Kokoland na Dolním náměstí byl druhým obchodem ve městě, který obcházel zákony a nabízel syntetické drogy. Po změně legislativy ale jeho už z dálky propagovaný sortiment významně prořídl.

Kokoland na Dolním náměstí byl druhým obchodem ve městě, který obcházel zákony a nabízel syntetické drogy. Po změně legislativy ale jeho už z dálky propagovaný sortiment významně prořídl. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Poslední obchod s náhražkami drog v Olomouci má existenční problémy

  • 0
Jeden ze dvou obchodů se syntetickými náhražkami drog v Olomouci, Kokoland na Dolním náměstí, zeje prázdnotou. Na rozdíl od konkurenčního Amsterdam shopu je sice stále otevřen, chudá nabídka co do účinku slabších látek v jeho vitrínách ale lidi netáhne.

Kokoland sice před zhruba měsícem po policejním zásahu proti síti Amsterdam shopů znovu otvíral, nyní ale kriminalisté očekávají jeho útlum. V tuto chvíli mu totiž chybí zákazníci, protože jim po rozšíření seznamu zakázaných látek nemá moc co nabídnout.

Především experimentující mládeži se tak uzavírá cesta k látkám, jejichž účinky a dávkování byly pro ni, ale i pro odborníky velkou neznámou. Prodej náhražek drog se pak celkově zřejmě stěhuje z České republiky dále do Evropy, kde bude moci stejně jako v Česku využívat počáteční mezery v protidrogových zákonech.

"V Kokolandu na Dolním náměstí se v tuto chvíli prodávají především vodní dýmky a podobné sklo pro kuřáky. Jeho sortiment pak doplňují tři až čtyři druhy jejich produktů, ovšem ve velmi malém množství," přiblížil olomoucký vrchní komisař Jiří Kubák.

Policisté prozatím nepředpokládají, že by nyní takzvané sběratelské "suvenýry", za které prodejci syntetických náhražek drog své zboží kvůli obcházení zákona označovali, obsahovaly nelegální sloučeniny.

Prodej syntetických náhražek drog se přesouvá do dalších států

"Ty, díky nimž mělo jejich zboží dříve například účinky pervitinu, jsou již na seznamu těch zakázaných," vysvětluje Kubák. Olomoucký vrchní komisař pak dodává, že lidé Kokoland teď nijak zvlášť nevyhledávají. O preparáty se slabšími účinky totiž není zájem. "Co do působení v Olomouci, předpokládáme do budoucna spíše jeho útlum," míní kriminalista.

Kvůli popisu současného sortimentu a stavu olomouckého Kokolandu MF DNES již dříve kontaktovala jeho majitele. Na zaslaný e-mail ovšem neodpověděl. Je to přitom zhruba měsíc, kdy tento "drogový" obchod v centru města znovu otevřel (více čtěte zde).

Jeho majitelé jej předtím zavřeli kvůli policejnímu zásahu v co do sortimentu podobných Amsterdam shopech. Podstatná část z nich je od té doby zavřená, jejich vlastníka dostali olomoučtí policisté do vazby (čtěte také Majitele Amsterdam shopů policie obvinila z šíření drog, je ve vazbě).

"Nyní proti tomuto prodeji policie v celé republice zasahuje poměrně nekompromisně, přesouvá se tak do dalších evropských států," přiblížil Kubák.

Syntetické drogy lákaly i ty, kteří jinak drogy neužívají

Dagmar Krutilová, ředitelka P-centra v Olomouci, v němž pracují i s drogově závislými, si úpadek Kokolandu spojuje s větším bezpečím na místní drogové scéně.

"Bohužel se nevyhneme tomu, že část mládeže bude v určitém věku experimentovat. Pokud by však Kokoland v Olomouci skončil, padla by zde možnost dostat se snadno k náhražkám drog. Riziková byla navíc i skutečnost, že nikdo pořádně neznal jejich účinky a dávkování," přemítá Krutilová.

Podobný názor má na zboží z Kokolandu také Kubák. "Největší nebezpečí takového prodeje chemických drog spočívalo především v tom, že Kokoland či Amsterdam shop oslovovaly i lidi, kteří běžně drogy neužívají. Bylo jim totiž řečeno, že jde o legální látky," vysvětlil.

Potíže olomouckého Kokolandu potěšily také místní magistrát. "Již od začátku jsme se snažili proti této prodejně bojovat. To, že podnikání tohoto typu neprosperuje, je pro město a bezpečnost jeho občanů jedině dobře," uvedla mluvčí radnice Jana Urbaníková.