Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Poradna olomoucké nemocnice ulehčí blízkým pacienta setkání se smrtí

  • 0
Unikátní poradnu otevřela Fakultní nemocnice Olomouc. Jako vůbec první zdravotnické zařízení v zemi nabízí pomoc lidem, kterým na některém z jejích oddělení umírá nebo zemřel blízký člověk. Nápad otevřít poradnu vzešel od kaplanů, kteří nabízejí pastorační službu.

 „Poradny pro pozůstalé mají hospice, ale nemocnice zatím necítily potřebu je otevírat. Možná jim to přijde trochu zvláštní, protože jsou to zařízení, kde by se lidé měli léčit a uzdravovat, takže se toho trochu bojí. Ale smrt je jedna z variant, jak nemoc může skončit,“ řekla psycholožka Naděžda Špatenková z Univerzity Palackého, která na činnost poradny dohlíží jako odborný garant.

O pozůstalé se od začátku června v nemocnici stará pět kaplanů, kteří nabízejí pastorační službu na několika klinikách či odděleních už pátým rokem. Nápad otevřít speciální poradnu vzešel právě z jejich zkušeností.

„V nemocnici se všechno točí kolem pacienta. Dokud tam leží, tak s příbuznými ještě zdravotníci mluví. Když ale zemře, jeho blízcí nemají kam jít. Nejde jen o to, pomoct jim zařídit pohřeb, potřebují i další doprovázení, aby se se ztrátou blízkého vyrovnali,“ vysvětlila koordinátorka nemocničních kaplanů a hlavní iniciátorka vzniku poradny Miroslava Tobia Matějková.

Neoficiálně se kaplani s pozůstalými setkávali i dříve, především u lůžka umírajícího. Po smrti pacientů se s nimi však prakticky neměli kde sejít.

„Jako první vznikla potřeba nějaké místnosti, ale také jsme tu službu chtěli dělat víc profesionálně. Proto jsme si udělali kurz poradenství pro pozůstalé a složili zkoušku, takže jsou z nás oficiální poradci,“ doplnila Matějková.

Poradna pomáhá i lékařům

„Služba je to čerstvá, ale myslím, že pro všechny je to tak jednodušší. Lékař oznámí úmrtí a může odejít zachraňovat další životy. Nemusí dělat to, v čem mu třeba není dobře. Není vzdělán na to, být duchovním nebo psychologickým poradcem. Pro to jsou nejpovolanější nemocniční kaplani, kteří vnímají i spirituální přesah smrti a umí poskytnout duchovní doprovod,“ podotkla Špatenková.

To, že poradna je v prostředí českých nemocnic unikátní, potvrdil i mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.

„Jejím zřízením jsme nabídli prostor rodinám našich pacientů, aby mohly konzultovat své problémy spojené s onemocněním jim blízkého člověka. Ale může jít i o rodiny, které se v souvislosti s onemocněním dostaly do těžké životní situace a potřebují pomoc a radu v oblasti duchovní i sociální,“ uvedl Havrlant.

„Věříme, že touto službou přispějeme k vyšší kvalitě péče, která se samozřejmě nemůže odehrávat pouze na operačním stole a nemůže spočívat jen v podávání léků,“ doplnil. Poradnu mohou využít i sami zaměstnanci nemocnice.

Poradna Hořec je k dispozici po telefonickém kontaktu každý pracovní den od 10 do 17 hodin. V pondělí a čtvrtek od 10 do 11.30 a ve středu od 15 do 17 hodin je v poradenské místnosti přítomen vždy jeden z nemocničních kaplanů.