Hrabě Emanuel Pötting-Persing na portrétu českého ilustrátora a malíře Jana

Hrabě Emanuel Pötting-Persing na portrétu českého ilustrátora a malíře Jana Vilímka. | foto: JehudedekCreative Commons

Mecenáš Pötting založil dívčí školu, jeho jméno je v Olomouci pojmem

  • 0
Do lékárny u Pöttingea chodí nemocní Olomoučané pro léky už několik desetiletí. Stejně tak studenti zdravotnictví navštěvují už mnoho let školu nesoucí jméno tohoto mecenáše, a když se řekne sejdeme se u Pöttingea, všichni obyvatelé Olomouce vědí, kam zamířit. Ví ale Olomoučané také, jaká historie se za příjmením šlechtice skrývá?

"Tu historii samozřejmě celkem vím, že to byl zakladatel dívčího ústavu. Ten založil v budově, kde dnes sídlí zdravotnická škola. Byla to, jak by se řeklo, rodinná škola. A on byl celkem velký mecenáš," vysvětluje Hana Hégrová, majitelka lékárny U Pöttingea, která stojí naproti škole.

Emanuel Pötting-Persing

(25. října 1819, Budišov – 4. února 1898, Olomouc)
Byl šlechtic, mecenáš a katolický kněz. Od roku 1880 působil jako generální vikář olomoucké arcidiecéze a kapitulní probošt, tj. hlava sboru duchovních při dómu sv. Václava. Jedním z jeho nejvýznamnějších počinů bylo založení ústavu pro výchovu dívek, první olomoucké dívčí školy, kde se vyučovalo česky. Škola byla otevřena 15. září 1895 jako významná vlastenecká událost.

Přestože byl hrabě Pötting německého původu, hlásil se k českému národnímu hnutí v Olomouci. V jeho domácnosti se vždy mluvilo česky nebo hanácky. Největší zásluhy si pak připsal podporou českého školství v Olomouci.

Školu šlechtic a katolický kněz Emanuel Pötting-Persing založil roku 1895. Sídlila v novogotické budově postavené přímo pro účely školy, takzvaném Pöttingeu.

"V základních listinách Ústavu hraběte Pöttinga je zdůrazněno, že město získá školu pro výchovu a vzdělání dívek, škola má nést jméno Ústav hraběte Pöttinga v Olomouci a že vyučovacím jazykem je čeština," popisuje Iva Burdová, ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Emanuela Pöttinga.

Pöttingeum se postupně stalo kulturním prostorem pro pořádání mnoha divadelních představení, výstav, slavností a koncertů, které hojně využívala širší veřejnost. Ústav spolupracoval především s olomouckou divadelní ochotnickou jednotou nebo s pěveckým spolkem Žerotín. Vystupovala tu například i Ema Destinnová.

A ve škole jsou na svého zakladatele náležitě hrdí. "Jeho jméno máme v názvu, je i v logu, máme tu jeho kapli a chodí nám sem lidé, kteří se na historii ptají," vyjmenovává Burdová.

Podobně hraběte vnímají i v naproti stojící lékárně. "Ta lékárna se U Pöttingea jmenovala od té doby, co v ní jsem. Vždy nesla tento název," říká Hégrová.

Lékárna v tomto místě funguje zhruba od čtyřicátých let. "Myslím si, že poprvé otevřela po pětačtyřicátem roku. Mám k ní všechny knihy a historie je velice zajímavá," dodává Hégrová.