vypsat výběrové řízení. Rozhodování o této záležitosti tak bude ponecháno až budoucí radě," řekl Drmola.

Computer System, jejíž vztahy s městem ohledně zakázek a přístupu na servery prověřuje kriminálka, jakékoliv podezření odmítá.

"Zákazníkům nabízíme IT globálních výrobců. Vzhledem k našemu partnerství se světovými lídry v oblasti IT se v našich nabídkách často objevují projektové ceny, které jsou nižší než nákupní ceny obchodníků s IT. V roce 2008 jsme se účastnili výběrových řízení na dodávky IT pro město Prostějov a v některých jsme byli úspěšní. V roce 2009 jsme úspěšní nebyli," prohlásil Radomír Gröger, jednatel společnosti Computer System.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz