Speciálně vycvičená fenka Topi a pětiletá Jolanka, které bude zvíře pomáhat...

Speciálně vycvičená fenka Topi a pětiletá Jolanka, které bude zvíře pomáhat bojovat s následky postižení. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Postižená dvojčata dostala speciálně vycvičeného psa, pomáhá i léčí

  • 3
Dvojčata Jolanka a Julinka ze Šumperka dostala pomocníka a zároveň i kamaráda. Je jím speciálně vycvičená fenka labradorského retrívra jménem Topi. Pětileté holčičky si nesou od narození kombinovaná postižení a pes tak musí zvládnout jak asistenci, tak canisterapii, kdy se aktivně podílí na léčbě.

"Výcvik Topi se přizpůsoboval na míru oběma holčičkám. Je vlastně asistentem a jakýmsi psychologem pro Jolanku, a canisterapeutem pro Julinku. A taky pomocníkem pro jejich maminku. Rodiče s dětmi k nám pravidelně přijížděli, abychom psa na jeho úkoly připravili opravdu co nejlépe a nejdůkladněji," shrnula cvičitelka Michaela Drozdová.

Rodiče už dříve jezdili s dvojčaty hiporehabilitaci a na canisterapii právě k Michaele Drozdové. A děti se lepšily.

"Ona nás přesvědčila, že dětem by prospělo, kdybychom měli doma vlastního psa. Díky velké pomoci jsme získali Topi," popisuje otec Patrik Bartoš. Například 
Jolanka se díky své psí kamarádce výrazně zlepšila v řeči.

"Dokonce se naučila její celé jméno Utopie Ultima kelečský poklad (celé jméno čistokrevného psa - pozn. red.)," vypráví otec.

Dívka si při hraní zlepšila pohybové schopnosti a učí se povely

Ráno teď začíná Jolanka pravidelně tím, že si chce o Topi povídat a pes je centrem pozornosti děvčátka i během dne.

Fenka pro postižená dvojčata

"Topi je asistenční pes," řekla během předávání sama dívenka. "A s čím ti nejvíc pomáhá," zeptal se jí poté táta. "S aportem," reagovala dívka bezelstně.

"Aportování je nejoblíbenější činnost Jolanky a taky se už naučila povely. Tím, že si často hrají, se vedle řeči zlepšily také Jolančiny pohybové schopnosti," vysvětluje vzápětí otec.

Její sestřičce Julince slouží Topi především zdravotně. Pomáhá jí při polohování a prohřívání svalů končetin před rehabilitačním cvičením.

"Julince se i díky Topi zlepšuje motorika a úchopové schopnosti," popsal Patrik Bartoš.

Fenka je naučená pomáhat i rodičům

Speciálně vycvičená fenka ví, že jejím úkolem je pomáhat i rodičům. Otevře dveře, podá spadnutý předmět.

"Vlastně je taky asistentem a pomocníkem pro mámu a tátu," uvedla ředitelka Nadace Leontinka Barbara Hucková.

Bartošovi jsou velmi důslední jak v boji o zmírňování následků handicapů jejich dvojčat, tak při práci s Topi.

"To je velmi důležité. Leckdy se totiž stává, že lidé svou nedůsledností pokazí, co jsem jejich psa naučila. To u Bartošových opravdu nehrozí. Oni si uvědomují, že je potřeba dodržovat nastavená pravidla, aby pes mohl plnit svou úlohu co nejlépe," pochválila rodiče cvičitelka.

Výcvik psa na míru stojí kolem 200 tisíc korun

I tak je s rodinou dál v kontaktu a psa sleduje a když bude potřeba, bude ho i doučovat.

"Když se změní stav s vývojem nemoci, je potřeba na to reagovat a psa naučit něco nového," vysvětlila Drozdová. S vycvičenými psy absolvuje dvakrát ročně pravidelná několikadenní soustředění, kde si otestuje, zda neztratili nic ze svých dovedností a pokud je potřeba, doučí je to, co zapomněli nebo je naučí nové věci.

Náročný výcvik fenky podpořily v rámci projektu Psí oči, který přispívá na financování asistenčních a canisterapeutických psů, Nadace Leontinka a Nadace České pojišťovny. V rámci projektu už získaly handicapované děti nebo mládež 36 psů. Náklady na speciální výcvik každého psa vycvičeného "na míru" klienta se pohybují kolem 200 tisíc korun.